DİN ÜZERİNE | DÜŞÜNÜYORUM


Merhaba ben düşünen ve düşüncelerini aktarmak için bin takla atabilen bir blogger. Sadece film, kitap incelemeleri değil bunun yanında deneme yazıları da yazıyorum, önceden daha ciddiye alarak yaptığım bu türde son zamanlarda saçmalamaya başlamışım, biraz ciddiye alma zamanı diye düşünüp en ciddi konulardan biri olan din üzerine bir yazı yazmaya karar verdim, sizinle iki hikayemi paylaşacağım.

İlk şu hikayemi anlatayım, ben gençlik kampının düzenlediği bir ramazan kampına gitmiştim. Kampta bir yarışma düzenlendi ve ben de katıldım. Yarışmada din üzerine bir yazı yazmamız isteniyordu. Ben başladım, ilk çağlardan giriyorum, güneşe tapma, aya tapma, sonrasında putlar, Tanrı evren midir, deizm nedir, ateizm nedir, ne biliyorsam yazdım. Yarışmayı otuz kişi arasından kesin kazanacağım düşüncesindeydim. 

O akşam geldi, juri diyanet işlerinden gelen 6 hocaydı. Birinciyi açıkladılar ve okuması için sahneye davet ettiler, ben de nasıl bir hayal kırıklığı anlatamam, sonrasında okumaya başladı,''Şüphesiz ki yüce Allah bizi ona ibadet edelim diye yarattı.''

Sonra da hayal kırıklığım bir anda gitti ve bunun tarafsız, adil bir yarışma olmadığını anlamış oldum. 'İşte be' dedim, 'Dinin gücü bu!'

İkinci hikayemde aynı kampta geçiyor, diyanetin en iyi hocaları buradayken, ben de tüm aklıma takılanları sorayım diye çırpınıyorum söyleşilerde. ''Hocam kıblenin tersine doğru dönsek, Dünya yuvarlak olduğundan yine doğru yere namaz kılmış olmaz mıyız?'' gibi saçma sorular sorsam da Evrim hakkında da sorular soruyordum ve şu cevabı aldığımı hatırlıyorum, ''Al bir maymunu koy bir odaya bekle bakalım insan olacak mı?'', eh yok artık yani, üniversite okuduğuna nasıl emin olayım ben senin.

Sonra da en merak ettiğim şu soruyu sormuştum ve şu soru benim hayata bakış açımı değiştirdi diyebilirim; ''Hocam.'' dedim, ''Okuduğum kaynaklara göre, bir müslüman ne kadar kötülük yaparsa yapsın, sonunda cennete, bir ateist ne kadar iyilik yaparsa yapsın, sonunda cehenneme mi gidecek?'' 

Hiç tereddüt etmeden, ''Tabii ki öyle olacak'' dedi. Ben de ''Adalet bunun neresinde?'' dedim. ''Adaleti Allah belirler.'' dedi.

Sanırım benim bu cevaptan etkileneceğimi sandı, ne diyeyim. Böyle sorular sormama tepki de gösterdiler, fakat biz insanlar belki de hayatımız boyunca neden yaşadığımızı, hayatımızın amacının ne olduğunu arıyoruz, böyle yapmak zorundayız, bunu sorgulamadan, araştırmadan, objektif olmadan nasıl yapabiliriz ki! Umarım hepimiz bir gün doğru yolu buluruz, okuduğunuz için teşekkürler...

Yorumlar

 1. Sorgulanmayan hayat,yaşanmaya değer değildir demiş Sokrates :) O yüzden sorgulamak gerek bence de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki öyle, ot gibi yaşamak olur sorgulamadan yaşamak =)

   Sil
 2. Doğru düşünme mantığını kazanabilmek için önce doğru bildiklerini hayatınad uygulamayla başlayacaksın. Aklın ve muhakemenin yettiği yere kadar. İnandığın gibi yaşamıyorsan yaşadığın gibi inanmaya başlarsın. Bahane çok!.. Neye inanırsan inan insanın yaratıtılışında irfani bir tarafı vardır. Nefsini de bilirsin, zaaflarına karşı durmak şeytanın işine gelmeyebilir!..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim yorumunuz için, katılıyorum söylediklerinize.

   Sil
 3. İyi bir insan olmamızı isteyen Allah'ın ve onun bildirdiği dinin, bazen çıkarlar doğrultusunda kullanılabildiğini görebiliyorsun. Ben artık din konusunda ahkam kesenlerden uzak duruyorum eğer yaşamıyorlarsa. İnsanlara ve onların yanlışlarına bakarak İslam hakkında değerlendirme yapmak bazen doğru olmayabiliyor.
  Sorgulamanın ama gerçekten samimi bir sorgulamanın insanı doğru bir çizgiye taşıyacağına inanıyorum ben de. Bana göre herkes kendi çapında bir alime dönüşürse ve iyi insan olmayı ön planda tutarsa güzel bir hayat yaşayacağına doğru bir yol tutacağına inanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkürler, dediğiniz gibi çıkarlar doğrultusunda kullanılanlar vardır fakat bu insanlar konuşurken, ayet ve hadiste gösteriyorlar...

   Sil
 4. Bu sorduğun soruları ufkunu açacak ilim sahibi hocalara sor. Diplomayla (öğretmen,doktor,vs) olunamayacagı gibi hoca da olunmaz. Sorularının cevaplarını az çok bende verebilirim ama burası yeri değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, soracağım sorulara her hoca farklı cevap verecek değil ya, belirli bir kaynak var ve cevaplarını onun doğrultusunda veriyorlar.

   Sil
 5. Düşünmek ve kararlar almak çok önemli bir olgudur bence; her şey insanların düşünmesiyle başlıyor ve bazılarının oluşması yüz yıllar alıyor; yıkılmaları da öyle. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki öyle, uzun bir zamanda oluşan düşünceyi bir anda değiştiremeyiz, yine uzun bir zaman gerekir.

   Sil
 6. Bende bu konu hakkında bir yazı yazmayı düşünüyorum. Bende çok uzun bir yoldan geçtikten sonra hakikatı buldum. Şu an mutluyum. Akışa girmeyi bekliyorum. Ruhum bedenimden çıkmak için çok sabırsız.

  YanıtlaSil
 7. Dünya dönse bile kabe hep aynı yerde. Yani dünya dönerken mekanlar,esyalar vs de döndügünden her yön tektir bana göre. Dünya dönsede kıble aynı kabeye bakiyor kisacasi :)

  Diger soruna gelince sen o okuduğun kaynağa inanir ve uygularsan müslüman olursun ve ateist olmazsin yani cennete Allahin izniyle gidersin zaten. Bu nedenle seni cehennem kismi ilgilendirmez. Ama kaynağa inanmiyorsan da orada yazanlarin hic biri seni ilgilendirmez. Ne cennet cehennem neden Allahin adaleti...

  Cevaplar eksik mi ? Devam edelimmi ?

  YanıtlaSil
 8. Anonim7/07/2017

  Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlaSil
 9. Anonim7/07/2017

  Günümüzde dini şekilden şekle sokmak farklılaştırmak esneklik kazandırmak kısaca hayatımıza ve düşünce şeklimize göre değiştirmek çok kolay..bir çok soru bir çok hoca/öğretmen vs kişilere sorulabilir ama sorun tam da burada başlıyor işte..

  Sorularınız çok güzel çok isabetli ama ayaküstü cevaplanmıyor bazen,bazen soran ve sorgulayan kişiyi de anlaması gerekiyor hocanın veya öğretemenin.

  Bunlar hem ince hem önemli konular sana yön de verebilir yolundan da çıkarabilir..okumanı tavsiye ederim ama herkesi değil sorgulamana devam etmeni tavsiye ederim ama merak ettiklerini herkese sorarak değil.
  Her kafadan bir ses çıkar,bilgi de olgunluk ister saygı ister,aranırken de sunulurken de.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder