İzlememiş Olduğum, DÜNYA TARİHİNİN GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ FİLMLERİ!!


Az önce IMDb'nin dünyanın en iyi film listesine baktım ve izlemediğim filmlerin bir listesini çıkarayım dedim. Hatta bir sinemasever olup bu filmleri izlememe sebepleri (bahaneleri) elbette bulacağım, ama mutlaka bir gün bu filmleri izleyeceğim, başka yolu yok. Hadi ben başlıyorum.


The Godfather (BABA)Yok artık!! Bu filmi izlemedin mi? Dediğinizi duyar gibiyim. Evet arkadaşlar maalesef bu filmi açmadım bile. Arkadaşlarım her ne kadar tavsiye etse de, en iyi film listesinde 3. sırada olsa da, tarzı ve rengi bana ilgi çekici gelmedi. ABD yapımı drama türü olan bu filmde her ne kadar Marlon Brando, Al Pachino övülmüş de olsa hiç merak etmedim.

Pulp Fiction (UCUZ ROMAN)Yok Artık!! Dediğinizi duymuyor gibiyim çünkü bunu sizin de izlediğinizi pek düşünmüyorum. Bu 1994 ABD yapımı gerilim, komedi filmini BABA filmini izlememe nedenimle aynı sebepten izlemedim fakat bu filmi o filme nazaran çok az duydum şuan araştırınca bana ilgi çekici geldi. İMDb ye göre dünyanın en iyi 7. filmi sayılan bu filmi izlemeyi düşünüyorum.

İl Buono, İl Brutto, İl Cattivo (İYİ KÖTÜ ÇİRKİN)İllaki bu filme bir yerlerde denk gelmişimdir. Bu film 1966 İtalya, İspanya ve Almanya yapımı bir Western filmi. Bana Western her ne kadar ilgi çekici gelse de bunun çok eski bir film olması ve bu yüzden çekim tekniklerinin bana hoş gelmeyeceğini düşündüğümden izlemedim.

The Pianist (PİYANİST)Yine bir YOK ARTIK! dediniz galiba ama ben bu filmi de izlemedim. Hep açıp ilk 10 dakikasını izleyip kapattım nedenini bilmiyorum, aslında bu filmi izlesem seveceğimi düşünüyorum ama sıkıcı başlaması bende değişik bir duygu yarattı galiba. Aslında life is beatiful filmini de açıp kapıyordum ama izleyince bayılmıştım filme. Bunu da mutlaka izleyeceğim...

Schindler'in ListesiYine ABD yapımı bir drama, biyografi filmi. Ve yine Nazi zamanı soykırımı konu alıyor. Sanırım izlememe sebebim o dönem filmlerini çok izlemiş olmam. Ama bu filmi de izlemeden olmaz, çünkü pembe giyili o küçük kızın siyahlar içinde nasıl da umut verdiğini hissetmek çok zevkli olacaktır...

---

Bu filmleri siz izlediniz mi? Mutlaka izle der misiniz? Yoksa siz de mi izlemediniz? Bir sonraki yazımda izlediğim dünyanın en iyi filmlerini paylaşacağım, görüşmek üzere..

Yorumlar

 1. IMDB etkinliğimize davet ediyorum o zaman seni

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında 250'nin çoğunu izledim ama bir göz atacağım =D

   Sil
 2. Pulp Fiction hariç hepsini izledim. Baba, Piyanist ve Schindler'in Listesini televizyonda izledim. Baba tipik Mafia filmi ama güzel kurgulanmış, sürükleyici, heyecanlıydı. İzlemeyen bir şey kaybetmiş olmaz diye düşünüyorum. Ama Piyanist ve Schindler'i çok sevdim, çok da ağladım.:( İyi, Kötü ve Çirkin eskidir ben ilkokuldayken rahmetli babamla sinemada izlemiştik hem de iki kez. Eskidir ama sinema western tarihine en yaratıcı, o güne kadar kimsenin aklına gelmeyen üçlü düello sahnesiyle (ki en sondadır) damga vurur, benim de o filmde en unutamadığım sahne odur hele bir de o sahneye eşlik eden şahane bir müzik vardı ki ...tadından yenmez. İyi, Kötü, Çirkin aynı zamanda Clint Eastwood'u suskun, gizemli, esrarlı, karizmatik yakışıklı kovboy rolüyle de bir ilk yarattı, o güne kadar görülmemiş bir kovboy tipiydi. Fazla konuşmayan, pelerinini şöyle havalı omzuna atan...her bakımdan çok sıradışı bir kovboy filmiydi...tipik kovboy filmlerini altüst etti.

  Çok mu konuştum?:))Çok severim o filmi o yüzden:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende izleyeceğim çok güzel anlattiniz vallahi, pulp fiction'u da ben tavsiye edeyim dün izledim ve çok beğendim.

   Sil
 3. İyi Kötü Çirkin'i geçenlerde oğullarımla izledik, onlar da bayıldılar, ne tekniği ne çekimi komik gelmiyor insana, gelmiş geçmiş en güzel kovboy filmi. Diye yazarken Müjde'nin yorumunu gördüm, hahaha, yine aynı filme bayılıyormuşuz :) Shindler'in Listesi'ni ben de yeni izledim, çok güzelmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaaaaa:)))Çok sevindim Handan'cığım. :)))Bence de gelmiş, geçmiş en güzel kovboy filmi.

   Sil
 4. Bende hiçbirini izlemedim henüz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzlenmesi gereken filmler yoksa ortamda filmlerden anlamıyor diye gösterileceğiz 😂

   Sil
 5. Yok artık diyeceksin 😀 Bunları bende izlemedim.

  YanıtlaSil
 6. İyi kötü çirkin dışındakileri izledim. Baba bir efsanedir. Schindler'in listesi gerçekten çok güzel bir film ama çok üzücü. Boğazı düğümleniyor insanın. İyi seyirler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten schinder in listesi galiba beni çok etkileyecek tüm izleyenler beğenmiş ..

   Sil

Yorum Gönder