5 Sebep / Arif V 216 Neden Beğenilmedi? 🎥


Geçenlerde Arif V 216 filmi hakkında yorumumu paylaşmıştım ve filmi çok beğendiğimi ve hatta Cem Yılmaz'ın en iyi filmi olabileceğini söylemiştim. Fakat eleştiri yazılarında bazı insanların çok beğendiğini bazılarının ise hiç sevmediğini fark ettim. Ve bunun nedenini bağladığım sebepleri sizlerle paylaşmak istedim.

Fragman Komedisi

İnsanlar sadece fragman çıktığında da yorum olarak "Gülmedim." diye yorumlar yapmıştı. Fragmanı izlediğinizde espri olmadığını görebilirsiniz. Fragmana espri konmamış ki. Adam öyle bir yorum yazmış ki sanırsınız fragman güldürmek için kendini parçalamışta adam gülmemiş.

Büyük Kitle

Cem Yılmaz bu filmin reklamını çok iyi yaptı. Neredeyse filmi Türkiye'de duymayan kalmadı. Bu yüzden de herkes filme güleceği düşüncesiyle filme gitti. Fakat herkesin güldüğü şeyler aynı değildir ki. Bazısı Recep İvedik'e güler bazısı Karagöz Hacivat'a bazısı da, Olacak O Kadar'a. Bu saydıklarımın hepsinin komedi dili farklı. Bu filmde de Cem yılmaz komedisini anlamayan ve Yeşilçam klişelerini bilmeyen bir insanın gülmesini bekleyemezsin.

Beklenti

Herkes filme gülmek için gitti demiştim. Bende öyleydim. Fakat filmin başlarından anladım ki filmin amacı sadece güldürmek değildi. Filmin bir akışı, bir hikayesi vardı. Bu hikayenin içinde aksiyon, komedi ve aşk vardı. Sen bu filmde aksiyon sahnesini izleyip gülmedim diyorsan. Anlamadım aksiyon sahnesinde neye gülmeyi bekliyordun? Hatta bence ilk aksiyon sahnesinde Cem Yılmaz'ın İngilizce küfürler etmesi ve altyazida kibar şeyler yazması güzel bir göndermeyi ve komikti.

Hikaye

Filmdeki hikayeyi takip etmek eğlenceliydi. Ve sürükleyiciydi. Fakat şu anki sinema komedi dili skeçler halinde ilerlediği için buna gülünmedi, film arka arkaya esprilerden ve ani komediler den oluşmuyordu.

Amaç

Filmin sonunda Cem Yılmaz kameraya dönüp güzelce mesajını anlatıyor ve anlamayanlar için de filmin vermek istediği mesajı veriyor. Ve anlattığında sizi güldürmek için film yaptık demiyor, barış ve insanlık mesajını verip filmi bitiriyor.


Genel Sonuç Olarak

Yani genel olarak filmin beğenilmesini, herkese hitap etmemesine, yanlış beklentilerle filmin izlenmesine ve filmin mesajının ve anlatım dilinin anlanmamasına bağlıyorum. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

8 yorum:

 1. Cem Yılmaz filmlerini anlamak için klişelerden haberdar olması lazım bir kişinin.

  YanıtlaSil
 2. Alt metni dolu doluydu, sadece komedi değil ironik mizah da yaptı aslında Cem Yılmaz, komediyi ciddiye alarak hikayeleştirdi, e tabii her yerden argo kelimeler ve kıllı bacaklı erkekler fışkırmayınca beğenmedik dediler... Beğenen beğendi, böylesi komedi daha güzel :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte buna deliriyorum, herhangi bir adama kadın kıyafeti giydirip bir film çek gülerler :))

   Sil
 3. Bende tam olarak seninle aynı şekilde düşünüyorum. Herkesin espri anlayışı aynı değil ve filmin asıl amacı da o değildi zaten. Ben çok beğendim. Eğlenceliydi. Devamını da bekliyorum. :)

  YanıtlaSil
 4. Artık ünlü insanların filmlerine b*k atmak moda oldu. Recep İvedik filmine de aynı taşlamayı yaptılar. Şimdide Cem Yılmaza aynısını yapıyorlar. Dediğiniz gibi her insanın mizahı farklıdır, ama bu insanların mizahı yok bence.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba, yazınız için teşekkürler. Bloggerların buluşma ve sosyal paylaşım platformunda sizleri de aramızda görmek isteriz. Böylelikle diğer bloggerları tanıyabilir ve yeni fikirler edinebilirsiniz. İyi çalışmalar. http://blogworld.com.tr.ht//welcome

  YanıtlaSil
 6. Merhaba;

  Siteni çok beğendik ve selam vermek istedik!

  Görkem CAN

  https://gorkemcan.com

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.