Hey! Soruyorum, Film mi? Dizi mi? Karşılaştırma!


Merhaba, yine bir karşılaştırma yazısına başlıyorum ve yine hangisini seçeceğimi yazı sırasında karar vereceğimi umuyorum. Önceki karşılaştırma yazım pek okunmadı o şurada: SORUYORUM | Hollywood mu? Bollywood mu? bu yazıma katılımın daha çok olacağını düşünüyorum, şöyle uzunca yorumlar falan mesela 😅

Bu arada son zamanlarda fark etmişsinizdir ki, arka arkaya yazılar geliyor, tam motivasyon blog yazmaya devam ediyorum... Siz de motivasyonunuzu kaybetmeyin internete güzel bir imzanızı bırakın, bırakın beş kişi okusun beş kişi çok sevsin yazılarınızı...

Öncelikle Filmlerden Bahsedeyim!


Genel olarak ya tek bölümlük ya da iki üç bölümlük serilerden oluşurlar, tabi 8'e kadar çıkanlar da var.Hikayeyi giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini anlatmaları için ellerinde kısa bir süreleri vardır. Bu süre içerisinde uzun ve karmaşık bir hikaye anlatmaları zordur, şayet kalkışırlarsa filmde kopukluklar ve tutarsızlıklar bulunur. Bu yüzden uzunca bir hikayeye değil tek bir karaktere veya bir gruba odaklanır film. 

Ben filmleri genelde kategorilerine göre izliyorum dönem dönem bu kategoriler değişiyor, bazen de oyunculara veya yönetmen ve senaristlere göre. Hayatımı büyük oranda etkileyen filmler oldu, düşünce yapım ve insanlara bakış açım da değişti. Bu beni etkileyen filmlerin bitişini gözüm yaşlı izledim hatta film bitince yazılar geçer ya orada bile kapatamayıp ekrana boş boş baktığım çok oldu...

Dizilerde İse Durum Şu!Sezonun ilk bölümleri hikayenin giriş kısmı oluyor genelde, giriş kısmının giriş, gelişme kısmını izliyor sonucu merakla bekliyoruz. Bazı dizlerde ise bölümler birbirinden bağımsız oluyor ve beklediğiniz bir sonuç olmuyor öylece izliyor ve geçiyorsunuz. Ben genelde sonuç beklenmeyen diziler komedi türünde çerezlik diziler oluyor, sonuç beklenenler ise sevilen ve her bölümü merakla takip edilen diziler oluyor...

Dizileri psikolojime göre izlemiyorum, takip ettiğim sabit diziler var ve bu dizlerin yeni bir bölümünde yaşananlar benim ruh halimi belirliyor. Dizilerin konuları daha yavaş ve derin işleyebilmesi diziye gerçekçilik ve sürükleyicilik katıyor, bunun yanında izleyenlerin tepkisine karşı dizinin gidişatı belirlenebiliyor ki, bu çok avantaj sağlayan bir konu.

Karar Anı!

Yine tam olarak karar veremedim ama şöyle açıklayabilirim, eğer kısa sürede daha çok duygu yaşamak ve daha çok şey anlamak istiyorsan film izlemeyi tercih ederim. Fakat eğer çokça boş zamanım var ve hikayenin tadını çıkarmak istiyorsam da dizi tercih ederim ki, şu aralar favorim DİZİ.

Siz hangisini tercih ediyorsunuz?!

Yorumlar

 1. Ben kişisel olarak filmleri tercih ediyorum. Bu biraz da benden kaynaklanıyor. Sürekli bir şeyi takip etme bir sonraki bölümü bekleme fikri beni oldum olası geriyor. Ama bir filme birkaç saat ayırdığında senin de belirttiğin gibi yoğun bir duygu içerisinde tamamlayabiliyorsun. O nedenle benim kişisel tercihim filmler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hm, bazıları da o bekleme heyecanını seviyor, filmin etkiyeciliginin de dizilerde olması zor oluyor, =)

   Sil
 2. Fim daha cazip benim için, dizi için fazla sabırsızım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sabırsız olduğumdan, dizinin bir sonraki bölümünün fragmanını, fragman incelemelerini röportajları izlerken zaten bölümü öğreniyorum =D

   Sil
 3. Valla ikisini de çok seviyorum, ayırt edemeyeceğim. Şimdi tv dışında çok güzel film ve diziler gösteren kanallar çıktı. Eskiden yoktu böyle şeyler. Mesela Netflix, digitürk gibi. Dizileri saatlerce sürmüyor, 45 dakikada bitiyor ve bir sezonu 10 bölümde filan bitiyor. Yalnız tek şikayetim PARALI olması. :(( Gerçi onda da haksız değiller onca film parasız çekilmez reklam almıyorlar üyelerden gelen aidatla bu uişi kotarıyorlar. Bizim tv kanallarındaki dizilerle mukayese edince çok harika şeyler izliyorum. Mesela enson Designated Survivor, Anne With an E'yi çok sevdim. Güzel aile filmleri, romantik komediler var tam bana göre. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pardon kanallar demişim, internet siteleri olacaktı.

