DOĞU-BATI | KAPİTALİZM-SOSYALİZM | İnsanlığın Büyük X'i


İnsanlığın Büyük X'i

Büyük bilinmeyen. Bilinmesi gereken. Neler oluyor yahu! Doğu-Batı, Kapitalizm-Sosyalizm, neden zıt kavramlar, ortak bir amaç, ortak bir yol bulunabilir mi? Neden olmasın? Neden bunu konuşmuyoruz? İnsanlığı konuşmuyoruz, sosyal medyaya giriyorum, onun bunun şarkı klibi konuşuluyor, ulan dünyada 3. dünya savaşı yaşanıyor... Dünyayı bırak ülke boku yiyor!

Neyse bunlar benim bir kaç çıkarımım ve sorumdu. Elbette cevabı yok bu soruların...


Dün youtube'de Ece Temelkuran'ın bir seminerine rastladım ve bana yararlı bir konuşma gibi geldi. Benden aldığı 10 dakikanın karşılığını verdi. Hayatta her zaman, zaman ve yarar odaklı düşünürüm. Eğer benden sadece zamanımı alacak bir şey var ise ilgilenmem.


Neyse izlemenizi tavsiye ederim, yorumlarınızı bekliyorum...Yorumlar

  1. Sosyalizmi kurtarıcı gibi dünyaya sunmak bana çok ütopik geliyor. Diğer bütün sistemlerde olduğu gibi insan kaliteli olmadıktan sonra, sonuç kaçınılmaz olarak başarısızlıktır. Diyelim ki iyi bir sistem kurmak istiyorsunuz, adı ne olursa olsun sadece çıkarlarına endeksli etik değerleri olmayan hangi kitleye uygulanırsa uygulansın her zaman pastaya yakın kişiler, yine kendileri için herkesin ulaşamayacağı türden zenginliğe ve refaha ulaşacak, geri kalan halk kitlesi ise eşitlik ya da ortak paylaşım adı altında susturulacaktır. Tabii kişisel fikrim bu, her fikre de saygı duyuyorum.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder