Önce HİÇBİR ŞEY Vardı / Nihilizm


Felsefenin insanı mutsuz bir insan yapması iyi bir şey, çünkü eğer mutsuz isem bilgim, farkındalık ve duyarlılığım da aynı orantıda artmış demektir. Bununla birlikte mutsuzlukta bir hazdır. Ve bazen mutsuz olmak mutlu olmaktan daha mutluluk vericidir...

Ne yapayım felsefeye girince böyle cümleler kurmadan duramıyorum. Fen ve matematikte de böyle olmak isterdim ama oralar bana gerçekten çok uzak, somut kavramlara indirgenmiş bir düşünce yapısı var o tür dalların, materyalizm deniyordu sanırım. Şimdi şuraya ''Materyalizm nedir? Materyalizm ne demek? Materyalist olmak.'' gibi anahtar kelimeleri kullanıp SEO yapmak güzel olurdu ama hiç gerek yok.

Konumuza dönecek olursak, bugün felsefede ahlak felsefesinde özgür müyüz konusunu işliyorduk. Ve bence özgür değiliz, bir sürü filozofta benle aynı fikirde veya ben onlarla aynı fikirdeyim falan filan. Mesela; Din özgürlüğümüzü kısıtlıyor ya da kanunlar veya otodeterminizm yani kendimize çizdiğimiz sınırlar, bizi özgür olmaktan alıkoyuyor, yani yaptıklarımızın sorumluluğu bu yüzden bize ait olmayabilir. Bu konuyu işlerken arada geçen nihilizm'e takıldı aklım. Yani 'Hiççilik.' ne de ilginç. Yani yaşayışımıza göre ilginç...

Nihilizm Nedir? Tabii ki anlamını bana göre açıklayacağım, tam tanım istiyorsanız sözlük bloglarına uğramanız gerek. Ve yine tabi anlatacağım tanım bana ait değil öğretmenimden alıntılar yapacağım.

Nihilizm'de amaç hayat yolculuğunun sonunda tanrıya ulaşmaktır, hayat yolculuğunu tamamladığınızda bir bakarsınız ki tanrı aslında yoktur, arkanıza baktığınızda geldiğiniz yolun da olmadığını görürsünüz ve aslında siz de yoksunuzdur!

Vay be! Ne tanım ama. Derste ağzım açık kalmıştım bu tanımdan sonra. Neyse devam ediyorum, Nihilizm'in en büyük temsilcisi Friedrich Nietzsche'dir. Kitapçılarda kitaplarını çokça görüyordum ve artık kesin alıp bir okumalıyım diye düşünüyorum. Toplumdan, çoğunluktan farklı düşüncede olan insanlara karşı daha çok ilgim vardır, sanırım bu benim bir özelliğim farklı olan beni çekiyor. Ve aynı zamanda farklıyı söyleyebilme cesareti.

Nietzsche hakkında araştırma da yaparken bir filmine rastladım. Fakat biyografik değil kurguydu. Sadece düşüncelerinden bazıları üzerine güzel bir hikaye vardı. Filmde yaptığı 'Tanrı Öldü' konuşması da etkileyici bir konuşmaydı... Film, Nietzsche Ağladığında

Bu Kadar...

Siz özgürlük, ahlak, nihilizm, nietzsche ve genel olarak felsefe hakkında ne düşünüyorsunuz? Üslubum ve blogumda yazdığım konular da git gide değişiyor, yazım tekniğimi nasıl buluyorsunuz, kendimi geliştirmek için neler yapabilirim?

Not: Daha ikinci sezon başlamadı blogumda, birkaç günde bir yazdığım bu yazılar sadece kendime hakim olamamam dan kaynaklanıyor, insan bir kere yazmaya ve felsefeye başlayınca kendini kaybolmuş ve kaybolmaktan da memnun bir halde buluyor. Neyse yahu bay bay, yorumlarınızı bekliyorum. Geç cevap verebilirim kusura bakmayın ama cevapsız bırakmam merak etmeyin 😉

Yorumlar

 1. nihilizmi ben de korkunç bir canavar olarak görmeyenlerdenim. buna bir çeşit sorgulayıcılık diyebiliriz. güzel bir yazı olmuş nihilist arkadaşım, başarılarınızın devamını dilerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok yahu nihilist değilim, felsefede kavramları araştırıp kendime göre yorumlayıp yazıyorum sadece 🙄😉

   Sil
 2. Merhabalar.

  Sitenizi google+ gördüm.. Ziyaret edeyim istedim.

  Blogunuz hayata dair felsefe üzerine kurulu. Gibi sanki boyle bir göz attim..

  Takipte olacağım..

  YanıtlaSil
 3. Materyalizm olacağına keşke nihilizm olaydı :)

  YanıtlaSil
 4. Nietzsche okuma fırsatım henüz olmadı ama felsefe dersinde benim de ilgimi çeken filozoflardan biriydi. Güzel bir alan felsefe, severim ben de :))

  YanıtlaSil
 5. Felsefe, hayatın kendisi bence; tüm değişkenlik ve farklılıkları içinde barındırıyor. Oldukça sevdiğim bir alandır ama bir süreden sonra seçici olmaya başlıyor insan okumalarında.
  Özgür müyüz? Her yanımızdan bağlıyken nasıl özgür olabiliriz ki? Bizleri düşünmeye iten bir bağ yok mu? Bütün felsefeciler yaşadıkları ortamdan etkilenerek onun üzerinde bir şeyler söylememişler mi?
  Bence "özgürlük" kavramı daha başka şekilde tanımlanmalı artık. "Özgürlük: Özgür olmadığını hissetmekle başlar" örneğin. :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder