Don Kişot #Okudum 📜Merhaba. Yazmak daha önce hiç bu kadar zor gelmemişti. Sanırım okumamaktan, sadece ezberlemekten oldu bu. Ama bugün muhteşem bir kitap okudum ve bana kattıkları sayesinde şuraya iki cümle yazabilecek olmamın mutluluğunu yaşıyorum.

Kitabın adı: Don Kişot
Yazar: Cervantes
Yayın adını unuttum.
Sayfa: Sanırım 200'dü.

Eminim bir çoğumuzun bildiği, hatta belki de okuduğu bir romandır Don Kişot. Ben de edebiyat dersinden duymuş ve sıkıcı, klasik bir kitap olduğunu düşünmüştüm fakat daha önce hiçbir roman türü kitapta bu kadar çok gülmemistim. Bunu kolay empati kurabileceğim bir karakter olmasına bağlıyorum, bu sayede kitapta anlatılan maceraları Don Kişot ve yardımcısı Sanço Panza'yla birlikte yaşıyormuşçasına, heyecanla okudum.

Kitap roman türünün ilk örneklerinden. Anlattığı ise Keseda adında soylu yaşlı bir adamın Şövalye kitaplarindan etkilenerek şövalye olmaya karar verip macera araması. Ve bu hayale inanılmaz inanması bundan dolayı da iyice aklını yitirip yel değirmenlerini dev canavarlar olarak görüp onlara saldırmasına kadar ilerliyor. Köyden arkadaşı olan Sanço Panzo yu da bu hayale ortak edip macera aramaya koyuluyor...

Bu kadar aşırı olmasa da ben de hayalperest bir insanımdır. Örneğin bugün sabah kütüphaneye ders çalışmaya giderken Nobel aldığımda yapacağım konuşmayı planlıyorum. Nobel alma gibi bir hayalim, hedefim olmamasına rağmen yolda dalmış, yürüyor ve bunu planlıyorum. Bu iyi bir şey mi bilemiyorum. Bazen kendimi Don Kişot'a çok benzetiyorum.

Kitabın tüm gidişatından memnunken, sonu beni üzdü. Pek de hayallere uygun bitmedi. Aşırı gerçek bir sondu. Ve sanırım yazar bir mesaj vermek istiyordu. Ama ben meczubum. Ve yolum Don Kişot dedemin yoludur 😂 ben akıllanmam bana mesaj falan sökmez. Hayal kurmaktan vazgeçmem. Bam bam bam.

Siz bu kitabı okumuş muydunuz? Kitap hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen yorum yazın. Uzun süre yoktum buralarda önemli şeyler oldu mu? Ne bileyim bloggerlara artık para mara veriyorlar mı? Anlatın bunları :D

6 yorum:

 1. Okul yıllarında ben de okumuştum. Nobel ödülü konuşmanı planlaman çok hostu😊😊😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bloggerlara Nobel verilirse, planlamam boşa gitmemiş olacak😂

   Sil
 2. Insanı güldürürken düşündüren aynı zamanda hüzünlendiren bir mizah anlayışı vardır bu kitapta. Okuyanda dert tasa hiç bir şey birakmaz. Daha okumayan varsa hiç beklemesin, başlasın hemen...

  YanıtlaSil
 3. Her zaman duyup da okumadığımız kitaplardan birisidir don kişot ve okumadım. En kısa zamanda okuyacağım çünkü sözü geçiyor şu sıralar. İlk alacağım kitap don kişot olacak.
  Hayalperestlik konusunda da bence gerekli bir seviye. İnsannın bu tip hayaller kurması onu saçma bir şekilde mutlu eder ve ona umut aşılar. Gerçek hayat epey çirkin bir yer, bence ara sıra uzaklaşmak keyifli oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum Levent, beklentiler adlı yazıma göz atmanı tavsiye ederim :)

   Sil
  2. Evet okudum onu hatta ona bir yorum yazacakken ani bir işim çıktığı için yazamamıştım. Başarılı ve realist buldum, kendinle olan öz tartışman çok hoşuma gitti. Ellerine sağlık.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.