SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ

Gülmek için yaratılmış, Gözlerde yaşlar niye, Gülmek için yaratılmış, Gözlerde yaşlar niye. Sevmek için yaratılmış Kalpler hep bomboş niye...Sen Aydınlatırsın Geceyi , ne diyebilirim ki 4 ödül. İki güzel müzik, oyuncular ve yönetmen tanıdık. Ali Atay, Serkan Keskin, Onur Ünlü.

Psikolojik bir film, yorumlarına baktığımda da 'Hiç bir şey anlaşılmıyor.' diyenleri görüyorum. Filmi bir aksiyon filmi, komedi filmi veya ne bileyim normal bir film izler gibi izliyorsan tabi anlamazsın. Psikolojik bu, küçük detayların bile temsil ettiği şeyler var, bu arada film siyah-beyaz.

Konusu anlatabilirsem şöyle; Cemal diye bir adam var ve bu adam duvarların içinden geçip, duvarların içini görebiliyor. Küçükken bir travma yaşamış ve psikolojik sorunları var, hikaye kasabada geçiyor ve kasabada yaşayan herkesin farklı olağanüstü özellikleri var...

Dram, fantastik ve psikolojik öğeleri birlikte işleyip başarılı bir iş çıkarılmış. Filmin başlarında anlamayıp sıkılsam da sonlara doğru beklentimi karşıladı son 20 dakikası baya anlamlıydı filmin. Filmin ismi William Shakespeare'in bir şiirinden alınma ve dizide de şiir bir sahnede geçiyor...

yarayla alay eder yaralanmamış olan  
bak nasıl da sararıp soluvermiş tanrıça kederlerden
sen çok daha parlaksın çünkü 
sen tüm göklerdeki yıldızların ilki 
sen aydınlatırsın geceyi

Genel olarak sevdim filmi, her ne kadar ödül alsa da belki de çok anlamadığımdan, puan olarak 7 veriyorum, daha iyi filmler bekliyorum.

Yorumlar

  1. çok sevdiğim film, kadıköy moda sahnesinde izlemiştim, aralık 2013 galiba, bir de şubat adlı dizinin hastasıyım :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben de sevdim fakat hiç bana hitap eden bir film değildi, belki 55 yaşımda beğenirim =D

      Sil

Yorum Gönder