Lupin İzlenir Mi? - havalı ama MANTIKSIZ dizilerde bugün

Lupin İzlenir Mi? - havalı ama MANTIKSIZ dizilerde bugün
Fransız gizem ve gerilim dizisidir Lupin. Netflix'te de popüler diziler arasında şu anda. Dizi Arsène Lupin'in maceralarından ilham alınarak yapılmış bir uyarlama. Geçenlerde ilk bölümünü izlemiş ve çok klişe bulup devam etmemiştim fakat bugün o kadar sıkıldım ki (toplamda 5 bölüm olarak çıkmış mini serinin) 4 bölümünü arka arkaya izleyerek diziyi bitirdim.


Sonundan da açıkça belli olduğu gibi ikinci sezon gelecek. Ve internetten gördüğüm bir habere göre ikinci sezonda Sherlockvari bir karakter olacak. Bir fransız dizisi olmasa seneryo yazarının Steven Moffat olduğunu hemen söyleyebilirdim. Sherlock dizisinin ortak yazarlarından ve Doctor Who dizisinin sanırım 5. sezon (Matt Smith dönemi) ve sonrası yazarlarındandır kendisi. Dizinin tekniğini Moffat'a benzetmemin nedeni dizinin Benedict Cumberbatch'in oyndaığı Sherlock dizisini oldukça benzemesi. 


Havalı ve mantıksız. Hikaye güzel, karakterler güzel, çekim efsane fakat bir mantıksızlık var sürekli. Buna küçücük bir örnek olarak: Lupin'in Salvador ismiyle twitterdan bir olay açıklayacağını söyleyip popüler olması ve ardından bir tv programına çıkarak elindeki videoyu orada sunmaya çalışması ve ardından gelen sorunlar. Twitter'dan elindeki videoyu yayınlamamasının hiçbir cevabı yok dizide ki bunun gibi her bölüm çokça mantıksızlık bulunuyor.


Klişe, bir sonraki sahnede ne olacağını tahmin etmek zor değil. Eğer birkaç dedektif tarzı film/dizi izlediyseniz birçok sahnede ne olacağını tahmin edebilirsiniz. Geçenlerde mona lisa tablosunun ünlü olmasının nedeni hakkında bir yazı yazmıştım, çoğu dizi/film bir müze soygunu tarzı bir hikaye anlatıyorsa yazımda bahsettiğim hikayeden yararlanıyorlar, bu dizi de aynı duruma düşmüş: bir müze çalışanının kolay bir şekilde tarihi eser çalması.


Eğlenceli mi eğlenceli, her ne kadar klişe de, mantıksız da olsa çoğu diziden iyi Lupin. Bir hafta sonunda izleyip bitirebileceğiniz bir dizi. Ardından çok düşünmez ve bir süre sonra unutabilirsiniz tabi, bu yüzden çerezlik dizi kategorisinde diyebilirim bu dizi için.


Konuyla az alakalı, Peyami Safa'nın Cingöz Recai diye bir kitabını okumuştum birkaç yıl önce. Arsen Lüpen'in Türk versiyonu. Okuyup sevmiştim güzel bir uyarlamaydı ve bizde de iki kez filmi yapılmış bir karakterdir okumanızı tavsiye eder izlemenizi tavsiye etmem. Arthur Conan Doyle tarafından yazılmış Sherlock Holmes, Lüpen'den daha önce yazılmış bir kurgusal karakter olmasına rağmen Sherlock ile Lüpen'in ortak hikayeleri vardır onlara da göz atabilirsiniz.


Dizi hakkında düşünceleriniz neler? Netflixte izlenecek en iyi diziler şu an neler? Size de günler 10 dakika gibi geliyor mu? Günleriniz birbirinden farksız mı? Benim gibi siz de sıkıldınız mı? Ne yapsak da şu monotonluktan çıksak? Lupin iyi bir uyarlama mı? Babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi? Yorumlara yazabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Resimdeki Sherlock severek izlerdim.
  :)

  YanıtlaSil
 2. İzlenmez. Bu kadar net. Ayrıca yeni alan adının umarım bol trafik alır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. belli ki artık trafik almasa da yazacağız :) yorum için teşekkürler

   Sil
 3. Birinci sıraya gelmiş şeyleri merakıma yenilip izlerim genelde ya da bi bakarım nasıl bişeymiş diye ama buna hiç bakasım bile gelmedi. Çekmedi bir türlü. Netflixte de baya durdu 1.sırada, muhtemelen merak edip neymiş diye bakanlardan dolayı :) bu yazını okuyunca bişey kaybetmediğini düşündüm. Hala bakasım yok :))
  Geçen gün Lucifer’e baktım ona da bir türlü bakasım gelmiyordu herkes bahsetmesine rağmen ama som zamanlarda yine duymaya başlayınca merak etmiştim. 1.5 bölüm anca izleyebildim tam bir hayal kırıklığıydı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hızlı popüler olan diziler genelde iyi çıkmıyor :)

   Sil
 4. Bizim izlenecekler listemizde bekliyor. Şimdi sanki hevesim kaçtı ama :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dizi eğlenceli sadece özgün değil bazı mantıksızlıklar var vs. :)

   Sil

Yorum Gönder