Alışkanlıklar ve Tırtıl Hikayesi 🐛 Bir de Kitap Önerisi 📓


Birkaç ay önce sinemada olan filmler sanırım yeniden sinemaya geliyor. Sevindim ama iki kere sinemada izlenecek bir film yapıldı mı tartışılır neyse bu konumuzla alakasızdı.

Bugün ben de eskiden okumuş olduğum kitapları tekrar okumaya karar verdim. Neden diye soracak olursanız hafızam bu yıl stres ve b vitamini eksikliğinden dolayı zayıfladı. Her şeyi unutur oldum. Vitamin aldığım halde artık aklıma düştü ya hafızamın kötü olduğu imkansız iyi olduğuna ikna edemem kendimi. Normal hayatta hepimiz bazı şeyleri unuturuz örneğin anahtar vs. İşte ben bunları unutugumda hepsini vitamin eksikliğine verdiğimden durumlar karışık. Bir de bu yıl sınavlara hazırlanıyorum. Düşünsenize sabah çalıştığınız dersin akşam olunca adını falan unutuyorsunuz 😱

Evet konumuz bu da değildi, kitaptı. İlk olarak en sevdiğim kitaplardan biri olan Ahmet Şerif İzgören'in "Şu hortumlu Dünyada Fil Yanlız bir Hayvandır" adlı kitabını okumaya başladım. Okumadıysanız mutlaka okumanızı öneririm. Veya en azından Youtube'a Ahmet Şerif İzgören - Avucunuzdaki Kelebek yazıp seminerini izleyin. Hayran kalacağınıza eminim.

Kitapta yazar küçük bir deneyden bahsediyor. Ve bu alışkanlıkla ilgili bir deney. Bu deneyi sizlerle paylaşmak istedim ve yorumlarınızı merak ettim. Okuduktan sonra yorum yazmayı unutmayın. Hikaye sizlerle:

Bir gurup tırtılı boş bir saksınız üzerine yerleştirmişler ve önlerine yiyecek koymuşlar. Tırtıl dönerek yemeye başlamış. Bir süre sonra tırtılları saksıdan aşağı indirip aynı dairesel şekille yiyecekleri koymuşlar. Tırtıllar dönerek yemeye devam etmiş ve buna alışmışlar. Sonra yemekleri bulundukları noktadan iki santim uzağa koymuşlar. Ve tırtıllar açlıktan ölmüş.

Yorumlar

 1. Kitabın adı doğru mu? İnternette aratıyorum ama bulamıyorum.

  Tırtıllar gurup vaktinde mi teste tâbî tutulmuş acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabın adı doğru evet " Şu hortumlu Dünyada fil Yanlız bir Hayvandır"

   Sil
  2. Hah şimdi buldum! "Şu Hortumlu Dünyada Fil YaLNız Bir Hayvandır" imiş. :)

   Teşekkürler...

   Sil

Yorum Gönder