Bu Yazı Bitsin Artık | Günümüz Analizi 📆


Şu sıralar bir sınava çalışıyorum ismi lazım değil, acayip başarılı olacağımı da sanmıyorum çünkü bana cevapları vermediler, babam bir millet vekili değil ve Ösym'den hat çekecek kablom yok. Neyse şu küçük içler acısı ama komik eleştiriyi de yaptıktan sonra yazıya geçebilirim.

Tarih dersine çalışırken, dönemin eserleri dönemi yansıtır diye bir cümle gördüm ve azıcık da olsa müzik, kitap ve filmler ile günümüzün analizini yapmak istiyorum.

Öncelikle biraz eski zamanlardan başlayayım. Filmlerde genellikle kibar ve kaliteli bir üslup kullanılıyor ve genellikle filmler aşıkların kavuşamaması üzerine kurulu gibi. Bu da o dönemde insanların saygılı ve kurallı bir hayat yaşadıklarını gösteriyor. Edebiyat derseniz kavga halinde ki, politik nedenlerle yazarlar hapse atılıyor. Bu da o dönemde düşünce suçu gibi bir şeyin olduğunu gösteriyor aslında. Müzikler baya güzel ben bayılıyorum o çocuksu eğlenceli şarkılara, sözleri anlamlı ve dokunaklı oluyor...

Günümüze gelecek olursak (her ne kadar gelmek istemesem de) nereden başlayacağımı bilemiyorum. Kitaplardan başlıyorum, şuan yeni çıkan kitaplar şöyle isimleri var "Mafyanın Gelini" "Odun Sevgili" "Kötü Çocuk" "Sen 17 yaşımsın" falan. Analiz zaten isimlerde saklı. 

Filmler deseniz, dini komedi, şive komedisi ve gerizekalı bı insanın başından geçen, gerçekçi olmayan komik de olmayan komedi filmleri. Bu kadar. 

Müzik, dum tıs dum tıs geldim. Gittim. Gördüm. Sevdim. Durdum. Baktım. Kaçtım. Aldım. Koştum. Pufff sonu olmayan cukurrrrr. Gerizekalı klipler ilk okul tekerlemeli iki cumleli 5 dakikalık şarkılar... Bu yazı bitsin ya ben vazgeçtim analiz yapmaktan. Bay.

Sizin analizleriniz nedir? Ne çıkarımlar yaptınız? Memnun musunuz? Falan filan?

Yorumlar

 1. Açıkça söyleyebilirim ki, sanat açısından tarihin en kötü dönemini yaşıyoruz. Müzikte çok genel konuşmak istemiyorum çünkü dinlediğim tür dışına çıkmadığım için işin iç yüzünü pek bilmiyorum. Filmler konusundaysa bir köşeye çekilip ağlayabilirim çünkü sizin de dediğiniz gibi absürt komedinin tuttuğunu gördükten sonra çıkardıkları filmler... Arada başarılı yapımlar çıktı mı? Çıktı tabi ama bütün bir yıla 3-4 tane film serpiştirmek dışında da bir şey çıkmadı. Ki 3-4 dedim ama aklıma 2017 yapımı çok başarılı film adı da gelmedi o kadar.
  Kitaplar zaten başlı başına bir rezillik. Tacizin, tecavüzün, çocuk gelinlerin ve şiddetin bu derece normalleştirildiği bir başka toplum var mı merak ediyorum. Küçücük kızlar belki doğru dürüst ilişkileri olmadan neler yazıp çiziyor. "Böylesi daha çok okunuyor, o zaman ben bir de bu konudan bahsedeyim" diyerek girdikleri konu gerçek anlamda utanç kaynağı. Edebi eser çıkması şu dönemde söz konusu bile değil gibi görünüyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben maalesef henüz ergen olduğumdan ve cokca ergen arkadaşım olduğundan popüler şeylerle baya içli dıslıyım, bı konularda baya doluyum o yüzden :))

   Sil
 2. işin ucunu nereden tutsam diye düşündüm o kadar çok ki tutamadım haklısın diyerek yorumumu noktalıyorum...

  YanıtlaSil
 3. İnternet'te kendine "yazar" diyen bir çok geri zekalının saçma sapan kitapları var. "Üvey abim" gibi isimde kitaplar. Bu yeni nesil ahlaksızlıkta master yaptı.

  YanıtlaSil
 4. Çok doğru bir analiz. Edebiyatta, sanatta ve daha bir çok şeyde kalite düşüyor.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder