O GERİ DÖNDÜ / ADOLF HİTLER GÜNÜMÜZDE


Hayatta cehaletimden dolayı mutlu olduğum iki şeydir futbol ve siyaset. Belki çok iyi bir durum değil, belki bilmem gerekiyordur fakat ne yalan söyliyim ilgimi çekmiyor bir türlü. Hitler ile çokça film yapıldı. Neredeyse hepsi kaliteli ve kült bir yapım haline dönüştü. Fakat hepsi aynı şeyi anlatıyordu. Neyi kanıtlamaya çalıştıklarını bir türlü anlayamıyordum. Bu film olaya farklı bir bakış açısından bakıyor, topluma güzel bir eleştiri yapıyor ve her iki tarafın görüşünü de filmde belirtiyor. 

Film Hitlerin 2014'te aniden ortaya çıkmasıyla başlıyor, insanlar onu bir komedyen sanıyor, durumu anlayan hitler zekasını kullanarak insanları manipüle ediyor ve etkilemeye çalışıyor. Film güzel bir komedi filmi olmuş. Türkler hakkında da komik bir sahne var Tık Tık.

Film Almanların kendilerine yaptığı bir öz eleştiri niteliği taşıyor çünkü benim anladığım kadarıyla film suç kötülüğü yapanda değil o kötülüğü yapana o gücü verenlerde diyor, bunu da filmde Hitler kendi ağzı ile söylüyor.

Genel olarak filmi beğendim, filmin konsepti bana çok güzel geldi, tarihi bir kişilik aniden günümüzde belirse ne olurdu? Aslında güzel bir film serisi ya da episodik bir dizi konusu olabilirdi. Biz de bu tür işler yapsak ne güzel olurdu diye geçiyor aklımdan. Düşünsenize Atatürk aniden günümüzde belirse, ya da Fatih Sultan Mehmet (Özgür Demirtaş bunu çok güzel anlaşmıştı tıkla izle) fakat bizde her şey gibi bu tür şeyler de tabu, tarihi kişiliklere duyulan saygı veya saygısızlık onları dokunulmaz bir hale getiriyor ki bu da onları incelememize anlamamıza engel oluyor.

Siz bu konuda ne düşnüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum? 

Yorumlar

 1. Tek dosya hâlinde var mı acaba internette? Bulup izlemek lâzım. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Google a filmin ismini yazınca ilk sırada çıkıyor

   Sil
 2. Futbol aslında takip edilmesi keyifli ve vakit geçirilecek nadir şeylerden. Ülke futbolumuz ne kadar kalitesiz olsa da Avrupa ve özellikle İngiltere'deki futbol bambaşka bir seviyede. Örn: Manchester City'nin şiir gibi futbolu.

  Hitler'i konu edinen filmler izlediğim kadarıyla gayet güzeldi. Bu filmi de muhtemelen seyredeceğim. Paylaştığın sahneyi beğendim.

  Ve aynı konuya farklı bir bakış açısı getirildiğinde film izlenebilir oluyor. Konsept çok iyi fakat mevcut durumda kendi sinemamızda bu konseptte film görmek çok zor...

  YanıtlaSil
 3. elinize sağlık güzel bir blog, güzel bir paylaşım.
  http://www.tamirediyorum.net

  YanıtlaSil
 4. Bu blog çok uzun zamandır aradığım şeydi. Güncel bilgiler için teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder