KOPYALA YAPIŞTIR HAYATLAR!


Farklı olmak, farklı hissetmek, farklı düşünmek ne kadar güzel duygular. Bir o kadar da yalnız hissettiren duygular. Yaşam boyunca hep böyle olmamış mıdır? Dışlanan farklı renkler, farklı din görüşleri, farklı cinsel seçimler...

Bu yüzdendir ki, ne kadar farklı olduğunu düşünse de aynı hayatları yaşıyorlar insanlar. Benim deyimimle kopyala yapıştır hayatlar. Kıyafetler aynı, düşünceler aynı, gidilen gezilen yerler, dinlenenler, izlenenler, aynı aynı.

Bunu zorunlu olarak yapıyorlar, bir yandan da zevk aldığına kendini inandırıyorlar. Kim zevk alır bütün gün nargile-tavladan, kafeden, avmden. Kim zevk alır, yeni saçma şarkılardan. Kim zevk alır daracık pantolon ve yüzü kaplayan makyajdan. Ha! bundan bahsedeyim. Denk geldim geçen bir makyaj videosuna, merak etmeyin normalde tıklamam ne olduysa ilgimi çekti herhalde. Kız önce fondotenle puf! diye yüzünü sildi, sonra da şurada kaşım olsun, şurada gözüm olsun diye çizdi. Tamam abartıyorum ama durum bu değil mi? Aynı saçlar, aynı makyajlar, aynı daracık kot pantolonlar. Sanki ilerideki fabrikada üretilip sokağa salınıyorlar... Biraz kaba oldum galiba. Ben de biraz herkes gibi oluyorum bazen!

---

Not: Bu tür kısa yazılar yazmayı planlıyorum. Bence kısa hızlı yazılır/okunur ve aynı zamanda eğlenceli oluyor. Sıkmıyor da. Ne ezberlenecek kadar kısa, ne de bitmeyecek kadar uzun.

---


Bu arada: Blogumu ilk defa ziyaret ediyorsan, takibe alman beni mutlu eder. Bilgisayardan giriyorsan sağ taraftan mobilde isen aşağıdan takibe alabilir hatta yazıların mail adresine gelmesini bile sağlayabilirsin, yorum bırakırsan da sıkıcı günümün, eğlenceli bir hale gelmesine vesile olursun... Teşekkürler!

Yorumlar

 1. İnsanlar herkesten farklı olmak için çaba sarfediyor. Ancak çabaları herkesle aynı olmaktan öteye gidemiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel söylediniz, haklısınız.

   Sil
 2. Bu konular konuşulduğunda ya da böyle okuduğumda kendime diyorum ki, beyin bedavo... Bir değişik durumdur, sonumuz hayr olsun..

  YanıtlaSil
 3. İnsanlar abartmayı seviyor.belki de böyle farklı ya da daha iyi olacaklarına inanıyorlardır.gerçek şu ki gün geçtikde sığlaşıyoruz.
  Hani son zamanlarda bir kitabın sloganı var ya sık sık o geliyor aklıma ' herkesleşme ' herkes leş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gün geçtikçe her şey daha iyiye gitmiyor...

   Sil
 4. Artık yeni nesil yaşam böyle... Yaşamla bağlarımız kesiliyor... Kısa hatta 2 paragraf bile yazabilirsin, kısa net güzel olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimse kendisi gibi olmuyor, başkası olmak için çaba sarf ediyor.

   Sil
 5. Farklı olmaya kalkışanlar anında ötekileştiriliyor malesef dediğin gibi herkes copy paste !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı olmaya zorlanıyor farklı olanlar, farklı olmak olmaması gereken bir şey gibi.

   Sil
 6. Son yıllarda empoze edilen akımlar ve sosyal ağların etkisiyle neyi nasıl yiyeceğimize, hangi kıyafetleri nasıl kombin edeceğimize kadar her şey ihraç edilir oldu. İstesekte farklı olamayacağımızı biliyorum bu nedenle farklılığı ancak karakterimizle ve duruşumuzla ortaya koyabiliriz. Herkesin kendi doğrusu olursa doğrular daha da çoğalır diyorum..Teşekkürler yazı için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, çok haklısınız bu dönemde artık normal gibi bunlar, doğrularımız çoğalır umarım.

   Sil

Yorum Gönder