A'dan Z'ye Blog Nasıl Açılır? | Blog Hazırlama Rehberi

Nasıl blogger olunur? blogger olmak. Blog kurmak. Blog yazmak. Blog yazarak para kazanmak. Blog Nasıl Açılır? Hangi Konuda Yazmalıyım? ve hatta blog nedir? gibi başlıkları blog yazdığımız süre içerisinde çokça google'de arattık. Öyle değil mi? Aratmadınız mı siz? Eğer öyleyse şanslısınız. Yeni başlayanlar için oluşturduğum bu blog hazırlama rehberinde bütün bu konulara değineceğim. Ben de blog yazma serüvenimde çokça bu tür yazılardan yararlandım ve yeni başlayanlar için naçizane öğrendiklerimi paylaşmak istedim. 


Konu Başlıkları:

 1. Blog nedir?
 2. Neden blog yazmalıyız?
 3. Hangi konularda yazabilirim?
 4. Blog nasıl açılır? 
 5. Hangi platformu (wordpress, blogger) kullanmalıyım?
 6. Yazarken nelere dikkat etmeliyim?
 7. SEO nedir? Backlink nedir?
 8. Blog yazarak nasıl para kazanılır?
 9. Blogger Olmak.

Blog Nedir? Ne Değildir?

Blog'un nasıl açılacağını merak eden insanın blogun ne olduğunu bildiğini tahmin ediyorum ve bu yüzden ne olmadığından bahsetmek istiyorum.

 • Herhangi bir web sitesi değildir,
 • Amaç sadece bilgi vermek değildir,
 • Twitter değildir,
 • Youtube hiç değildir,

Peki nedir? İlgili olduğunuz bir veya birçok konu hakkında yazılar paylaştığınız adını weB-LOGin' den alan blog, internet üzerinde paylaşımlar yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Genel olarak web sitelerinin alt başlıklarından biridir. Bana göre ise ilk ve en kaliteli sosyal medya platformudur. İlgili olduğunuz konuyu instagram'dan, twitter'dan veya herhangi bir sosyal medya platformundan paylaşabilirsiniz fakat bunları düzenli bir arşiv haline getirmeniz zordur, blogda ise etiketler aracılığıyla bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun yanında eski bir paylaşımınız sosyal medya içerisine gömülürken blogda yıllar önce yazdığınız bir yazı yıllar sonra da okunmaya devam eder.


Neden Blog Yazmalıyız?

Temelde sormamız gereken soru "neden yazmalıyız?" sorusudur bana göre. Birçok farklı sebepleri olabilir yazmanın; bazen öğrenilen şeyin daha akılda kalıcı hale gelmesini sağlamak, bazen kendinle yüzleşmek, bazen insanlarla tecrübelerini paylaşmak, bazen de sadece saatlerce chat yapmak. Her insanın yazmak için çokça farklı sebepleri olabilir. Blog yazmak ise tüm bunları arşivlemek, temelde tecrübelerini insanlarla paylaşmak ve aynı zamanda ilgi alanın hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanı sağlamak amaçlarını gerçekleştirmektir. 

Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku -Ali Nesin

Para Kazanmak: Bu konuya en sonda değineceğim fakat kısaca burada da bahsetmek istedim. Blog yazarak para kazanmak mümkün, iyi kazanan örnekler de var. Fakat para kazanmak için blog yazmaya başlarsanız muhtemelen başarısız olursunuz çünkü para kazanmanın en zor olduğu mecralardan biridir blog.


Hangi Konularda Yazabilirim?

Blogumu açtığım ilk zamanlar (2016) her konuda yazıyordum. Benim bir nevi e-günlüğüm gibiydi. Fakat zamanla çokça konu eleyerek 3-4 kategoride sınırlandırdım blogumu. Bunun bile çok olduğunu düşünürüm zaman zaman. Nedeni ise ne kadar spesifik bir konuda yazarsanız yani niş bir blog olursanız iyi bir bilgi kaynağı ve konu hakkında referans yeri olursunuz. Yazılarınız birbirleriyle bağlantılı olduğundan bu SEO açısından yararlı olacaktır. Tavsiyem spesifik konularda yazmanız ve iyi bir kaynak olmanızdır. Her konu hakkında yazmak hem sizi yoracak hem kitle edinmenizi zorlaştıracaktır. .

