Bi' Kitap Önerisi: Montaigne Denemeler / Klasikler Serisi

               

16. yüzyıl Fransız deneme yazarı Michel de Montaigne'nin ilk kez 1580 tarihinde yayımlanan deneme türünden eseridir. 107 denemeden oluşur... Montaigne'in 16. yüzyıl da yazdığı bu kitabı okurken çağının ne kadar ötesinde bir yazar olduğunu anlamak mümkün. Yazdığı denemelerdeki düşünceler oldukça ilham verici. Çok da yoruma gerek olduğunu düşünmüyorum hatta bu kitaba yorum yapacak düzeyde olduğumu da düşünmüyorum sadece okunması gereken, hayata bakış açımızı genişletmemizi sağlayan bir kitap olduğunu söylemek istiyorum.
Kitaptaki sevdiğim bir bölümden şöyle bir alıntıyı da aşağıya bırakıyorum;

Özgürlük Üstüne 

Özgürlüğe öyle düşkünüm ki, koca Hindistan'ın bir köşesini bana  yasak etseler dünyanın tadı kaçar neredeyse. Hiçbir yerde saklı, eli  kolu bağlı yaşamak da istemem, orada pineklemektense alır başımı  havası, toprağı bana açık bir yere giderim. Hey Allahım! çekilir şey  midir ülkenin bir bucağına çivilenip kalmak? Niceleri, yasalarımıza  aykırılık ettiler diye kentlere, alanlara herkesin gidip geldiği yollara  uğrayamadan yaşayabiliyorlar. Benim hizmet ettiğim yasalar küçük  parmağımı bile köle etmeye kalksalar, nereye olsa gider başka yasalar  arardım. 

Yorumlar

  1. Geçenlerde ikinci el olarak birkaç kitap ile birlikte satın almıştım. Yakın zamanda okuyacağım, içeriğini oldukça merak ediyorum.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder