Bu Dil Nereye Gidiyor? 💭


Dilin oluşmasının önlenemez bir şey olduğu bir gerçektir. Acaba ilk insanlar nasıl anlaşıyordu? Sanırım bir takım seslerle, şimdiki gibi. Fakat şu an o zamandan daha detaylı bir takım sesler çıkarıyoruz. Ve hala anlaşamıyor olmamız dilin olması gereken seviyede olmadığını kanıtlar. Ama ileriye doğru yol katettigimizi söyleyebiliriz. Dile her geçen gün yeni şeyler giriyor. Emojiler, gif'ler vs. Gerçek hayattan örnek veremiyorum çünkü ileri zamanda insanların gerçek hayatta konusacaklarını bile sanmıyorum. Ya sadece yazıya ve sembollere döneceğiz ya da yapay seslerle iletişim kurulacak. Benim derse mola verip bir şeyler karalasam yolundan çıkarak aklıma gelen fikirler bunlardır ben dersime geri dönüyorum. Blogumun aktif takipçi kitlesini kaybettiğini görünce baya üzüldüm. Ve her molada bir yazı yazmaya karar verdim. Şimdilik sizi Konfüçyüs ün dilin önemi adlı hikayesine bırakıp gidiyorum. Yorum kısmında dil hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek için bekliyor olacağım.

Konfüçyüs e bir gün sormuşlar: “Bir ülkeyi yönetmeye çağrılsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu?”

Büyük filozof, şöyle cevap verir: “Hiç kuşkusuz, dili gözden geçirmekle işe başlardım.

Şöyle ki: Dil kusurlu olursa, sözcükler düşünceyi iyi anlatamaz. Düşünce iyi anlatılmazsa, yapılması gereken şeyler doğru yapılamaz. Ödevler gereği gibi yapılmazsa, töre ve kültür bozulur. Töre ve kültür bozulursa, adalet yanlış yola sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk, ne yapacağını, işin nereye varacağını bilmez.

6 yorum:

 1. Anonim5/07/2018

  Bence bir süre sonra Arrival'daki gibi şekillerde de konuşabiliriz :p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O film baya iyi ve anlamlıydı. Belki bir gün uzaylılar gelir ve bize dillerini öğretirler :)

   Sil
 2. Anonim5/07/2018

  Bloglar aktif okuyucu kitlelerini zaman zaman kaybediyor. Görüntülenme, yorumlar gittikçe azalıyor. Bunları çok fazla kafana takmamanı öneririm. Aksi halde moralin bozulur. Dil konusunda ise katılıyorum. İlerde daha az yorucu ve kolay bir şekilde konuşacağımız kesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani zaten blog okuyan çok az kişi var okuyanların da gitmesi baya moral bozucu oluyor :p

   Sil
 3. Dil varsa, varız. En duyarlı olunması gereken konu kültürümüzde, Ülkemizde.

  Güzel bir yazıydı. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. BRYAN ROLAND TARAFINDAN KREDI ALMAK

  Ben adiyla Bryan Roland'im, bu araci tüm kredi arayanlari çok dikkatli olmalari konusunda uyarmak için kullanmak istiyorum çünkü her yerde aldatmaca var, Birkaç ay önce maddi olarak zorlandim ve çaresizlik yüzünden birkaç çevrimiçi borç veren tarafindan dolandirildim.

  Bir arkadasim beni Bay Stephen Williams (Korkunç bir adam) olarak adlandirilan ve bana stressiz 72 çalisma saati altinda 145.000 Avro kredisi ödünç veren çok güvenilir bir borç verene yönlendirene kadar neredeyse umudumu yitirmistim. Postayla sirkete açiklarim ve tek söyledikleri artik aglamak degil, çünkü bu sirketten kredi alacak ve ayrica onlarla iletisime geçme konusunda dogru seçimi yaptim, kredi basvuru formunu doldurdum ve talep edilen her seyle devam ettim. benim ve sokum için bana borç verildi.

  Herhangi bir krediye ihtiyaciniz varsa, hemen sununla iletisime geçin: stevewilsonloanfirm@gmail.com WhatsApp: +393510675312

  Bu araci, sahte borç verenlerin eline geçtigim cehennem yüzünden tüm kredi arayanlari uyarmak için kullaniyorum.

  Yardiminiz için STEVE WILSON Kredi FIRMASI tesekkür ederiz

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.