Konu Bul: Herkesin farklı hobileri, sevdiği konular vardır. Ben film izlemeyi, eleştirmeyi, dertlerimi ve ilginç bulduğum şeyleri anlatmayı seviyorum. Ne kadar çok kişi okursa daha fazla yazmak istiyorum. İlkte ne kadar bir para kazanma hevesim olsa da artık kazanmasam da olur havasındayım çünkü kazanmasam da yazacağım, yazmadan duramam artık. Sen ne yapıyorsun? Hobin nedir? Çizgi roman falan sever misin? ben bayılırım. Spor, futbol? çok aram yok. Peki ya hikaye? Müzik? Oyun? Çizim? Tasarım? Uzay? İllaki bunlar veya daha farklı konularda bir ilgin vardır.  Düşün diğer insanlardan daha bilgili olduğunu düşündüğün herhangi bir konu var mı? Haa bul işte onu. Şimdi düşün onu paylaşıyorsun, anlatıyorsun, altına onlarca yorum geliyor, teşekkür ediyorlar anlattığın için, bazıları katılmıyor sana, hayır diyor bence şu konuda haksızsın bu o olmalı, araştırıyorsun haksız olduğun konuları bulup yorum yapan kişi sayesinde yeni bir şey öğreniyorsun.


Blog Nasıl Açılır? 5 Adımda

Kayıt Ol: En kolay aşama budur. Blog yazmakta zor olan içerik üretme kısmıdır. Fakat tabi tüm bunlar için bir blog sayfasına ihtiyacınız vardır. Bu blog sayfasını hangi platformda nasıl açacağınız konusunda kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz, hiç gerek yok buna. İnternet üzerinde bunların aşama aşama nasıl yapılacağı konusunda birçok video ve yazı bulunmakta. Ne yapmak istediğinize bağlı olarak platformu seçebilirsiniz. Kişisel bir blog tutuyor ve sadece yazmak istiyorsanız blogger tavsiyemdir, fakat bu blog içerisinde farklı sistemler kullanmak istiyorsanız wordpress sizin için daha uygun olacaktır. Örnek olması açısından wordpress ile açtığım omersut.com ve bloggerla açmış olduğum yazmasyon.com bloglarımı karşılaştırabilirsiniz. 

Hosting ve Domain: Burada kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Domain internetteki adresiniz (url) hosting ise depolama yerinizdir. Web site açmak için temelde bu iki şeye ihtiyaç vardır. Fakat Blogger ve Wordpress size belli şartlar doğrultusunda bunları ücretsiz sunar. Eğer sizinadınız.blogspot.com sizi rahatsız etmiyorsa ücretsiz blog yazabilirsiniz fakat sizinadınız.com istiyorsanız belli bir ücret ödemeniz gerekir. Ben wordpressle açtığım bloguma hem hosting hem de domain aldım fakat bloggerla açtığım bloguma sadece alan adı aldım ve yönlendirme yaptım, bunun da yolları vardır.

Görünümünü Düzenle: Günümüzde mobilin responsive tasarımın öneminin farkında olmalısınız. Ne kadar iyi yazarsanız yazın yazı puntosundan tutun da blogunuzdaki takvim eklentisine kadar her şey bir amaca hizmet etmeli ve okuyucuyu rahatsız etmemeli. Hem okuyucunuzun sitenize tarihin kaç olduğunu öğrenmek için girmediğini size rahatlıkla söyleyebilirim. Oldukça sade, içerik odaklı bir sayfa amacına hizmet eder. İnternet üzerinde çokça ücretsiz blog temaları bulunmakta bunları indirip kullanabilir, temel html-css bilgisiyle çok güzel özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Sosyal Medya: Bakın burası çokomelli. Sosyal medya blogunuza trafik çekmeniz ve okuyucularınızla etkileşim halinde olmanız konusunda oldukça yararlı olacaktır. Özellikle İnstagram dönemimizin bloglar için en yararlı sosyal medya platformu. Blogunuzun sosyal medya sayfalarını oluşturun ve onları güncel tutmaya çalışın.  

Yazmaya Başla: Evet bir blog sahibi oldunuz fakat bir blogger değilsiniz şu aşamada, araştırmanız ve yazmanız gerekiyor. En zor kısım budur yazmayı sevmek zorundasınız çünkü bu aşamadan sonra yazmaktan başka çok az şey yapacaksınız.


Yazarken nelere dikkat etmeliyim?

Ölümsüzlüğün formülünü de yazsanız; kötü bir font, yanıp sönen eklentiler, rahatsız edici reklamlar arasında o yazı okunmaz. Tamam abartmayayım ben okurum tabi ama sonuçta hiçbirimiz ölümsüzlüğün formülünü yazmıyoruz. Yazdığınız şeylerin okunması için mümkün olduğunca koşulları iyileştirmelisiniz.

Okunulabilirlik: Yazdığınız konuyu başlıklar, listeler, alt başlıklar ve paragraflara ayırıp, görsellerle de desteklerseniz daha okunulabilir bir hal alır. Siz de farkındasınızdır, günümüzde bir şeyler okumak çok güç genelde izleniyor veya dinlenmeyi tercih ediyor bu yüzden mümkün olduğunca okunulabilir bir yazı yazmayı kendinize görev edinmelisiniz. 

SEO:  Search Engine Optimization dikkat etmeniz gereken noktalardan biridir. Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu'dur yani arama motorlarında üst sıralarda çıkıp sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenizi sağlar. Bunu yapmak için güncel olmalısınız, başlıkları doğru ve konuya uygun atmalısınız yazınızın içinde ve etiketinde yazı başlığında ve konu hakkında en çok kullanılan anahtar kelimeleri çokça kullanmaya gayret etmelisiniz. Yazılarınızı SEO uyumlu yazarsanız ihtiyacı olanlara ulaşması kolaylaşacaktır. Basitçe şöyle anlatabilirim. "Nasıl blog yazılır?" konulu bir yazı hazırlıyorsam bu cümleyi yazı içerisinde geçirmem konuyu arayanların bulmasını kolaylaştıracaktır. Bunun yanında site içi, site dışı olmak üzere birçok SEO yöntemi vardır; yazılarınız arasındaki linklerle okuyucunuzu blogunuz içerisinde gezdirebilir, farklı bloglarda konuk yazarlığı yaparak blog sayfanıza backlink sağlayabilir ve site dışı SEO yapmış olursunuz. Blogumda konuk yazarlık yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaç Kişi Okumuş: İstatistiklere bakarak blog sayfanızın geleceğe yönelik planlarını düzenleyebilirsiniz. Blogunuzu Analytics'e bağlayarak hangi yazılarınız daha fazla okunmuş, ne tür etkileşimler almış bunları öğrenebilir ve bu verilere göre stratejinizi belirleyebilirsiniz.


Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Bunun için birçok yöntem vardır; adsense başvurabilir, tanıtım yazısı yazabilir, backlink satabilir ve bunun gibi birçok gelir modeli oluşturabilirsiniz.

Adsense: En çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Gelir diğerlerine oranla düşük olsa da sürekliliği vardır. Bir blog sayfası oluşturur ve Adsense'ye başvurursunuz blogunuz incelenir ve size olumlu olumsuz geri dönüş yapılır. Yeni başlıyorsanız blog yazmaya uzun zaman boyunca olumsuz dönüş alacaksınızdır, buna hazır olun. Kabul edilirseniz gösterim ve tıklanmaya endeksli değişken ücretler kazanmaya başlarsınız.

Diğer Yöntemler: Blogunuzun skoruna göre tanıtım yazısı ücretleri, reklam alanı kiralama, backlink satma gibi yöntemlere başvurabilirsiniz. Burada önemli olan blog sayfanızın yüksek trafik almasıdır. Bunun için kişisel çaba gerekmektedir.


Blogger Olmak

Blogger, araştıran, öğrenen ve bunları blogunda paylaşan insandır -kimegörebanagöre. Bu serüven yorucu bir o kadar da eğlencelidir. Zaman zaman motivasyon kayıpları yaşarsınız yazmak içinizden gelmez. Bloguma 8-9 ay yazı girmediğim olmuştu. Bazen de yarın yokmuş gibi yazmak istersiniz. 

Okumadan Yazamazsın: Blog okumalısın, ilk aşamada bu çok işine yarayacaktır. Sonuçta bu işi yıllardır yapan insanlar var ve bu işe yeni başlıyorsan onların deneyimlerinden yararlanman senin işini kolaylaştıracaktır. Yararlandığın yazılara yorum yapmadan asla ayrılma.

