SORUYORUM | Hollywood mu? Bollywood mu?


Bu yazıdan iyi reyting alırım diye düşünüyorum. Yazan da görmedim bu konu hakkında. Yukarıdaki muhteşem görseli de ben hazırladım, e hadi başlayalım. Ben hangisini seçtiğimi sonda söyleyeceğim, aslında daha seçmedim yazı sırasında karar vermeyi düşünüyorum.

HOLLYWOOD!


Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Los Angeles kentinin bir bölgesidir. Kent merkezinin kuzeybatısında yer alır. Sinema stüdyolarının ve film yıldızlarının oturduğu evlerin bu bölgede yoğunlaşmasından dolayı Amerikan sinema endüstrisiyle özdeşleşmiştir....

Hollywood, gerek kokain bağımlı oyuncuları. Dünya'yı yerinden sarsan filmleri ve popüler kültürün kendisi. Küçüklüğümüzden beri TV'de sinemada en çok karşılaştığımız sinema sektörü. Çok güzel eğlenceli filmleri de var, bilinç altımıza sıçan filmleri de. Kötü yola saptıran, öz güvensizliğe yol açan, çılgın gençlik filmleri ile dünyanın dengesini değiştiren bu sektör, en çok ilgi gören sektör.

Kitap, dizi uyarlamalarının yanında, yapılmış filmi de tekrar yapma gibi bir huyları vardır. Nerdeyse fabrika gibi film çıkarırlar...

Hollywood Aksiyon: Genellikle taramalı silah, araba kullanılır, güzel kalçalı sarışın bir kız olmazsa aksiyon filmi sayılmaz.

Hollywood Romantik: Genelde sıradan insanların sıradışı aşklarını ve fantazilerini işler, çok uçuk sahneler ve seneryoyla insanlara aşk böyle yaşanır diye, saçma sapan gerçeklik dışı bir hikaye anlatır.

Hollywood Bilim Kurgu: İki sahnede bir amerikan bayraklı astronot kıyafeti göstermezse içi rahat etmez. Ve uzaylılar Dünya'nın neresine saldırsa gider Amerika orayı kurtarır.

BOLLYWOOD!

Bollywood Mumbai'deki Hindistan film prodüksiyon merkezi için kullanılan, Hollywood ve Bombay'dan esinlenerek oluşturulmuş bir terimdir. Dünyada en çok film üreten ülke olan Hindistan'da filmlerin neredeyse dörtte biri Bollywood'da üretilmektedir. 

Bollywood, her dinden oyuncuları, uzunca filmleri ve mesaj verme kaygısı taşıyan hikayeleriyle, farklı kitleye sahip bir sinema sektörü.

Pek fazla karşılaşmayız Bollywood filmleriyle, genelde arasam da Dublaj yapılmış filmleri çok azdır. Nedenini bilmiyorum. Genellikle altyazılı olarak internetten izledim şimdiye kadar çıkan filmleri. Şimdiye kadar sinemada bir hint filmiyle de karşılaşmadım.

Uzunca filmlerinin tek bir kategorisi olmuyor genelde, içerisinde aksiyon, komedi, dram vb. bir sürü kategori oluyor. Aralara da oyuncuların söylediği şarkılar ve yaptıkları danslar yer alıyor. Yani genelde içi dolu dolu filmler yapıyorlar. Yaptıkları filmleri, izlediğim kadarıyla ben mesajı olmayan bir filmle karşılaşmadım, genellikle her filmin sonunda, 'Haaaaa... Demek ki öyle olursa böyle olur.' falan oluyorum. Çok sevdiğim ve bana samimi gelen bir çok oyuncu var. Hikayeleriyse bizden hikayelere benziyor.

Bollywood Aksiyon: Genelde ağır çekimlerden oluşan uçuk sahnelerden oluşur, havada uçan arabadan adamı alıp döverler. Silah pek kullanılmaz daha yumruklar ve koşarken devrilen pazar arabaları.


Bollywood Romantik: Evlenmekte olan kızı seven bir erkek olur ve genelde düğünden kız kaçırma ve ardından kızın kötü babasının delirip adamlarını peşlerinden göndermesiyle oluşur.

Bollywood Komedi: Salak ve aşık erkeklere karşı her şeyin farkında uyanık kızın hikayesi olur genelde. Kız erkeği kolundan tutup oradan oraya koşturur.


PEKİ HANGİSİ?

Anlattıklarımdan az çok anlamışsınız ki ben Bollywood'u daha samimi ve anlamlı buluyorum. Ama derseniz ki eğlenmek, kafa boşaltmak için ne yaparsın, salak bir Hollywood filmi açar güler eğlenirim.

Siz hangisini seçiyorsunuz. İki sinema sektörü hakkında görüşleriniz nelerdir? Ve benim yazım hakkında ne düşünüyorsunuz? Mutlaka yorum yapın.

Son olarak, blog sayfamı takibe almayı unutmayın ve bir yerlerde paylaşırsanız çok sevinirim, sizin sayenizde bir kişi bile gelip okuyup bir şeyler yazsa şuraya ne kadar mutlu olurum anlatamam. 

Not: Her konuda soru ve mesajlarınızı bana facebook'tan ulaştırabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Son 4-5 yıldır çok fazla sayıda film izleyen birisi olarak Bollywood sinemasını daha çok seviyorum. İnternet sitelerinde veya sinemalarda zaten Hollywood filmleri daha popüler. Senaryo, oyunculuk ve filmin görüntü kalitesi olarak ben Bollywood sinemasını seviyorum. Son zamanlarda izlediğim ve beğendiğim için söylüyorum İspanyol filmleri de tavsiyedir. Eline sağlık yazmayı düşündüğüm konuydu güzel ele almışsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, diğer ülke filmleri de güzel oluyor hepsinin farklı bir tarzı var italyan, ingiliz falan, onları da zamanla yazacağım =)

   Sil
 2. Son dönemlerde film izlemekten biraz kopmuş olsam da Bollywood filmleri hoşuma gidiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten her filmleri 3 saat güzel olmasına rağmen izlemesi de zor :)

   Sil
 3. Bollywood'dan pek hoşlanamadım ben nedense, sıkılıyorum izlerken :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zevk meselesi, izlemesi zor uzun olduğundan ve kültürleri biraz farklı olduğundan.

   Sil

Yorum Gönder