EN BÜYÜK SORUN NEDİR? | BLOGGER OLMAK #6


Merhaba, bu serimi hatırlayan var mı? Bilmeyenler için blogger hakkında öğrendiklerimi basit bir dille, pek fazla teknik terim kullanmadan anlatmaya çalışıyorum. Bence iyi oluyor hem öğrendiklerimi pekiştirip özetini çıkarmış oluyor bu arada da yeni başlayanlara yardımcı olmuş oluyorum.

Bu yazımda bahsetmek istediğim konu, blog yazarlarının, blogların en büyük sorunlarından biri olarak düşündüğüm tema sorunu. Bu sorunu ben blogu kurmamın ikinci ayında aşmıştım sanırım hala da aşmaya devam etmekteyim.

Şöyle anlatayım, blogda çokça severek takip ettiğim bloglar var geçenlerde de liste olarak paylaşmıştım bazen okurken öyle yazılara denk geliyorum ki 'vay be!' diyorum. 'Bu yazıyı herkes okumalı bu çok iyi' vs. fakat bazı karşılaştığım bloglarda da bu kadar güzel yazılara rağmen hala bloggerın asıl temasını veya kötü bir tema kullanarak yazının okunmayacak bir hale gelmesine sebep olmuş gibi.Düşünün ki çok güzel bir yazı okuyorsunuz, okumaya çalışıyorsunuz, yazının boyutu, rengi, yazının üzerine yazıldığı arka plan vs. rahatsız edici. Yazının o güzel büyüsü gidiyor ve okumaya üşeniyorsun. Bu düzeltilmeli. Bunları hallettikten sonra bir üst aşama da, tasarımdır. Hazır binlerce tasarım var internette, bir kaç saat uğraşıp yazılar okusanız kendiniz bile tema tasarlayabilirsiniz.

Temada okuyucuyu blogunuzun tek bir yazısını okuyup gitmesine izin vermeyin. Bu çok kolay yazının altında önerilen yayınlar görülen temalar var, veya temanızın bir köşesini okumanız gereken yazılar falan diye bir köşe olarak ayarlayabilirsiniz.

Yazılarınızı kategorilere ayırın. Okuyucuların blogunuzda daha rahat gezinmesini sağlarsınız. Blogunuza izleme butonu, sosyal medya ikonları, logolar, hakkında köşesi vb. birçok köşeler ekleyin... Bunları düzeltmenizin gerçekten de işinize yarayacağını düşünüyorum. Blogunuz temiz güzel bir internet sitesi gibi gözükecek ve insanlar tüm yazılarınızı okumak isteyecektir...

Genel olarak anlatacaklarım bunlardır, bu seriye devam edeceğim, birkaç günde bir öneriler paylaşacağım, umarım işinize yarıyordur. Sizler ne düşünüyorsunuz? Sizce blogların en büyük sorunu nedir?

Bu tür konulardan çok anlamıyorsanız diğer bloggerlara (temasını beğendiklerinize) mesaj atın, sorular sorun ve yardım isteyin veya yazılar okuyup bunun hakkında videolar izleyin. Bu konu hakkında size yardımcı olmak isterim, bunun için bana facebooktan, twitterdan mesaj atabilirsiniz...

Yorumlar

 1. Kesinlikle düzen benim icinde cok önemli, sade ve şıksa o blogda bazen gezmeye bile doyamiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet fakat karışıksa, okuma isteği gelmiyor, çöplüğe benziyor sanki yazılar yazılmamış oraya yığılmış =D

   Sil
 2. Anonim6/21/2017

  Sayfasına girdiğimde her yanında bir şeyler fırlayan blogları sevmiyorum. Sürekli bir şeyler hareket ediyorsa da dikkatim dağılıyor. Bir de koyu renk fon ve küçük fontla sahip bloglarda zorlanıyorum. Daha sade ve göz yormayan bir tasarım hepsinin çözümü olabilir.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı fikirdeyim daha profesyonel bir görünüm yaparak daha çok sabit takipçi kitlesi yapabiliriz :)
   Size de sevgiler.

   Sil
 3. Sevgili Meczup bana senin sayfan çok karışık geliyor, okuma listeme düşünce yazıya tıklayıp okuyorum ama bloğuna ana sayfandan girince hangi yazın baş hangisi son kafam karışıyor. Aslında böyle eleştiri yapmayı sevmem ama konu açılınca söylemek istedim, umarım kırmamışımdır. Biz sizin gibi bilgisayarlarla doğmadık, sanırım hâlâ kitap modunda gidiyoruz :) (Biz, ben oluyor, niye çoğul konuştuysam artık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, ben de uzun zamandır tema arıyorum da daha hoşuma giden bulamadım, biraz karışık fakat nasıl desem dağınık ama temiz bir oda olur ya öyle gibi =) sayfamın başında kategorilere ayrılmış yazılar var aşağıya indikten sonra son yazılar bölümü var, inşallah daha güzel bir temayla karşılaşırım yakın zamanda değiştireceğim =)

   Sil
 4. ben görünüşe aldanmıyorum aslında.düzen olması iyidir ama.süper tema yapmış lakin saçmasapan bloglar da yok değil.yazı daha önemli benim için.hatta çok iyi yazıp klasik şablon kullanan bloglara özeniyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel oluyor da ama maalesef çok okunmak gibi bir amaç varsa kaliteli bir düzen yapılmalı.

   Sil
 5. aslında tema sorun olabilir..benim ana arka plan temam da değişecek..sade yapmayı düşünüyorum..bakalım hayırlısı..elinize sağlık,faydalı bi yazı olmuş..

  YanıtlaSil
 6. şahsen senin temanı beğeniyorum :) birçok bloga göre iyi belki bizimkinden bile :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, sizin temanızı da ben beğeniyorum sade ve anlaşılır şekilde tasarlanmış =D

   Sil

Yorum Gönder