YENİ SINAV SİSTEMİ TYT-YKS HAKKINDA ÇARPICI AÇIKLAMAM!


Merhaba, haberdar olduğunuzu tahmin ediyorum, sınav sistemi değişti. Hem de apar topar. Sebebi nedir bilemiyorum. Tabi altta yatan politik çıkarlar vardır fakat bizim açımızdan olaya bakınca kafamız baya karıştı.

Daha yeni sistemin ne olacağına karar verilmeden aniden bir sistem hazırlandığı çok belli. Şuan sınav dakikaları dışında neredeyse her şey belli olmuş durumda.
İLK SINAV TYT;

İlk sınav cumartesi sabah yapılacak TYT (Temel yeterlilik testi) sadece türkçe ve matematikten oluşacak. Bu sınav totale de %40 etki edecek. Önlisans barajı 150 puan, 4 yıllık üniversite barajı 180. Eğer 200 puan ve üstü alırsanız seneye kullanma hakkınız var.

- Bu bana kolay gibi geldi fakat matematikle ilgisi olmayan sözelcilerin matematik çözmek zorunda bırakılması saçma. Bununla birlikte bu toplama %40 etki edeceğinden bu durum sözelciler açısından gerçekten üzücü olacak.

İKİNCİ SINAV YKS;

Bu sınav TYT bitimi sonrası iki saat moladan sonra yapılacak. Çözmemiz gereken dersler değişmedi. Fakat konu başına düşen soru sayısı epey azaldı. Önceden örneğin Fen veya Sosyal Bilimler derslerinden ygs de 40 lys de 40 soru sorulurken şimdi tek sınavda 40 tane sorulacak.

- Bunda saçma olan ise TYT sınavında barajı geçip geçmediği kimsenin hesaplanamayacağı için kısa sürede, mecburen herkes bu sınava da girecek ve yine mecburen bu sınavın da parasını ödemiş olacak. Bununla birlikte soru sayısının azalması sınavı zor bir hale getirecek ve bizi baya yoracak. Örnek olarak coğrafyada binlerce soru çözeceğim ve bana 6 soru soracaklar, resmen şans oyunu gibi.

GENEL OLARAK;

Ben memnunum benim için sorun yok, barajı kolaylıkla geçebileceğimi düşünüyorum. Fakat bu apar topar yapılan değişiklikler beni strese soktu ve kafamı karıştırdı. Daha bilinçli davranılması gerektiğini düşünüyorum. O kadar aman aman bir değişiklik de yapmadılar. Umarım eğitim ve sınav sistemimiz politikacıların elinde oyuncak olmaktan çıkar ve gerçekten gelecek vaad eden bir ülke oluruz, temennim bu yönde...

Siz yeni sınav sistemi hakkında ve benim görüşlerim hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce daha mı iyi oldu? Neden değiştirildi? Altında yatan sebepler sizce nelerdir? Falan filan...

Yorumlar

 1. "Sınav sistemi değişti- Sınavsız geçiş olacak- Açık uçlu sorular olacak..." gibi deyışler bile adaylarda,velilerde kaygı yaratıyor. Geçmişte binlerce birinci çıkması, soruların iptal edilmesi, sınavın tekrarlanması gibi öyle çok olumsuzluk yaşandı ki strese girmek doğal.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı Fikirdeyim, maalesef halen sağlam bir sistem yapabilmiş değiliz, çok yazık.

   Sil
 2. "Hayırlısı olsun." demekten yorulduk, hayırlısı olsun.

  YanıtlaSil
 3. Teşekkür ederim yazı için. Bir şey sormak istiyorum. Şu doğru mu acaba:
  taban puanları

  YanıtlaSil

Yorum Gönder