Cyberpunk Nedir? ve Distopik Gelecek Hakkında Filmler!


Cyberpunk yani siberpunk bilim ve teknolojinin ileri fakat yaşam kalitesinin düşük olduğu bir bilim kurgu türüdür. Cyberpunk kavramında ‘Cyber‘ ileri teknolojiyi, ‘Punk‘ ise toplumu ifade eder. Punk olmak ile otoriteye karşı muhalif bir duruş sergilemek kastedilir. Kafanızda canlanması açısından, Blade Runner, Upgrade, Terminator, Mad Max, I Robot ve Matrix gibi filmleri bu türe ait gösterebilirim. Cyberpunk terimi ilk kez 1983 yılında Bruce Bethke tarafından kullanılmıştır. Bethke, Cyberpunk’a Amazing Science Fiction Stories dergisi için yazdığı bir öyküde yer verir. Cyberpunk’a dünyaca ünlü yazar Philip K. Dick’in en meşhur kitaplarından biri olan ‘Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?‘de de yer verilir. 

Yukarıda bahsettiğim filmlerden en az birini izlediyseniz genel olarak hikayenin karamsar, distopik bir evrende geçtiğini fark edebilirsiniz. Distopya‘yı anti-ütopya yani olabildiğince karamsar bir gelecek olarak tanımlayabilirim. Filmlerin ortak noktalarından biri de teknolojinin yozlaşması ve yapay zekaların sistem içerisinde kendisine önemli bir yer edinmesi durumudur. Şu an her ne kadar yapay zekanın dünyamızı ele geçirme düşüncesi bize komik gelse de aslında günümüzde bu teknolojiler yüzünden çokça insan işini kaybetmekte ve bizi bizden daha iyi tanıyan yapay zekalı makineler hakkımızda veri toplamaya devam etmektedir. 

Düşününce bir bakıma Black Mirror‘ın bazı bölümlerini de Cyberpunk kategorisi içerisine alabiliriz. Buna en sevdiğim bölümlerden biri olan ‘fifteen million merits (sezon 1 bölüm 2) bölümünü örnek gösterebilirim. Otoritenin tek bir elde toplandığı, teknolojinin çok ilerlediği, doğadan uzak bir ortamda geçen hikayede düzene karşıt bir durumla karşılaşan sistemin, bu karşıtlığı bir şekilde kendi bünyesine katmasını izlediğimiz bu yapım Cyberpunk düzeninin karşı konulamaz, kaçınılmaz bir son olduğunu çok iyi bir şekilde anlatıyor. Bahsi geçen filmleri ve dizileri kesinikle izlemenizi öneririm. 

Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sizce Cyberpunk düzeni kaçınılmaz bir son mudur? Bu distopik düzene karşı nasıl önlemler alınabilir? Yapay zeka gerçekten bir gün dünyayı ele geçirebilir mi? Yorumlarınızı bekliyorum.

Yorumlar

  1. En sevdiğim kitap tarzıdır. Philip K. Dick ve asimov zaten bu türü sevenler için tüm eserleri okunması gereken baş yazarlardan. Emeğinize sağlık.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder