YGS-LYS Birincisi Nasıl Olunur? | 2 dakikada!! 💯🔡


Arkadaşlar merhaba. Galiba siz de benim gibi üniversite sınavına gireceksiniz, girmeyecek olsanız bile bu yazı size göre çünkü bu saçma bir sisteme sahip olan dünya bir yarış içine kurulu ve siz de mutlaka bir yarışın içindesinizdir...

Dün tanıdığım değerli bir abim bana nasihat vermek istedi. Bende püf yine mi diye geçirirken içimden, dışardan ince bir sesle "tabi, çok isterim." Çıktı ağzımdan.

"Anlattıklarımla sınava hatta dünyaya bakış açın değişecek" dedi, bi ilgimi çekti orada. Ben de " hadi bakalım" dedim.

Başladı anatomiden, kadının yumurta hücresinden, erkeğin spermine kadar falan. Ben de ufaktan geriliyorum tabi, nereye gidiyor bu konuşma diye.

"Bak" dedi senin belki de tek parça halinde gördüğün sperm aslında, mikroskopla incelenince 2bucuk milyon küçük spermden oluşuyor. Ve bu sperm vücutta dışarıda bir dakikadan fazla yaşamıyor, bu spermler kadın vücuduna giderek 6cm kadar yolda yumurtaya ulaşmak için bir yarışa giriyorlar, kimisi enerjisini iyi kullanamıyor falan sadece biri hayatta kalıp dünyaya geliyor! Peki bu yıl üniversite sınavına kaç kişi giriyor???"

"2bucuk milyon." Derken ağzım açık kaldı.

"Bak" dedi "Daha doğmadan 2bucuk milyon arasında her özelliğini iyi kullanarak birinci olup dünyaya gelmeyi başarmış olan sen, bunu neden bir daha yapamayasın..."

// Bu konuşmasında gerçekten çok etkilenmiştim, umarım anlattığım bu yazıdan siz de etkilenmissinizdir. Yorumlarınızı bekliyorum...

3 yorum:

 1. Evet oldukça ikna edici bir örnek bu:))
  Kendi sınırlarımızı fersah fersah aşabilecek potansiyele sahip olabiliyoruz şartlar gerektirdiğinde. Sana sınavında sonsuz başarılar diliyorum :

  YanıtlaSil
 2. Sınavda başarılar dilerim:)
  Güzel ve faydalı bir yazı olmuş.
  Emeğine sağlık

  YanıtlaSil
 3. Efsane olmuş yahu bu. :D

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.