EN BÜYÜK HOBİM: OTURDUĞUM YERDEN ELEŞTİRMEK 👊


Benim gibi bir insan mukakkak tanımışsınızdır. Ben hızlı tüketirim. Örneğin 10 sezonluk Doctor Who dizisini sanırım bir ayda izlemiştim. Bu bı kenara bölüm incelemelerini okumuştum. Bu yüzdendir ki Doctor Who da işlenen bir konu veya dizide yapılan bir hatayı eleştirme hakkını kendimde bulurum. Aynı zamanda bir şeyi çok tüketmek o bir şey her neyse onu beğenmemi zorlaştırıyor. Bu yüzdendir ki benim gibi insanlar yavaş yavaş bu durumdan zevk almaya başlar. İlk başta sadece yanlış bulduğu ve yapıcı eleştiri yaptığı bir konuyu zamanla alaycı bir şekilde ciddiye almadan ve yapıcı olmadan eleştirir. Hatta beğenenleriyle dalga geçer. İşte o benim.

Filmler olsun çokça iyi film izledim ve bir film kötü olduğunda hemen fark ediyorum. Filmin güzel olması tabii ki öznel bir şey ben o tür filmlere bana hitap etmedi der çekilirim. Fakat kötü olması seneryosu, hikayesi, kurgusu ve oyunculuğuyla açıkça belli oluyor. Ve ben bu kötü filmleri seven insanları itiraf ediyorum küçük görüyorum.

Mesela kitaplar, ben genç edebiyatı pek okumadım. Çoğunlukla yaşlı yazarların deneme yazılarını, polisiye kitapları, klasik kitaplar ve kişisel gelişim okudum. Bu kitapları okurken anlamamaktan zevk aldım. Yeni bir şeyler öğrendiğimi hissettim. Cümlelerin uyumu kelimelerin bolluğu beni benden alıyordu. Kimine göre sıkıcıdır bu kitaplar ama asla kötü değildir. Ve bu kitapları okuduktan sonra (ki bu okuduğum kitapların en pahalısı 10tl) Arkadaşlarımın okuduğu popüler, genç edebiyatı ve pahalı kitapları görünce kendimi tutamayıp eleştiriyorum. Kitaba göz atmam icin bana verdiklerinde cümlelerin arasındaki o sığlığı, konuların işlenişindeki o yüzeysellik ve hakimiyetsizliği farkedebiliyorum. Ve üzülüyorum böyle saçma kitaplara bu kadar para verilmesine, insanların kötü eser tüketmesine.

Bu her şey için geçerli bende. Ben eleştirmeyi, sorgulamayı hayat felsefesi edinmiş biri olarak hayatım boyunca bunların karşısında duracağım. Sizin en büyük hobiniz nedir? Siz de benim gibi oturduğunuz yerden eleştirmeyi sever misiniz? Yorumlarda tartışalım..

Bu yazımda da kendimi övdüm mü, gömdüm mü anlamadım. Ukalalıkla karışık öz eleştiri gibi bir şey oldu, saçma sapan 😑

Yorumlar

 1. Galiba geliştikçe geriye bakıp "aslında pek de bişey bilmiyormuşum ya" demenin yaygın hali. Bence hepimiz yaşıyoruz bunu.Ve eminim bir 5 sene sonra şimdi beğendiklerimizi de eleştirebiliriz.
  Olabilir yani

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle sanırım bu cümleyi hayatımız boyunca kuracağız :)

   Sil
 2. Bende oturduğum yerden eleştirmeyi severim :) bazı insanlarda düşüncelerimi yanlış anlayıp sinirlenebiliyor :) :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben çoğu zaman yaşıyorum o durumu :))

   Sil
 3. Eleştirme kelimesi resmen hafızamda kayda girmemiş, şuan fark ettim. 😄 oturarak yada ayakta ı-ıı yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya olurmu en güzel şey eleştirmek :))

   Sil

Yorum Gönder