Unbreakable, Split ve Glass Üçlemesi

Unbreakable, Split ve Glass Üçlemesi İncelemesi

James McAvoy'un oynadığı SPLIT filmi son dönemin popüler filmlerinden biri oldu. Son sahnesi ile 2000 yılında yapılmış Ölümsüz (Unbreakable) filmine bağlanan Split izleyicileri baya şaşırtmıştı. 17 yıl sonra gelen ikinci film. 

En korkutucu şey ne biliyor musun? Dünyadaki yerini bilememek, neden burada olduğunu bilememek. Bu çok berbat bir his. -Elijah Price / Samuel L. Jackson


Tabi sonra üçüncüsü de geldi Glass (2019). Bu üçleme Marvel gibi olmasa da süper gücü olan insanların hikayesini anlatıyor. Neredeyse her bulduğu süper kahraman filmini izleyen biri olarak izlediğim en farklı filmlerdi bunlar. 


Split, Kevin adlı 23 karaktere sahip "şizofren" bir adamın yaşadıklarını anlatıyor. Ve bu karakter arasında bir de doğaüstü gücü olana bir varlık da bulunuyor. Film sonuna kadar bunun gerçek olup olmadığını size sorgulatırken sonunda gerçek olduğunu belirtip Unbreakable filmine bağlanıyor. Unbreakable filmi ise tren kazasında tek sağ çıkan bir adamın çizgi roman uzmanı cam kemik hastalığına sahip Elijah (Samuel Jackson) ile tanışıp yaşadığı durumu sorgulamasınını anlatıyor. Ve 2019 da çıkan Glass bu üç karakterin buluşmasını işliyor.


M. Night Shymalayan, twist (ters köşe) yapmasıyla ünlü bir yönetmen. 6.his filmini izlediyseniz zaten bunu fark etmişsinizdir ki bu ters köşeleri her filminde kullanıyor. Artık filmleri ters köşe bekleyerek izleyeceksiniz, sayemde. Hazır bu yola girmişken Bruce Wills aslında ölüymüş demeden gidemem.


Glass, bu güç dediğimiz şeylerin aslında bir hastalık olduğu gibi konulara değiniyor. Fakat ilk filmdeki çizgi roman bağımlısı Elijah'ın kırılganlağını ve yaşama tutunmak için umut araması hissini hiçbir film yakalayamıyor. Her filme de şaşırtma koyacağım tarzı eskide kaldı. Fight Club,The Usual Suspects, who am i (bunda durum bi nebze farklı) gibi, o aslında diğeriymiş, aslında baştan beri şu şöyleymiş, bu tür senaryolar artık birbirinin taklidi gibi olmaya başladı ki artık sinemada farklı şeylerin denenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar

 1. https://mustafauzbek.blogspot.com/2021/02/erzurumlu-ibrahim-hakk-efendi.html?m=1

  Bekliyorum sizi.

  YanıtlaSil
 2. Alıntı şahane ne güzel anlatmışsınız teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkürler :) en sevdiğim film repliklerinden.

   Sil
 3. Parası biten influencer gibi yönetmende 17 sonra devam filmini çekmiş he hhahahahah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hiç böyle düşünmemiştim hahshshs

   Sil
 4. Sadece bir filmi biliyorum. Diğerlerini izlemedim.
  Ama merak ettim okuyunca.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel filmlerdir zaman kaybı sayılmaz :)

   Sil
 5. Sadece ilk filmi izlemiştim, diğerlerini bir ara izleyeceğim güya ama hiç sıra gelmedi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel filmlerdir izlemeniz ama beklentiye girmemeniz tavsiye edilir :)

   Sil

Yorum Gönder