Dünya'yı Gezmek Hayalin Mi? Bir de Karavanla!


Merhaba, yine yazıyorum. Nedeni sanırım kendimi bulmaya çalışmam. Çünkü siz blogumu okuyanlar fark etmişsinizdir ki her yazım farklı bir psikolojik altyapı içeriyor. Kiminde mutlu, kiminde depresif, kiminde heyecanlı kiminde umursamazım.

Bugün mutlu gibiyim biraz da hayalperest, mesela sabah birkaç gezi videosu izledim youtube'den sonra da karavanla 25 yıldır gezen bir adamın videosuna rastladım, adamın söyledikleri çok hoşuma gitti ve bana ilham verdi. Hayallere ulaşmanın çok da hayallerde kalmayacağı duygusunu bir nebze de olsa içimde hissettim. Küçüklükten beri Dünya'yı yaşama isteğimin bana nasıl hayal geldiğini düşünmeye başladım. Bu her ne kadar bir hayal gibi gelse de bana, bu aslında oldukça doğal bir şey. İster bir dini inanca sahip olun ister olmayın boşuna yaratıldığımızı düşünmek oldukça zor. Hiç olmazsa bile kendimizi anlamaya çalışıyoruz bu hayatta. Fakat bunları doğduğumuz yerden bir adım atmadan başarmak ne bileyim çok mantıksız olur... Yani demek istediğim bize normal olan şeylerin zamanla ulaşılması zor bir hayal gibi gösterilmesi çok anlamsız videoyu izleyin isterseniz sonra da ben anlatmaya devam edeyim..

TIK TIK!

Bence izlemediniz ama devam edeyim. Bugün hayali gerçekleştirmeye bir adım atmak amacıyla karavan fiyatlarına göz attım. Sıfır almam gerçekten hayal olacak ki bakmadım bile çünkü ikinci el karavanlar 40-50 bin civarıydı. Şuan yaşım 18 ve önümde okuyacağım 4 yıl üniversite var, bu 4 yıl boyunca internetten veya okuldan arta kalan vakitte çalışıp para biriktirebileceğim bir iş bulabilirsem üniversite biter bitmez gitmeyi istiyorum,, Fakaaaat bunun önündeki en büyük engel öncelikle ben sonra ailem.

Ben kendime güvenmez ve bu cesareti kendimde bulamazsam hayatım sıradan, hayallerine ulaşamamış ve mutsuz devam edecek. Ve kendim için yaşadığım bu hayata ailemin müdehalesiyle, ki bu duygusal bir müdahale, buna yenik düşüp hayallerime ulaşamayabilirim.

Ama!! Bunu yapan insanlar var dünyada. Hayalleri için yaşayanlar, yaşamayı gerçekten tadanlar korkmayan kendine güvenenler. Yani en fazla olacağı nedir, paran bitti mi kontağı kapatır sağa çekersin karavanı!

Umarım bu hayalim için gereken cesareti zamanı geldiğinde kendimde bulurum... Size de mutlu olmanız için hayal kurmanızı ve en çokta onu yaşamaya cesaret etmenizi isterim. Ben hayalini yaşayan insanları gördükçe motive oluyor ve yaşama bağlanma enerjisini kendimde buluyorum.

Siz benim hayalim hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin gerçekleştirme hayali kurduğunuz bir durum vardı? Yaptınız veya yapamadınız mı, hikayelerinizi çok merak ediyorum, lütfen yorumlara yazın...Yorumlar

 1. İnsan yeter ki istesin, yapmayacağı şey yok. Her şey bizim kafamızda, yapabileceklerimizin sınırlarını sadece biz belirleriz. Daha çok gençsin, hiçbir engel yok gerçekleşmemesi için. Bloğumda bir arkadaşımı anlatmıştım, 1 yılı aşkın süredir dünyayı geziyor, kadın olarak ve sırt çantasıyla. http://www.mutlueller.com/2017/08/her-neyse-o-hayal-sadece-adm-atmaya.html?m=1

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okudum yazınızı gerçekten de tebrik ederim arkadaşınızı sanırım bu işi biz gözümüzde büyütüyoruz.

   Sil
 2. Hayal ve gerçek dediğimiz iki kavram ikisi de bize verilmiş haklar ve seçimlerimizle şekilleniyor. Tabi ki kader dairesinde ve nasip nispetinde ama sıkıntı yok Mevlam neylerse güzel eyliyor. Tık tıktan sonraki cümleye güldüm ama doğruluk payı var, bazen ben de okumdan geçenler var hissediyorum ama onlar gelmese de olur boşverin. Hayallerinize gelince, her hayalin olmazsa olmaz cümlesi şu bence, "NEDEN OLMASIN?". Yazıdaki hayale benzer bir hayatları olan çocukluk arkadaşım olan bir çift var. Evlendiler, balayında çitostan Paris seyahati kazandılar ve sonrası geldi:) İkisini de kardeşim gibi severim, erkek olan motora meraklı arabaları şöyle böyleydi ama motor canavar. Karı koca çocuk olmadan motorla Avrupa turuna çıktılar! Maden mühendisliğ okudu ama abileriyle oto yedek parça işi kurdular, motor devam ederken yıllar önce yazın gittiğimde bir baktım evlerinin önünde turuncu bir ewki vosvos minibüs. Sanayide iş yapmanın da ayrıcalığı ile bir güzel de modifiye edilmiş. Yurt dışına çıktılar mı bilmiyorum ama yurt içinde hep geziyorlar. İki kızları var, motor yarışlarına katılıyor karavanı da yeniledi asker kamuflajlı daha donanımlı bir karavan.. Eşi öğretmen, karavan olmazsa olmazları olmuş gibi geliyor bana. Yakın zamanda da şehrin göbeğindeki evlerini satıp daha sakin bir yerde bahçeli eve geçiş yaptılar. Belki maddi anlamda şanslılar ama parasını nereye harcadığı insanların elinde ve her hayal minimal ölçekte de tatmin verebilir. Olayın ruh kısmı önemli. Ve sonunda diyorum ki, hayallerinin arkasından git doğruluk ve dürüstlük rehberin olduktan sonra kim tutar seni. Yolun açık olsun kıymetli kardeşim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu guzel yorumunuz için teşekkür ederim, çok güzel anlattiniz, bence de hayalinizi gerçekleştirmeliyiz ben araştırmaya başlayınca parasız yola çıkıp dünyayı gezen insanlar olduğunu gördüm keşke onlar kadar cesur olabilseydik.

   Sil
 3. Bir kere daha yolun başındasınız. Bunu sizi küçümsemek için söylemiyorum üstelik; çok şanslısınız demek için ve bunu fark ettirmek için ısrarla üzerine basıyorum. Siz yeter ki hayal kurun. Emin olun, hayalini kurduğunuz her şey olacak. Hem de siz farkında bile olmadan. Karavan olmazsa, interrail olur, o da olmazsa atarsınız sırtınıza bir çanta düşersiniz yola. Biz da sizi buradan keyifle izleriz.
  Ne dersiniz?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder