İşte Cevabı! | Neden Kitap Okurken Uykun Geliyor? 📓Merhaba, ne haber bloggerlar. Nasıl gidiyor? Bi biz birbirimizi okuyoruz diye düşünüyorum ve merak ediyorum acaba blogu olmayıp da blog okuyan var mı, lütfen yorumlara yazsın. Şimdi konuya geçelim...

Bazen uykumuz gelmez ve şöyle deriz "Elime bir kitap alayım da uykum gelsin." dimi. Ben aksine uykum gelince kitap okuyor ve uykumu götürüyorum. Bu hiç de zor olmuyor. Öncelikle uykumuzun gelme nedenlerinden bahsedelim.

Bilinçaltı çok mükemmel ve bir o kadar da kontrol dışı bir şey. Herşeyi algılayıp isteğimiz dışında olumlu olumsuz kodluyor ve kendi programını yazıyor...

Küçüklüğümüzde uykumuzun gelmesi için bize kitap okunur veya hikaye anlatılırdı. Ve bilinç altı muhtemelen bunu uyumak üzerinden kodladı ve kitap okuyunca uyumamız gerektiği sinyalini yolluyor bize.

...Ya da yatay pozisyona geçince vücut, beyin uyku hormonu salgılamaya başlar ve biz de kitabı genellikle uzanarak okuruz, bu nedenle uykumuz kitap okuduğumuz için degil, uzandığımız için gelir ama biz kitap okuduğumuz için sanarız.

...Bununla birlikte yine küçükken bizi sallarlardı uyumamız için, bu yüzden de otobüslerde uykumuz gelir...

Bu karmaşık yapılı bilinç altındaki kodlamaları düzeltebilirsen, çözüme ulaşırsın, kitap okurken uykunun gelmemesi için bir şeyler yapabilirsin mesela.

Bu yazım umarım size yararlı olmuştur, düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeniz beni mutlu eder, okuduğunuz için teşekkürler, görüşmek üzere...

Yorumlar

 1. Farklı bir bakış açısı olmuş. Hiç bakmadığım bir pencere...

  YanıtlaSil
 2. Çok mantıklı buldum. Bazen uykumun gelmemesi için bazen de gelmesi için kendimi ayarlayabilirim okurken o zaman :))

  Blogu olmayıp da blog okuyana ne rastladım ne de duydum. Siz deyinceye kadar bunu merak etmeyeşime de şaşırdım doğrusu :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu blogu olmayanlara blog okumayı cozersek herşey tamam olacak :))

   Sil
 3. Mantıklı ama ben ne zaman kitap okusam uykum iyice kaçıyor, iyice açılıyor bence birazda kitabın türüne bağlı bu olay. Ben polisye, fantastik, bilim kurgu gibi zihin açan türler okuduğumdan bir bakıyorum sabahlamışım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizde de öyle kodlanmış demek ki :)

   Sil
 4. Bilinçaltı kodlamaları tabi ki önemli.Tek sebep bu olmayabilir bence.Başka sebepleri de vardır ayrıca diye düşünüyorum.Bilgilendirici bir yazı olmuş.Kalemine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, tabi milyonlarca etken olması mümkündür :)

   Sil
 5. Değişik bşr bakış açısı olmuş :)
  Blogunuzu takipteyim bana da beklerim.
  http://beyazbegonvil.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler tabi bakıyorum blogunuza :)

   Sil
 6. Sadece aptallar 8 saat uyur okumuşsun sanırım, öyle değil mi

  YanıtlaSil
 7. Sadece aptallar 8 saat uyur okumuşsun sanırım, öyle değil mi

  YanıtlaSil

Yorum Gönder