Zihinsel 'Evrim' Gerekli, Öğrenci Olarak Nasıl Bir Eğitim İstiyorum?!


Arkadaşlar merhaba. Çoğunlukla gündemden uzak konular hakkında yazılar yazsam da bu konuya kayıtsız kalamayacağımı fikirlerimi beyan etmezsem kendimi dünyadan pasif hissedeceğimi düşündüm. Konu güncel olsa da geçmişten örnekler vererek geleceğe dair öngörülerde bulunmayı da düşünüyorum, iyi okumalar...

Evrim Teorisinin Müfredattan Kaldırılması!

Gerçekten de oldukça şaşkınım, bir sayısalcı değilim, Fen bilimlerinde de yeterince eğitim alamadığımdan, yani verilmediğinden, şu an evrimi açıklayacak, evreni bilimle anlamaya çalışıp anlatacak kadar bilgi sahibi değilim. Daha çok evreni felsefe ve mantıkla anlamaya çalışırım ve bilginin ulaşımının büyük bir çabayla engellenmeye çalışılmasının nedenini hiç anlamıyorum, fakat bu konu hakkında birkaç tahminim var;

Tarihte işlediğimiz bir konuda şöyle bir dönemden bahsediliyordu: Kiliseler belli bir para karşılığında insanlara, günahlarının temizlendiğini gösteren bir kağıt veriyor ve bu gerçekten değerli görülüyor. Yıllarca süren bu sistem sayesinde güç ve para kilisenin elinde oluyor ve kilise okullarda felsefe eğitiminin verilmesini yasaklıyor. Felsefenin düşünmeye, sorgulamaya yönelten bir alan olması bunda en büyük etken. İnsanların düşünmelerini istemiyorlardı!

Bilimin Dini Yoktur!

Yani objektiftir. Bunun sağladığı yarar ilerlemeyi kolaylaştırmaktır. Bu yüzden Laikliği savunuyor ve çağdaş olmayı destekliyoruz. Eğer saçma salak insanlar bu tür alanlara burnunu sokarsa ilerlemeyi engellemiş bakış açılarını daraltmış olur, araştırmayı ve sorgulamayı sağlıklı yapamayıp geri kalırız.

Nasıl Bir Eğitim İstiyorum!

İçimde çok umut olmasa da; işinde başarılı bilim adamlarının, yazarların, felsefecilerin yani dünyayı anlama sanatlarında az çok başarılı olmuş insanların hazırladığı bir müfredat ile eğitim almak çok isterdim. Neyin ne olduğunu bilmeyen geri zekalı insanların hazırladığı müfredatla bir bok olmaz. Fiziksel evrim ileri gidiyor olabilir fakat zihinsel evrim hala mağaradan çıkamadı. 

Hayat Felsefem Her Zaman Şudur; Takım Tutma!

Ben erkek olmaktan önce birey, Türk olmaktan, oralı buralı olmaktan önce dünya insanıyım. Bizi ileriye götürecek, bizi kendi benliğimize ulaştıracak düşünce budur...

Yorumlar

 1. Yakında felsefeyi de kaldırırlar insanlar düşünmesin diye. Eğitim sistemini iyice batırıyorlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşünen insan istemiyorlar tabii ki.

   Sil
 2. Evrim deyince galiba akıllarına sadece "maymundan gelme" efsanesi geliyor da ondan. Oysa evrim canlıların gelişimini inceler. Sadece biyolojide değil pek çok bilim dalının evrimsel gelişimi vardır. Felsefeye gelince, örnek: matematik derslerinde matematiğin felsefesini öğrenmeden hemen matematik problemlerine dalıyorlar. Sağlıklı düşünme sanatı ve mantık dersleri; felsefe öğretilirse akıllı ve sorgulayan nesiller yetişir. İnsanları yönetmek için onları eğitimsiz bırakmak şarttır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı fikirdeyim, gerçekten de bu çok üzücü bir durum.

   Sil
 3. Tamamen katılıyorum !! Araştırmayan, sorgulamayan bir insan topluluğu yaratılmak isteniyor. İstenilen tek şey var; biat etmek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu başaran ülkeler oldu, halleri de ortada umarım sonumuz onlar gibi olmaz.

   Sil
 4. Onlar müfredattan kaldırınca yok olmuyor ki durum.Daha çok ilgi çekip dikkat nedeni oluyor konu :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder