FARELER VE İNSANLAR / KLASİKLER


Fareler ve İnsanlar, ismini çokça duyduğum fakat okumaya fırsat bulamadığım bir kitaptı. Genel olarak okumaya baya da uzaklaşmıştım zaten. Uzun zamandır okumamanın verdiği açlıktan mıdır bilemem tek seferde okuyup bitirdim kitabı. Bunun 126 sayfa olmasıyla hiç bir alakası yok tabiki :) 

Kitabın Konusu:

George ve Lennie adında iki arkadaş 1930lu yıllarda Amerika nın ekonomik buhranda olduğu zamanlarda Kaliforniya da çiftlik çiftlik gezerek çalışıyorlar. Hayalleri de para biriktirip kendilerine küçük bir çiftlik almak. Fakat bu ikili arasından aklı cüssesiyle ters orantılı olan Lennie yüzündenhep başları belaya girmekte ve zorluklar yaşamaktadırlar ama her şeye rağmen hayallerine olan inançlarını kaybetmemekte ısrarcıdırlar.

Kitap hakkındaki yorumum:

Genelde hikaye ve roman okumayı pek sevmem gereksiz tasvir içeriklerini ve beni sıkacaklarını  düşünürüm, bu yüzden tercihim kişisel gelişim, deneme ve mizah kitaplarıdır. Fakat bu kitap birkaç gün içerisinde geçen bir hikayeyi yalın bir şekilde hiç de gereksiz gereksiz uzatmadan anlatmış ve bu sayede beni kapmıştır. Karakterlerle çok çabuk ısındım ve onlarla olayları yaşamış gibi hissettim. Bu kitabı okumanızı mutlaka tavsiye ederim. Filmini izlemedim şu anlık izlemeyi de düşünmüyorum, kitap bana fazlasıyla yetti. Zaten aman aman bir konusu da yok anlattığı şey sadece küçük bir macera, hayaller, ödenen bedeller...

Eminim bunun gibi çokça muhteşem roman türü kitap vardır fakat bilirsiniz ki ön yargıları kırmak zordur. Bunun için uğraşıyorum. Birkaç kitap sipariş ettim bunun bir kısmı roman bir kısmı kişisel gelişim ve en kısa zamanda okuyup bunların da yorumlarını blogumda paylaşacağım kitaplardan birkaçı (Otostopçunun Galaksi Rehberi, Tongue Fu)

Şimdi size bir sorum var:

Kitabı okurken de çok düşünmüştüm fakat anlayamadım, kitabın adı sizce neden fareler ve insanlar?
 

Yorumlar

 1. Sitenizi yeni fark ettim ve takibe aldım, paylaşımlarınızı takipteyim...İnsana davet sitesine de beklerim, blog ailesi olarak daha çok geniş kitlelere yayılmak bizim elimizde...Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil
 2. Merhaba;
  Blog adresime askerde olduğum sebepten dolayı giremiyordum. Askerden geldim ve bloğu düzene koydum. Ziyaretinizi ve takibinizi beklerim. Konuyla alakalı değil ama kusuruma bakmayın. :)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba. Nasılsınız ? Yeni blogları dolaşırken sizi keşfettim ve takibe aldım.Oldukça ilgi çekici bir bloğunuz var.Zaman ayırmak isterseniz,sizi de beklerim.Sağlıcakla Kalın.

  https://dizifilmkitaptavsiye.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 4. Merhaba. Blogunuz oldukça dolu ve yararlı bilgiler barındırıyor.Emeğinize Sağlık.Eğer zaman ayırmak isterseniz,yeni açtığım bloga göz atıp takip ederseniz beni oldukça mutlu edersiniz.Sağlıcakla Kalın.

  https://hepfragmanizle.blogspot.com/

  YanıtlaSil

Yorum Gönder