Yorum Almak: En iyi motivasyon kaynaklarından biridir. Ben okunmaktan çok yorum almayı tercih ederim. Belirsizliği sevmem okuyan beğendi mi, beğenmedi mi, sonuna kadar okudu mu? bakıp çıktı mı? hep merak ederim. Beğenmeyenin bile yorum olarak beğenmedim sen şu şu konuda haksızsın demesini çok isterim. yıllardır yazıyorum ve yazdığım yazı yorum almayınca diğer gün yazmak gelmiyor içimden, ki yorum almadığım pek nadirdir.  Nasıl yorum aldım diye soracak olursan, şöyle anlatayım. 

Yorum Alma Yöntemleri: Sen hangi tür yazılara yorum yaparsın? Genel olarak yazarın kişisel görüşü olan öznel yargılara yorum yapılır. Benim de en çok yorum aldığım yayınlarım deneme kategorisinde olan yazılarım. Bunun nedeni; kesin olan yargılara ne yorum yapabilirsin ki? Zaten bu budur diyor ve kanıt sunuyor, hayır değil diyemezsin, katılıyorum diyemezsin. Sadece bunu paylaştığı için en fazla teşekkürler diye yorum yaparsın. Ya da yazdığınız bir konu hakkında yazınızın son paragrafında okuyucuya yazı veya konu hakkında fikrini sormak da yararlı olacaktır. Ben sorulara karşılık vermeden okuduğum yazıdan pek çıkamam. Siz de yorum yapın. Ne zaman bloguma yorum gelse yorum yapanın bloguna gidip bir kaç yazısını okur, bazen de yorum yaparım. Takipçilerimi merak ederim hep. Eminim diğer bloggerlar da yorum yapanların bloguna gidiyordur. Ne yazık ki birilerine kendinize fark ettirmek zorundasınız. Ne kadar iyi yazıyorsanız, altın yumurtlayan tavuksanız bile, kimse sizi fark etmiyorsa kendi kendize yumurtlarsınız.

Fark Edilmek: Yorumlar kendinize geliştirmenizde büyük etken olacaktır. Eleştirilere kulak verin ve siz de yapıcı eleştiriler yapmaya gayret edin. Her zaman yazmaya devam edin. Mutlaka bir gün fark edileceksiniz. Saçma sapan youtube videolarının milyonlarca izlendiği ve gereksiz magazin haberlerinin milyonlarca okunma aldığı bu internet mecrasında ne kadar fark edilirsiniz onu bilemem ama emin olun ki sizle aynı frekanstaki insanlar sizi bulacaktır. 

Pes Etmemek: Blog Yazarları genellikle hobi olarak yapıyor bu işi. Bunun yanında internette bulunan Türkçe bilgileri zenginleştiriyor, okumayı sevenlere kaliteli içerik üretip, kendi kitlesini oluşturuyor. Bunlar çok önemli ve değerli şeyler, çünkü internet gerçekten büyük bir çöplük olmaya başladı ve kaliteli içerik çok az, genellikle birbirinden kopya saçma içeriklerle dolu. Blog yazmaya başladığımdan itibaren karşılaştığım blog yazarlarının çoğu, okuyan ve araştıran insanlar olduklarından bir şeylerin farkında, anlatmak istediği bir şeyler olan insanlardı. Bazıları kendisi için yazsa da yazdıklarıyla okuyanlara tecrübelerini aktarıyor ve öneriler paylaşıyordu. Bazıları ise çok erken pes etti, kimler geldi geçti. Çok iyi de yazanlar vardı gidenlerden. Sadece yazmakla olmuyor, motivasyonunu korumak, bir hedef belirlemek, yorumları dikkate almak, yerinde saymayıp her geçen gün kendini geliştirmek de gerekiyor bu alanda. Yani diyeceğim şu, ne kadar değerli ve saygı değer bir şey yaptığınızın umarım farkındasınızdır, mutlaka bu yaptığınız şeyin karşılığını alacaksınız, internete imzanızı sağlam bir şekilde kazıyın, veya tek bir insanın hayatında bile olsa sizi hatırlayacağı güzel bir his bırakmaya çalışın. Ve asla pes etmeyin.

Bir şeyler yapmanın hiçbir zaman tek bir yolu yoktur. Kendi yolunuzu oluşturabilirsiniz. Yazı içerisinde bahsettiklerim benim kendi düşüncelerimdir size bir faydası olduysa ne mutlu bana. Eklemek istediğiniz bir şeyler varsa yorum yapabilirsiniz. Soru, danışmanlık ve reklam için iletişim: comyazmasyon@gmail.com Yorumlar