   Sil
  2. Aynı fikirdeyim ben de önceden olsa film derdim fakat son zamanlarda çok güzel işler yapılmaya başlandı, artik sevdiğimiz karakterleri saatlerce izleyebiliyoruz, =)

   Sil
 4. Güzel olsun da ister film ister dizi olsun, ikisinin de yeri ve keyfi ayrı benim için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, kaliteli işe doyum olmuyor, =)

   Sil
 5. Merhaba Meczup,

  Ben en son dizi izlediğimde üniversitedeydim. O da Avrupa Yakası'ydı. Tam hatırlamıyorum ama 2000li yılların başlarıydı zira ben üniversiteye 2002de girdim. Ondan sonra hiç dizi izlemedim. Zaten Avrupa Yakası da sitcomdu biliyorsunuz.

  Film çok nadir izlerim. Eşim çok film izler ve eğer o izlerken ilgimi çekerse ona eşlik ederim. Genelde akşam yemeğinden sonra olduğu için bu film izleme olayı ben sonu gelmeden uyur kalırım :)

  Neyse daha fazla uzatmadan sözü dizi mi film mi sorusuna getireyim.Bence ikisi de değil. Kitap okurken aldığım keyfi ikisinden de almıyorum. Kitap okumak en güzeli.

  Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir bitiriş yapmışsınız, blog yazarına yakışır bir cevap =) Benim de yabancı dizi izlemeye başladığımdan itibaren dizilere bakış açım değişti, filmlere de. Avrupa Yakası'na ben sanırım yetişemedim bir kaç bölüm izlediğimi hatırlıyorum. =)

   Sil
 6. aslında farketmez..ben şu sıralar kore dizilerine kafayı taktım :) bu nedenle türk dizileri şu sıralar bana hiç cazip gelmiyo..hepsi aynı..türk komedi filmleri ise farklı olursa izlenebiliyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen bazı komediler güzel oluyor sadece, diğer yerli diziler birbiriyle aynı, kore dizileri çok izlemedim daha duygusal oluyor sanırım, bazı türk dizileri de kore uyarlaması oluyordu.

   Sil
 7. Anonim6/22/2017

  Her ikisi de!
  Hatta bir çoğuna da yetişemiyorum :p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki, bir film dizi inceleme blogu olunca, yetişememek normal =D ben de aynı durumdayım =)

   Sil
 8. Ben film izlerdim. Ama son zamanlarda trt dizileri ilgimi çekmeye başladı. Artık ikisinide izliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TRT dizileri güzel oluyor, tam ailecek izlenebilecek diziler yapıyorlar :)

   Sil
 9. Aslında her ikiside, ama diziler daha baskın uzun soluklu şeyleri severim bir de bekleme derdi fazla yok bir sonraki sezon için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii hikaye güzel olunca dizi film fark etmiyor =)

   Sil
 10. sanırım filmleri daha çok seviyorum. Aslında dizilerdeki hikayelerin temeli.. Yani hepsi aynı konuya dayanıyor :) filmler kısa ve öz :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bazen de hikayeye bağlı oluyor, bazı hikayeler bir kere anlatmalık oluyor bazıları ise uzun uzun anlatılması gerekiyor =)

   Sil
 11. Dizileri daha çok seviyorum. Sürekliliği olması, heyecanımı artırıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı fikirdeyim, ben de dizileri sürükleyici olduğu için seviyorum.

   Sil
 12. Benim favorim kitap.Sonrası içinde film.Türk dizilerinin süreleri çok uzun.O yüzdende sahneler ve konular sündürülüyor.Tamam sonuç kadar, süreçte önemli ama bu kadar uzatılması bayıyor. Bir de adaptasyon diziler var.Onlarda da ,senaryodaki orijinal kısımlar bittikten sonra, uzatmak için eklenen bölümler geçmişteki olumlu etkileri siliyor.Bir müddet dizlere takılıp izlenimlerimi yazdıktan sonra .sizin yazınıza denk gelmek hoş bir tesadüf oldu benim için. Ama orijinal senaryoya sahip, iyi bir dizi neden olmasın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben uzun zamandır yerli dizi izlemiyorum bende sündürüldüğüne katılıyorum gerçekten beni bayıyor, dün kara sevda dizisinin finaline denk geldim sonda başrol mayına bastı ve bir buçuk saat aynı sahneyi izlettirip üç reklam arası verdiler ben daha ne diyeyim =D

   Sil
 13. Dizi izleyeceksem bu bitmis bi dizi olmali benim icin hizli hizli diger bolumleri izleyebilmeliyim 😊 dediginiz gibi kisa zamanda cok sey anlamak istiyorsam film izlemeyi tercih ediyorum 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimse de beklemeyi sevmiyor, ama bazen de dizinin en heyecanlı yerde bitmesi ve bölümün bir hafta sonra geleceğini bilmek heyecanı kaçırıyor =)

   Sil
 14. Film diyenlerdenim ben de... Ama bu sıralarda dizilerle de göz kırpıştırıyoruz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben diziye bağlanmaktan film izlemeye zaman bulamaz oldum =D

   Sil

Yorum Gönder