Ayla Oscar'ı Kazandı! Tebrikler 🏆🎥


Ah şu ödül şeyleri. Gerçekten üzüyor insanı. Mesela Ayla'nın Oscar'a Aday olamaması gibi. NE! BİR DAKİKA, NASIL ADAY OLAMADI! AMA BUNUN EKMEGİNİ AFİYETLE YEDİ! 

Öncelikle filmi izlemedim. Anlatmak istediğim konuların arasında da filmin Oscar hak edip etmediği, filmin iyi olup olmadığı yok. Film güzel olabilir belki de gerçekten hak ediyordur, zaten bu ödüller de çok saçma genelde niteliği değil niceliği gösteriyor bu ödüller. En çok para döken ödülü alıyor. Benim anlatmak istediğim, filmin reklam kampanyasının yalan üzerine kurulu olması.

Film vizyona girdiğinde ben sinemaya gittim ve sanırım Thor da vizyondaydı ve ben sadece kafa dinlemek istediğimden süper kahraman filmini tercih ettim. Ayla'yı bu yüzden izlememiştim. Ama o gün sinemadayken dikkatimi bir şey çekmişti. Ayla filminin iki tane posteri vardı ve birinde 2017 Oscar adayı yazarken diğerinde 2018 Oscar adayı yazıyordu. Bu beni güldürmüş ve şüpheye düşürmüştü. 

Ben de eve gittiğimde internetten şu Oscar şeysini araştırdım ve Ayla'nın Oscar adayı olmadığını sadece Oscar adaylığına başvuru yaptığını öğrendim. Yani siz de evinizde bir video çekip belli bir ücret ödeyerek Oscar adaylığına başvuru yapabilirsiniz. Filmin yalan üzerine kurulu bir reklam kampanyası olduğunu o zaman anladım. Fakat bunu anlattığım insanlar benim filmi kötülediğimi düşündü ve ben tekrar söylüyorum filmi izlemedim.

Filmin yorumlarını okudum, genelde beğenilmiş. Bugüne kadar bu Oscar meselesini yazmamıştım yazmayı da düşünmüyordum. Ama bir haberde filmde oynayan oyuncunun Oscar'ı kazanamadığımıza sevinenler olmuş, tarzında bir tepkisini görünce bu yazıyı yazmak istedim. İnsanlara Oscar'ı kazanıyorsunuz gibi hissettirmis olmalarından ötürü ben Oscar'ı veriyorum onlara. Söyleyeceklerim bu kadar...

Yorumlar

 1. Güzel bir filmdi ama abartılı lanse edilmesi belki de gişeyi arttırma çabasından.Sen iyi bir hiciv ustası olurdun ya :) Güldürdün beni :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, umarım olabilirim birşeyler, hicivde para yok diyorlar ama bakalım 😂

   Sil
 2. Tabii ki Oscar ödülüne aday olması bizi sevindirirdi ama kolay olmadığını hepimiz biliyorduk.
  Pazarlama taktiği konusunda haklı olabilirsin, biraz kaymağını yemek istediler galiba. Ama beni mutlu eden insanları evlerinden çıkartıp sinemaya getirmesi oldu. Bu bir şekilde diğer filmlere de pozitif etki etmiştir diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle ama Oscar adayı olmadığını iste olduk diyip yalan söylediler :) Ama filmin kaliteli olduğunu duydum bu arada sinema başlı başına güzel bir şey zaten :))

   Sil
 3. Oscar aday adaylığı seçimleri için Kültür Bakanlığı ve sinema örgütlerinden 17 üye bir araya gelip başvuran filmler arasından seçim yapıyorlar. Mesela bu yıl 13 film başvurmuştu. Oy çokluğu ile Ayla Türkiye'nin adayı ilan edilmişti. Kültür bakanlığının konuyla ilgili açıklamalarını yaptığı siteye girmiştim haber gündeme düştüğünde. Ayla'nın rakibi olan 12 film hangisiydi merak etmiştim. İnternette bu bilgiye maalesef rastlayamadım. Seçici Kurulun özel bir ismi vardı onu hatırlayamadım şu an.
  Akademinin bu yıl başvuran 92 adet adayı değerlendirme şekli de ayrı bir konu ona hiç girmeyeyim...
  Ayla filmi son 9 adayın içinde olsaydı parasal anlamda çok daha değerli olacaktı. Bu fırsat kaçtı...
  Yorumumu hızlı hızlı yazdım, sürçü lisan ettiysem affola.
  Sevgiler diliyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim anlattıklarınızı yeni öğrendim, bu ödül işleri gerçekten çok karmaşık, bosverelim. Film benim arkadaş ortamında beğenilmişse benim için Oscar'dan daha değerlidir :))

   Sil
 4. Oscar aday adayı demesi daha mı doğru olurdu o zaman :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder