Batıl İnançlar | Güvercinin Batıl İnancı | KARABASAN!


Geçenlerde bir radyo programı dinliyordum ve konu batıl inançlardı. Yayına bağlananlar çoğumuzun bildiği eski zamanlardan beri olan, bıçağı elden almama, kara kedi vs. gibi örnekleri verse de bazıları farklı şeylerde söyledi. Ve arayanlar bunun batıl bir inanç olduğunu biliyorum ama kendimi bunu yapmak zorunda hissediyorum dedi. Bu gerçekten çok ilginç bir psikoloji, koşullanma var işin içerisinde ve kendine hakim olamama..

Ben de küçüklüğümde ters ayakkabı görsem dayanamaz düz çevirirdim, çünkü herkes öyle yapardı veya yumurta ve ekmek aldığımda yumurtayı ekmeğin üzerine koymazdım. Bunun nedenlerini tabi sordum bu sorgulayıcı kişiliğimin temelleri oradan gelmektedir. Hatta aşırı sorgulayıcılık ve rasyonel olmayan her şeyi reddetmek seviyesine ulaştığım şu günlerde, belki de benim de batıl inancım budur. Sorduğum sorulara aslında o yaşıma göre bir bakıma felsefi olarak tatmin edici cevaplar aldım mesela şöyle yanıtlar: Neden ayakkabı ters çevrilmemeli? Çünkü Allah yukarıda ve ayakkabının altı kirli bu ona saygısızlık olur! Neden yumurtayı ekmeğin üstüne koymamalıyım? Çünkü ekmek kutsaldır ve onun üstüne bir şey koyman günahtır! Hatta yerde gördüğüm ekmeği öpüp başıma koyduğum dönemler oldu, bunu halen yapanlar var! ben sadece alıp köşeye koyuyorum. Çünkü yapılan bu eylemler batıl inançtan başka bir şey değil. 

Bu batıl inançlarla mücadele ettiğim süreçte ayakkabıyı düz çevirmemek için kendimle bir tartışma içerisine girerdim ve sonunda iki kat indiğim apartmandan geri yukarı çıkar ayakkabıyı düzeltir geri inerdim. Hatta şu karabasan denilen şeyi yaşadığım bir dönem olmuştu, hani uyanıksın ama ses çıkaramıyor ve hareket edemiyorsun. Bundan korkmuştum elbet ve sabah uyanınca ilk işim bunu araştırmak olmuştu. Fakat büyük bilgi çöplüğü içerisinde cevabı bulmak oldukça zor. Her yerde rahatça kaynak vermeden ve sıfır rasyonellik içeren şöyle açıklamalar vardı: Çünkü size karabasan gelmiş! Siz uyurken şeytan gelmiş!

Tabii bu işin peşini bırakamayan ben sonunda bilimsel bir cevaba ulaştım. Buna uyku felci deniliyor ve siz uyanık olsanız da beyniniz sizi halen uyuyor sanıyor ve sinir uçlarını devreye sokmuyor.. Neyse; programda sunucu bir videodan bahsetti ve ben de o videoyu buldum ve sizlerle paylaşmak istedim buyurun video:

Güvercini Batıl İnancı


Video gerçekten çok anlamlı. Peekii. Sizin batıl inançlarınız var mı? Bununla nasıl mücadele ettiniz? Hiç nedenini sorguladınız mı? Vs. vs.

Yorumlar

  1. Batıl inanç değilde benimde takıntılarım vardı. Sabah yüzümü 3 kere yıkamasam günümün kötü geçeceğini sanıyordum ve öyle de geçiyordu günüm. Kendi etrafımda bir kere dönünce bağlanmış gibi hissediyordum ters yönde tekrar dönüyordum :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder