Liseden Mezun | Stajını Tamamladı | Benden Bi'şeyler!

Yaşadığım son bir yıl içerisinde baya değiştim ve değişmeye de devam ediyorum. Hassas bir psikolojim ve ruh halim (ergenlik) olduğundan sarsıntılı geçen bir yılım oldu. Bu yıl liseyi bitirdim, stajımı yaptım, YGS sınavıma girdim ve internette yazarak bir şeyler yapmaya çalıştım. Hepsinde yarım yamalak da olsa başarılı oldum sayılır. Eğer yazımı vaktinden ayırıp okuyorsan başarılı olmuşum demektir (teşekkürler). Tüm bunlarla birlikte kitaplar okudum, filmler, diziler izledim, yeni insanlarla tanıştım ve eskilerle yolumu ayırdım. Öncelikle okuldan ne anladım:

Ticaret Meslek Lisesinde okudum, bölümüm Muhasebeydi. Sonuçta meslek lisesi, ara eleman yetiştirme çabaları olduğundan boş dersler, kalitesiz müfredat, ilgisiz öğretmenler ve idareciler eşliğinde eğlenceli bir yıl geçirdim. 

Staj bunun tam tersi olarak bana yararı oldu, hakkında da blogda birkaç yazı yayınlamıştım Mülakat Hikayem | İşe Alındım Mı? Anı! , Stajyer Ne İş Yapar? , Patron Stajyeri Odasına Çağırırsa? Anı! ...

Stajımı Sabancı Holding'e bağlı olan EnerjiSA şirketinde danışma görevlisi olarak yaptım. Çalıştığım iş arkadaşlarıma ve bulunduğum göreve alışabilmem kaygılı ve mükemmelliyetçi bir insan olmam yüzünden yorucu ve stresli geçti. Alıştığımda ise eğlenceli ve öğreticiydi. İletişim, iş ahlakı gibi konularda az çok bilgi sahibi olmaya başladım.

Bana en öğretici ve aynı zamanda zor gelen ise danışma olmamdı. Günde neredeyse 300 küsür insanla diyalog kurmak zorundaydım. Bu gerçekten de hayatımın en stresli günlerini geçirmeme sebep oldu. Ben ülkemizde yaşayan insanların cahillik ve saygısızlık oranının bu kadar yüksek olduğunu asla tahmin edemezdim. Okuyamayan ve cümle kuramayan, ukala ve anlatamadığı için karşısındakini suçlayan insanlarla karşılaştım.

Son zamanlara doğru rahatça iş arkadaşıyla şakalaşıyor, yöneticinin odasına grip istediğimi anlatabiliyor hale geldiğimi fark ettim. Tanıdığım insanların benim hakkımda iyi şeyler söylediğini duyduğumda da çok mutlu oldum.

Yani her ne kadar zor ve stresli olsada güzel ve faydalı bir stajyerlik dönemi geçirdim. İlerideki hayatımda işime yarayacak bir sürü şey öğrendim.

Artık ne yapacağım? Bilemiyorum. Bu yıl üniversiteye hazırlanıp, iyi bir puan alıp, sosyoloji veya benzeri bir bölüm okumak bunun yanında da yazmaya devam etmek istiyorum. Halen maddi şeyleri pek kavrayabilmiş olmasam da ya bu tür şeyleri önemsememeye devam edeceğim ya da büyük bir ders alıp bunlara odaklanacağım. Önümde yapmam gerekenleri görüp ne kadar zorlanacağımı düşünsem de bir o kadar da hepsini atlatacağımı düşünüyorum...

Umarım siz de hayatınızda güzel planlar yapar, hedefler koyar ve düşündüğünüzden daha iyi şeyler yaşarsınız. Ben öyle ümit ediyorum, umarım hayallerimiz gerçek olur...

Yorumlar

 1. Alttan alta feyz aldırıcı bir yazı olmuş, eline sağlık. Bundan sonraki hayatında başarıların devamını diliyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, umarım dediğin gibi olur. Senle de yaşıt sayılırız. Gelecek yıl sende de sınav var ve tavsiyem çalışmaya başla! =D

   Sil
 2. Metos'la yaşıtmışsın, ama o seneye girecek sınava.. Herşeyin hayırlısı olsun, hayalinizdeki, o olmazsa hayal edebildiğinizden bile güzel okullara gidin, sabahları mutlulukla uyanacağınız işiniz olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah dediğiniz gibi güzel günler yaşarız, =)

   Sil
 3. o cahilliğin derecesi o kadar yüksek ki insanın şaşırıp kalmaması elde değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki, neler çektim bir sorsanız sayfalarca yazarım =D Ya iphone 6 telefonu olup telefon numarasını Tc kimlik numarasını bilmeyen vardı.

   Sil
 4. Önünde uzun yıllar var bende meslek lisesi mezunuyim bende o yollardan geçtim. Malesef bizim zamanımızda meslek liselerin önü kapalıydı okuduğum lise ile alakalı bir iş sahibi olamadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlısı olur inşallah. Bende bölümlü alakalı bir şeyler olacağımı sanmıyorum ama illaki bir şekilde hayatımı idare edecileceğimi düşünüyorum.

   Sil
 5. Dilerim istediklerinizi elde edersiniz. Şimdiden iyi yolculuklar sevgili +Meczup. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Halil Bey, umarım hepimiz isteklerimizi elde ederiz :)

   Sil
 6. Hadi hayırlısı... Her şeyin iyi olması dileğiyle...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder