YOK OLUŞ / Annihilation FİLM İNCELEMESİNetflixte izleyecek bir şey arıyordum. Ve Annihilation adlı bu filme rastladım. Araştırınca Arrival'a benzeyen bir bilim kurgu filmi olduğunu öğrenip büyük bir merakla izlemeye başladım fakat izlediğim şey bir bakıma Arrival'a benzese de bambaşka bir şeydi. 

Bu arada halen Arrival'ı izlemediyseniz, mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Kafa açan ve uzaylı istilasına farklı bir bakış açısıyla bakan (bu film gibi) izlemesi keyifli bir filmdir kendisi. Bu Yok Oluş adlı filmi anlatırken mümkün olduğunca spoiler vermemeye çalışacağım ama illa izleme zevkinizi kaçıracak şeyler olabilir, bu yüzden öncelikle filmi izlemenizi tavsiye ederim. Eğer bilim kurgu, fantastik ve sembolik, sanatsal anlatımlı filmleri seviyorsanız muhtemelen bu filmi de seversiniz 

FİLM NE ANLATIYOR?

Açıkçası filmi anlamadım. Yüzeysel olarak anlatmam gerekirse dünyayı uzaylılar ele geçirmeye çalışıyor. Fakat tabi ki film bundan fazlası. Dediğim gibi sembolik anlatım da içerdiğinden tüm film bir hayal, yaşanan her şey baş karakterimizin kafasında kurduğu vicdan azabı da olabilir. Bu benim tercih ettiğim bakış açısı değil. Beni çeken daha çok bilim kurgu tarafı. Film aslında çok az bilim kurgu. Çok iyi gerilim kısımları da var.


DAHA ÖNCEDEN...

Eski uzaylı filmlerine bakarsanız sürekli birbirini tekrar ettiğini fark etmişsinizdir fakat son zamanlarda bir yaratıcılık söz konusu. İnterstellar, Arrival ve ardından Annihilation. Bu filmler öyle bir açıdan bakıyor ki bu duruma. Neden olmasın ki diyorsunuz. Hatta daha da değişik durumlar da söz konusu olabilir. Resmen izlerken hayal gücüm gelişti.


BU ARADA

Filmde yer alan uzaylı olduğunu düşündüğüm yaratık dünyayı gerçekten istila mı etmeye çalışıyordu emin değilim. Sanırım anlamaya çalışıyordu, bu yüzden taklit ediyordu. Bunu bilinçli yaptığından bile emin değilim, sanki yeni doğmuş bir bebek misali öğrenmeye uğraşıyordu. Bu yüzden filmin farklı baktığını düşünüyorum. Bu arada son zamanlardaki uzaylı temalı filmlere bakıldığında eskiye nazaran uzaylıyı korkudan çıkarma türü bir yaklaşım görüyorum. Acaba diyorum (komplo teorisi) insanları uzaylılara mı alıştırıyorlar. Korkuyu yok edip insanları uzaylılara karşı alıştırıp olası bir karşılaşmaya mı hazırlıyorlar?

SİZCE...

Benim anladığım ve anlatacaklarım bu kadar. Sizce film neyi anlatıyor? Mümkün olduğunca spoiler vermemeye çalıştım. İzlemenizi istiyorum. Çıkarımlarınızı ve yorumlarınızı merak ediyorum, mutlaka yazın. Ve ardından önerdiğiniz Netflix filmleri varsa öneri istiyorum, izleyip ardından incelemesini yapacağım. 

Yorumlar