Aya Gitmemize Yardımcı Olmak İster Misiniz? TUA İş İlanı

Milli Uzay Programı

Bir haftada Ortaçağ, 15 günde Yeniçağ, yemin ediyorum 1 aya Fransız Devrimi'ne kadar götürürüz biz bu işi. Önceki günlerde Türkiye Uzay programı aniden açıklanmış ve aya çıkacağımız söylenmişti. Bunun ani olması hepimizi şaşırtmış ve akıllara çokça soru işareti getirmişti. Bugün de bu amaç için garson ve temizlik görevlisi alımlarının başladığı haberi verildi.


Bu bana 60-70 yıl önce Amerika'da geçen bir hikayeyi hatırlattı: NASA’da çalışan bir temizlikçi ile ilgili çok bilinen bir hikâye vardır: Kendisine John F. Kennedy tarafından NASA’daki görevinin ne olduğu sorulduğunda, “Ay’a insan göndermeye yardım ediyorum.” şeklinde bir cevap verir.


Türkiye Uzay Programı şu şekilde açıklanmıştı: "Milli Uzay Programı'ndaki birincil ve en önemli hedefimiz Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Ay'a ilk teması gerçekleştirmektir. Uzay aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı uluslararası iş birliğiyle hayata geçireceğiz. 2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay'a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz."


Sert iniş: Yani, gönderdiğimiz roketi aya çarptırabiliyor muyuz test edeceğiz. Eleştirilecek çokça yanı olabilir fakat bu ilerleme hepimizi sevindirdi. Yatırımların, ayrılan bütçelerin daha faydalı şeylere yönelik olduğunu görmek umut verici. Ve tabi olmazsa olmaz hamlelerden biri: bir kavramı türkçeleştirerek "Astronot" kelimesine yeni şeyler bulma yoluna gidildi.


Kura ve mülakat yoluyla seçilecek 2 garson 4 temizlik görevlisi alımlarına işkurdan başvuru yapmak için 3 gününüz var. Ben de başvuru yapmayı düşünüyorum garson olarak, evde oturmaktan iyi olsa gerek Türkiye'nin uzaya gitmesine yardımcı olmak.


Türkiye Uzay Ajansı 'Ay Hedefi' için İş alım şartları şu şekilde:


 1. En az ortaöğretim (lise ve dengi) mezunu olmak. 
 2. İhtiyaç halinde vardiyalı çalışma düzenine uyum göstermek. 
 3. Erkek adaylar için askerliği yapmış, muaf veya tecilli olması gerekmektedir. 
 4. İlana başvuru tarihi itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmak. 
 5. İşini yapmaya engel olacak sağlık sorunu bulunmamak.(Devlet Hastanesinden sağlık raporu) 
 6. İlanın yayın tarih itibariyle Ankara’da ikamet ediyor olmak

Yorumlar

 1. Çabuk bulmaları lazım. Sonuçta en az 2 yıl eğitim alması gerekiyor.

  YanıtlaSil
 2. Tuhaf olmayan bir gün yok. Hiçbir pürüze rast gelmeden gözü kapalı girebileceğimiz ne var?

  YanıtlaSil
 3. Aa, ben bu haberi kaçırmışım. 2 garson 4 temizlikçi mi? Şaka yapıyorsunuz sandım önce. Yazı bitti, anladım ki gerçek!?
  Astronot kelimesine alternatiften haberim vardı yalnız. ''Aktronot'' çok beğeniliyordu:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akronot uygun olabilir ilk defa sizden duydum :) bloguma hoşgeldiniz

   Sil
  2. Ben sizden, siz benden:)
   Hoş buldum. Teşekkür ederim.
   Blogunuz ve içerikleriniz çok güzel.
   İyi bloglamalar, selamlar...

   Sil

Yorum Gönder