Neden Film İzleriz? Göz Kusuru Sonucu Bir Sanat: SİNEMA


MERHABA sevgili dostlar. Hiç düşündünüz mü? Neden Film İzleriz? Neden film izleme ihtiyacı duyarız? Düşünmüş veya merak etmiş olmalısınız ki şuan bu yazıyı okuyorsunuz. Ben de düşündüm ve biraz araştırma yaptım. Tabi ki böyle bir sorunun kesin bir cevabı olamaz. Sinema bir sanattır ve herkesin sanata ihtiyacının sebepleri farklı olabilir. Bu yüzden daha genel sebepleri kendi düşüncemle birlikte bu yazımda anlatmak istedim. 

İnsanoğlu ilk çağlardan beri klişesine girmeden bu yazının tam olmayacağını hissettim. Mağara duvarlarından başlayan bu serüven yazının da öncesidir. Semboller ve resimlerden oluşan mağara duvarı hikayeleri kimi zaman bir aşk, kimi zaman bir avlanma hikayesiydi. 

GÖZ KUSURU SONUCU BİR SANAT

Temelde göz kusurunun doğurduğu bir sanat olan sinema fotoğrafın icadını beklemekteydi, fakat çizgi filmin buna ihtiyacı yoktu. Gözümüze gelen ışık sonucu oluşan görüntüyü retinamız saniyenin onda gibi bir süre tutar ve bu sebepten ardından gelen görüntüyle birleştirir. Bir akış varmışçasına görüntüler birbiri ardına koşmaya başlar. İlk aşamada çizimlerin birbiri ardına akmasıyla başlayan bu serüven teknolojinin ilerleyip fotoğrafın bulunmasıyla gerçek görüntülerin birbiri ardına sıralandığı bir sanat ortaya çıkmıştır, sinema.

SİNEMANIN BİRAZ DAHA ZAMANA İHTİYACI VARDI

Bunun için uzun bir süreç gerekiyordu, birbiri ardına gelen her görüntü sinema olmuyordu elbette. İlk aşamada videolar, belgeseller oluştu ve Trenin Gara Girişi (1985)
                        

İlk halka açık gösterimi yapılan bu film yaklaşık bir dakikaydı ve saniyede 16kare görüntünün birleşimiyle oluşuyordu. Şu anda filmler 24kare ile çekilmekte. Yaşadığımız dönemde yapılan filmlerle kıyaslanamaz olan bu filmin büyük panik ve hayranlıkla karşılandığı söylenir. Ve sinema doğar.

FALAN FİLAN, PEKİ NEDEN FİLM İZLEMEK İSTİYORUZ?

Bu sorunun, neden sanata ihtiyacımız var, neden kitap okuyoruz, neden müzik dinliyoruz?... gibi sorulardan bir farkı olduğunu düşünmüyorum. Sinemada izlediğim ilk film Megazeka adında bir animasyon filmiydi ve o gün bugündür film izliyorum sinemaya gitmeye çalışıyorum. Megazeka filmi ben henüz 11 yaşımdayken arkadaşlar tarafından dışlanmışlık hissiyle benle empati kurabilmiş ve ardında karakterin bir süper kahramana dönüşmesiyle bana yaşamak istediğim duyguları, hisleri birkaç saatliğine yaşatmıştı.

TEMELDE EKSİK DUYGULAR

Hayatta bazen dışlanıyoruz, yalnız hissediyoruz, mutlu oluyoruz, özlüyoruz, nefret ediyoruz ve bu duygular gibi birçok duygu yaşıyoruz. Bununla birlikte en temelde anlaşılmak ve hissetmek istiyoruz, çoğu zaman ise bir şeyler eksik kalıyor. Bu eksikliği sanatla doldurmaya çalışıyoruz. Bir hüzünlü müzik dinliyoruz, bir deneme okuyoruz, bir tabloya bakıp düşünüyor bir film izleyip mutlu oluyoruz. Sanatın bizle bir bağ kurduğunu, bizi anladığını ve bize yaşamak istediğimiz duyguları kısa bir süre de olsa yaşattığını hissediyoruz. Çoğunlukla olumsuz duygulardan bahsettiğimin farkındayım. Bazen insanlar olumlu/olumsuz fark etmeksizin bir şeyler hissetmek isterler.

Umarım sorunuzun cevabını keşfetmenize yardımcı olabilmişimdir. Sizce neden film izleriz? Neden sanatla ilgileme ihtiyacı hissederiz? Yorumlarda paylaşırsanız sevinirim. 

Yorumlar

  1. Bir insan kusuru, akıcı göremiyor oluşumuz böyle mükemmel bir sanatın doğmasına sebep oluyor. Ne kadar da harika bir şey. Sıradan hayat bizi filmleri izlemeye itiyor. güzel paylaşım

    YanıtlaSil

Yorum Gönder