Biraz Ukalalık, SüperNova ve YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN


Evet kabul ediyorum. Biraz geç oldu sanırım. Ama yine de yeni yılınız kutlu olsun. Geç oldu demişken bir konu anlatayım ve konuyu anlatmaya geçerken bu başlangıcı bu konuyu anlatmak için bahane ettiğimi de görmezden gelelim. Geçenlerde bir haber okudum haber şu:


Dünya’dan 1800 ışık yılı uzakta yer alan Kuğu takım yıldızındaki iki yıldız 2022 yılında çarpışarak kızıl nova halinde patlayacak. Astronomlar 2022’yi iple çekiyor; çünkü patlamayı gökyüzünde çıplak gözle yepyeni bir kırmızı yıldız olarak göreceksiniz. 


Şimdi haber güzel de bir yazım yanlışı var sanırsam tam -Acak ekinde. Neden diye soracak olursanız eh konum da bu zaten. Ben bilim kurguya oldukça meraklı bir insanım. Çokça yapay zekayla ilgili, uzayla ilgili filmler izledim. İzlediklerimin çoğu klasik Hollywood filmi iken örneğin PASSANGERS bazıları ise klasiğin dışında oldukça kafa açıcı ve sıradışıydı örneğin Arrival. 

Şimdide cümledeki hataya gelecek olursak, ki konunun odak noktası hata değil sadece bilim kurgu bilgim ile ukalalık yapmak istediğimden bu konuyu uzatıyorum, gelecekte yani 2022 yılında çarpışacak olan yıldızlardan bahsediliyor, ki bu yanlış çünkü 1800 ışık yılı uzaklıkta çarpışan bu iki yıldız zaten 1800 yıl önce çarpıştı! Biz sadece bunu 2022 yılında göreceğiz. Yani görüntünün bize ulaşması baya sürecek... 

Bununla birlikte sanırım bir yıl önce araştırma yapmış (yani Google  arama motoruna bir  şeyler  yazmış) ve güneşin 8 dakika önceki halini gördüğümüzü öğrenmiştim. Bunun üzerine de sönen bir güneşin dünyayı 8 dakika sonra karartacağı ve insanlığın buna 8dakika içerisinde çözüm bulmaya çalıştığı bir hikaye yazmaya çalışmıştım. Ne oldu derseniz. Cürümüm yetmedi. Hiç kolay değil hikaye yazmak. Ama bu tür kafa açıcı ilginç, nitelikli ve sıradışı öykülerin işlendiği filmler izlemeyi çok isterim. Umarım ülkemizde ve dünyada bu tür bilim kurgusal şeyler daha çok konuşulur ve ne bileyim güzel bir şeyler olur. Bu kadar konuşmanın üstüne güzel bir bitiriş yapamamakla birlikte yazımı alakasız bir şarkıyla noktalıyorum, yorum yazmayı unutmayın :))


Yorumlar

 1. Sen konuş biz dinleriz, hiç anlamadım ama etkilendim. 😄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlatmak istedigim binlerce yıl önce yaşanan bir şeyi bizim 2022 yılında görecek olmamız :))

   Sil
 2. Seninde yeni yılın kutlu olsun. Güneşim geçmişteki halini görmek etkileyici gerçekten :)

  YanıtlaSil
 3. Yazıdan sonra şarkıyla zamanda yolculuk yapmış gibi oldum ben, iyi oldu iyi :))
  Mutlu seneler Meczup..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler benim de çok sevdiğim bir şarkı ve hiç yaşamadığım yılları ilginç bir şekilde ozlettiriyor bana :))

   Sil

Yorum Gönder