Okudum: Cingöz Recai Tuzak 💎 | Peyami Safa | Sherlock 🎩


Sonunda çok merak ettiğim çokça bloggerın da okuyup tavsiye ettiği, Peyami Safa'nın Cingöz Recai kitabını okudum. 

İngiliz dizi ve kitaplarını çok seven biri olarak. BBC nin yaptığı Sherlock dizisinin izledim. Üç serilik Sherlock Holmes filmlerini izledim ve Arthur Conan Doyle un Sherlock Hikayelerinin sanırım yarısını okudum. Kitapları dizisi kadar beni çekmedi. Ve bu hayran olduğum kahramanın Türkiye'de geçen hikayelerini Peyami Safa'nın anlaşılabilir kalemiyle okumak beni çok mutlu etti. Cingöz Recai'yle de tanışmış oldum.

Kitabı okurken hangi tarafı tutacağımı şaşırdım. Ama hikayelerde zaten hep Cingöz Recai kazanıyordu. Bir süre sonra hikaye ilerlerken kesin kaçacak düşüncesinde oldum. Cingöz Recai gerçekten Sherlock kalitesinde bir karakterdi. Sadece zengin insanlardan çalması da onu daha az kötü bir hale getirdi benim gözümde. Zaten karakter ne kadar kötü olursa olsun eğer iyi yazılmışsa iyi karakterlerden daha çok seviliyor...

Mehmet Rıza komser ve Sherlock un dostluğu çok iyiydi. Watson hikayede çok az yer kaplıyordu. Ve Sherlock Holmes in yetenekleri çok belirgin değildi. Cingöz Recai onu hep kandırdı. Tek eleştirilerim bunlardır.

Kısacası, çok beğendiğim çizgi roman tadında bir hikayesi olan bir kitaptı. Ben eskileri sıkıcı sanırdım. Ama Peyami Safa'nın yıllar önce yazdığı bu hikâyeler bana şu anki kitaplardan çok daha heyecan verici geldi. 

Cingöz Recai filmine gelecek olursak izlemeyi düşünmüyorum. Çok heyecanlanmıştım fakat çok kötü olduğunu eleştirilerden öğrendim. Fragmanı gibi değilmiş film. Çok sıkıcıymış. Ama internete düşerse ve izleyecek başka bir şey bulamazsam bakmayı düşünürüm.

4 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.