Ne Diyor Bu Meczup?! | Puan | Konuşmak | Anı Yaşamak.


Merhaba. Bugün anlatacaklarım bana göre karmaşık zihnimden dışarıya çıkması gerekenler iken, başkaları için oradan asla çıkmamalı olan düşünceler olabilir. Sorun değil. Buna alışkınım çünkü, kişisel düşüncelerime değer verilmediğini biliyorum. Gerçekten bu sorun değil. Bazen ben bile kendi düşüncelerimi önemsemiyor, kimin koyduğunu bile bilmediğim bazı sınırlar/duvarlar/kurallar-a daha çok önem veriyorum. Evet, bunu korktuğum için yapıyorum.

Gençler Ne Konuşuyor?!

Maalesef geçler çok bir bok konuşmuyor. Daha çok konuşulanları tekrar ediyor, yazılan senaryoları okuyor, saçmalıyor. Kendimden örnek vermek istiyorum; kendimi bildim bileli yani var olduğumu hissettim his edeli, kendimi çoğunluğun dışında hissettim. 

TV'de bir program izleyip, kitapta bir yazı okuyup veya bir şeyler duyup -bu şeyler önemli olduğunu düşündüğüm şeyler- okula heyecanla koşup arkadaşlarıma bu şeyleri anlatmak için sabırsızlandığımı hatırlıyorum. Mesela; ''Ulan uzaylılar varmış, sinyal alınmış. Evren genişliyormuş. Farklı dini düşüncelere sahip olan insanlar varmış. Bazı insanlar rüyaları kontrol edebiliyormuş. İlerde yapay zeka diye bir şey olacakmış.'' vs. daha bunun gibi birçok şey, iki dakika önemsenmedi, daha çok futbol konuşuldu, kıyafetler, kızlar, vs. vs. vs.

Puan! pUAN! PuaN!

Kahretsin tamam alacağım puanı. Her gün bunları konuşuyoruz bu aralar. Gram zevk almıyorum. Kendimi bilen biri olarak, başkalarına da kendimi kanıtlamanın tek yolu bu. Ne kadar konuşursam konuşayım insanlar puan görmek istiyor. Felsefe yapma, felsefe fakültesini kazandığın sınav sonucunu getir. O kadar! Tabii ki felsefe okumayacağım, kim iş verir felsefe okuyana. Şöyle saçma bir durum var ülkemizde; staj yaptığım şirkette müşteri temsilcisi olarak çalışan, biyoloji, fizik ve edebiyat mezunu vardı. Yok artık. Tabii yok artık sanki hayat absürt komedi.

Anı Yaşama Saçmalığı!

Allah için söyleyin, kim anı yaşıyor? Hangimiz anı yaşıyor? Hiçbirimiz. Böyle yazıları görünce önceden mutlu olurdum şimdi gıcık oluyorum videoların özeti şu: ''Kendinizi sevin, kendinize güvenin, anın tadını çıkarın, kimseyi kafaya takmayın, siz başarırsınız hayat böyledir.'' falan filan. Her şey toz pembe gerçekçilikten uzak. İnsanlar daha iyi bir hayat yaşamak için yaşıyor. Bazen de daha iyi yaşatmak için. Anı yaşayabilmemiz imkansız.

Bu Kadar...

Yorumlar

 1. Yahu Meczup, herşey iyi hoş da şu 'kim iş verir' anlayışını uzaklaşarak nasıl yıkacağız? Yıllar geçiyor, gençlik bitiyor, o saçma puanlar da alınıyor hatta. Ama sonra bir sabah uyanıyorsun ve başkasının hayatını yaşıyor gibisin. Şimdi e n'apalım diyeceksin, sen de haklısın, ülkemin kısır döngüsü işte..
  Anı yaşama heyecanlarını da bir kenara bırakıp kendi gerçekliğimizi oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum ben de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de her şey çok saaçma =D

   Sil
 2. Ülkede etiketlere, ünvanlara önem verildikçe bu kısır döngü devam edecektir maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kapitalist sistem işte, para varsa, güzel yerlerden mezunsa önem verilir o kişiye.

   Sil
 3. Gençlerin konuştukları şeyler değişmez gibi gözüküyor :(
  Puanlara bağımlı sistem de kolay değişecek gibi değil.
  Biz her ne kadar anı yaşama gayreti içinde olsak da; hayat hüzünlü ve mutlu anların toplamından ibaret. Bazen düşeceğiz, bazen ayakta kalmayı başaracağız. Tamamen mutlu bir hayat yok..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Futbolu seviyordum hep konuşulunca soğudum, şimdi nefret ediyorum. Motivasyon yanlış ve gerçekçilikten uzak veriliyor artık, sanki hayat tamamen mutlu geçecek, dediğiniz gibi düşüp kalkacağız aslında.

   Sil
 4. Anonim7/30/2017

  Maalesef ben de bu materyalist düzenin kolay kolay değişmeyeceğini düşünenlerdenim. Hayatın her alanına sirayet etti maalesef bu düşünce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatta devam da ediyor mümkün değil düzenin değişmesi.

   Sil
 5. Kardeşim dediğin konulara etrafındakilerin çoğu ilgi göstermeyecektir. Senin yaşadığın durumu bende yaşıyorum çünkü. Bu konuyla alakalı çıkarsa birkaç kişi çıkacak karşına. O yüzden bozma moralini.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayatım boyunca, uzun uzun konuşabileceğim sadece 4, 5 arkadaş edinebildim diğerleri hep birbirinin aynıydı.

   Sil
 6. Ben de geçen günkü videomda 1anı yaşa" ya da "anı yakala"nın aslında demek olduğunu anlatmıştım. Bugün de bloga ufak bir metin ile ekledim. "Anı yakala, anı yaşa" sadece basit bir slogandan öteye geçmiyor. An zaten yakalanacak bir şey değil. Zaman zaten bir yere kaçmıyor. Uzaylılarla ilgili de zate söylemek gerekirse tek amaç insanları daha aptal yapmak. Ve düşünme güçlerimizi elimizden alıp bizi korkutmak istiyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz gibi bu olanların farkında olanlar artmadıkça, güç onların elinde olacak, tabii ki de yaşadığımız dönemde artacak gibi görünmüyor aksine insanlar aptallaşıyor, sonumuz hayrolsun.

   Sil

Yorum Gönder