NEDEN BLOG KURDUM? NEDEN 'MECZUP'?!


Bunu herkes yazıyordu, bende kendi blog adımın nereden geldiğini anlatmak istedim. Herkesinde baya hikayeli nedenleri varmış benimki ise bir anlık bir şeydi şöyle anlatayım.

Beni uzun zamandır takip ediyorsanız, hala süper-kahraman filmlerine bayıldığımı biliyorsunuzdur, hatta TV'de çizgi filme denk geldiğimde başından kalkamam. Bu yüzdendir ki hep hayalim bir süper-kahraman olmaktı. En sevdiğim özellikte akıl okuma/akıl yönlendirmeydi. Hatta küçükken, ettiğim tek dua buydu. Sonrasında böyle şeylerin asla mümkün olmadığını öğrenmiş olup, pes etmiştim. Artık dua etmiyordum.  

İzlemekten çok okumaya başladığım dönemde, her cümlesine hayran kaldığım yazarlarla karşılaştım, izlediğim biyografik filmlerde ve hikayelerde hayatımı, davranışlarımı ve iletişim şeklimi değiştiren bir sürü insanlar görmüş oldum. Bu insanlar bana ilham veriyordu ve artık benim süper-kahramanım bu insanlar oldu. Yazarlardan Dostoyevski, Erdal Demirkıran, Oyunculardan Aamir Khan, Mucitlerden Tesla, Einstein, Müzisyenlerden Mozart, Barış Manço.

Artık Süper-kahraman olmak için gereken özelliklerin uçmak, görünmez olmak veya akıl okumanın değil, anlatılması gereken şeyleri anlatmak, ilham vermek olduğunu anladım. Ben de birilerine ilham  vermek ve bir şeyler anlatmak istiyordum. Birilerinin Süper-Kahramanı olmak istiyordum ve Blog hesabımı açtım.

Girdiğim isim arayışında tarzımı en iyi anlatacak ismi aramaya koyuldum. Farklı bir insan olduğumu düşündüğümden aldığım ismi kimsenin almamış olmasını çok önemsiyordum. 'Deli' kullanıcı adını düşünmüştüm bir zamanlar, deli olduğumdan değil tabii ki, sadece kendimi normal olarak göremediğimden. Fakat bu isim binlerce kişi tarafından kullanılıyordu zaten. Bende arapçası olan Meczup kelimesini buldum ve kullandım.

TDK'ya göre Meczup: Aklını yitirmiş kimse, deli. Demek. Çoğu zaman da hakaret olarak kullanılır. Fakat ben kelimelerin sözlüklerdeki anlamından çok bizde uyandırdığı anılar ve hissettirdiği bir takım duygularla var olduklarına inanıyorum. Örneğin birini seviyorsundur  bir yerde o isim geçtiğinde herkes için isimdir fakat senin kalp atış hızını iki katına çıkaran kelimedir. Benim için de Meczup benim işte, bu kadar. 😅

Yorumlar

 1. Anonim6/11/2017

  Ne güzel anlatmışsın hikayeni...
  Dediğin gibi önemli olan o ismin sana hissettirdikleri, anlamı değil.

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim 😏

  YanıtlaSil
 3. gerçekten farklı bir isim, sayende araştırıp öğrenmiştim anlamını ben de ilk geldiğin zamanlar. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araştırmaya değer bir isim kullandığımı düşündüğünüz için teşekkürler :D

   Sil

Yorum Gönder