Psikolojik Bazı Rahatsızlıklar Bizi Anormal mi Yapar? 😵


Belki de ciddiye alınmış bilimsel bir yazı bekliyorsunuz ama, merhaba ben meczup. Bu yazımda biraz düşünmek, kafa boşaltmak, eğlenmek istiyorum. Aslında düşününce pek de eglenilmiyor genelde depresyon, anksiyete vb. fakat neyle eğlendiğimizle de alakalı bir durum bu, belki de depresyonda olmak beni eğlendiriyordur..

Uzun zamandır yazı yazıp yazıp siliyorum, yazmaya çalıştıklarımı. Genellikle saçma şeyler yazdım zaten. Belki de bunu da paylasmayacağım. Bunu okumuyorsan paylaşmadım, öyle anlarsın paylaşmadığımı. Neyse.

Bugün çok sevdiğim bir radyo programını dinliyordum (show radyo/matrax) bir dinleyici bağlandı ve ilerde ünlü biri olacağını tiyatroyla ilgilendiğini söyledi ve birkaç performans sergiledi ve inanılmaz yetenekliydi. Fakat obsesif komplesif bozukluğu ve mukemmelliyetci olduğunu bunlar yüzünden de ilaç kullandığını anlattı.

Çok sevdiğim sunucu da (Zeki Kayahan Coşkun) anlatmaya basladi: 'bu rahatsızlık diye adlandırılan şeyler sende olmasa sen bu kadar yetenekli olamazdın ki sıradan bir insan olurdun. İlaçlarla normal olmaya çalışıyorsun ama bu normalleri kimler belirliyor?' gibisinden.

Benim de her zaman katıldığım bir görüştür bu, örnek de vermişti radyocu mesela dedi, sen her uyandığında komidinin üstünde beyaz bir fincan görmek istiyorsan bu başkalarına göre anormal olabilir fakat bu senin normalin.

Benim de sanırım çocukluğumdan beri anksiyete bozukluğum var ve bin düşünüp bir söylüyorum, bu beni yıpratsa da hep başarı getirdi. Kullandığım bazı ilaçlar var bu ilaçlar da benim iki düşünüp bir söylememi ve rahat olmamdan dolayı saçmalamama neden oluyor...

Yani sonuç olarak, hepimiz normalleri farklı olan insanlarız ve böyle mutluysak, başkalarının normallerine uyum sağlamaya çalışmak hem bizi mutsuz eder hem de kendimiz olmamızı engeller...

Siz bu konuda bana katılıyor musunuz? Yoksa salak gibi farklı olmanın hastalık olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kendinize iyi bakın görüşmek üzere 👋

Yorumlar

 1. Anonim9/15/2017

  Farklı olmak bence güzel birşey. Ama toplumun bakışı da çok önemli. Farklılıkları sevmeyen,tek tip birey isteyen bir toplumda yaşıyorsan işin zor. O zaman seni özel yapan bu özellikler aynı zamanda dışlanmana da neden olabiliyor.
  Ki "normal" diye bir kavrama inanmıyorum ben - konu insan olunca

  YanıtlaSil
 2. Herkesin tek tip olduğu bir dünya biraz da distopya gibi olurdu sanki. Birey olmak bünyesinde farklılıkları da barındırıyor bence :))

  YanıtlaSil
 3. Neye göre normal sorusu her zaman doğru sonucu getirir :)

  YanıtlaSil
 4. Zaten "anormal" diye bir şey yoktur. Herkes her şeyi kendi istediği gibi görmeye başlayınca durum değişiyor. Yaşamda sadece milyarlarca farklı insan ve renk var. Yaşama bir standart koymak kuru gürültüden başka bir şey değil...

  YanıtlaSil
 5. Dünyayı değiştiren rutin dışındaki insanlardır.Yani azıcık delilik iyidir :)

  YanıtlaSil
 6. Yeni hastalıklara, fobilere, takıntılara her gün bir yenisinin eklendiğini ve azıcık karıştırınca yok ilaç yok terapi derken bunların da çoğunun kurgu ve algı olduğunu düşünürsek herkes kendinin doktoru olsun yeter. Bu mantıkla türeyen maddi hastalıklarla baş edilmez maneviyatı kuvvetli olana da dünya yıkılsa ne gam?

  YanıtlaSil
 7. Son cümle tuhaf olmuş. Bana katılıyor musunuz diyip, peşinden de salak gibi farklı olmanın hastalık olduğunu mu düşünüyorsunuz demek fikir özgürlüğüne baskı yapar bence :) Farklı olmanın hastalık olduğunu düşünenler yorum yazmaya çekinir bu sözden sonra.

  Farklılık konusunda şöyle diyebilirim. Öncelikle ne konuda farklılık? Kendim yorumlayacak olursam, yeni fikirlerin, yeni stillerin ortaya çıkması için farklılıkları harmanlamak gerekir. Bundan dolayı farklılıklar içinde bir yaşamı yeğlerim. Tabi her şey dozunda oldukça. Farklı olacağım diye bir insanın aklına geldiği her şeyi söylemesi, 2 metre boyunda şapka takması veya rahatsız edici davranışlar sergilemesi karşıda ki kişiye hoş gelmez.

  Oldum olası, askerlik, okul, cemaat topluluklarında herkesin robot gibi aynı şeyleri yaptığı mekanlar ruhuma darlık verir. Elbette belli bir düzenin olduğu yerler burası, ama ne biliyim disiplini fazla bozmadan herkes özgür olmalı. Son olarak bazı normallikler de insana mutluluk verebilir. Kültürde bir normalliktir bir yandan. Herkesin benzer düşünüş birlikteliğini oluşturan eylemlere kültür diyoruz ve kültür güzel bir şey :) Kültür başka bir konu da olabilir ama anlatmak istediğim anlaşılmıştır.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder