Breaking Bad | S1 İnceleme | UYUŞTURUCU!

Bu aralar birkaç dizi birden izliyorum. Arka arkaya yazacağım incelemeleri. Düşünsenize dizi inceleme yazısı yazmak için dizinin sezonunu izlemek ve dizi hakkında araştırma yapmak zorundasınız ve dizinin sezonları ortalama 10 bölümden oluşsa ve bir saatte araştırma yapsanız, Hmm galiba şöyle olur: 11 saat = 1 yazı.


Diziyi çok merak ederek izledim, çünkü izleyenler diziyi baya övüyorlardı. İlk sezonu 45'şer dakikalik 7 bölümden oluşuyordu ve ben iki günde ilk sezonu izledim.

Dizi ABD yapımı bir drama. Konusu şöyle:

Walter 50 yaşındadır ve lisede kimya öğretmenliği yapmaktadır. Hasta olduğu bir zaman doktora gider ve ileri derece akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Walter tedavi edilemeyecek bir hastalığı olduğunu öğrendiğinde eski öğrencisi Pickman'la birlikte uyuşturucu üretme işine atılır...Yorumlara baktığımda diğer sezonların ilk sezondan daha iyi olduğu söylense de ben ilk sezonu bile zevkle izledim artık diğer sezonları düşünemiyorum. İlk bölümle hızlı, heyecanlı bir giriş yaptı dizi. Sonrasında biraz akışını yavaşlatıp olayları daha derin işlemeye başladı ve sezonun son iki bölümü tekrardan hızlanıp güzelce bitirdi sezonu.

Dizide boş karakter kalabalığı yok, genelde altı dolu ve hikayenin gidişatı açısından gerekli olan karakterler var. Bu da çoğu dizinin yapamadığı bir şey, genellikle diziler şurada da komik bir karakter olsun bu da psikopat olsun diye karakter uyduruyor ve o karakterle bölümü geçirmekten başka diziye katkı sağlamıyor...

Dizini ortalarında bahsettiğim akışın yavaşlaması beni sıkmadı aksine olanları daha iyi anlamama yardımcı olup gerilimi de arttırdı. Dizide Walter'ın ailesiyle, okuluyla, hastalığıyla ilişkisini ve bunun yanında uyuşturucu imal etmesiyle yaşanan tüm olayların yavaş yavaş ve de çok gerçekçi işlendiğini düşünüyorum. İnsanın bazen ne kadar cani olabileceğini, zor duruma düştüğünde nasıl insan öldürebileceğini bile anlatıyor dizi. Baş karakterimizin yaptıkları aslında kötü şeyler, birilerini öldürüyor, uyuşturucu imal edip satıyor, ailesine yalan söylüyor vs. ve hatta kimyager olan bu karakterimiz her şeyi kendi tarzında yapıyor (cesedi asitle eritiyor). 

Karakterin yaptıklarının izlediğimiz halde onun yakalanmasını istemiyoruz. Gerçekten de oyuncu iyi oynadığından seyirciyle güzel bir bağ oluşturuyor... Bununla birlikte dizinin kurgusu diğer dizilere nazaran çok daha iyi, dizideki kopukluklar ve çelişkiler yok denecek kadar az. Gerçekçi işlenmesi de bu diziyi sürükleyici yapan en önemli unsurlardan.

Diziyi izlemeye devam edip sezon sezon yazı yazmayı planlıyorum, diziyi izleyenler veya izlemeyi düşünenler yorum yaparsa diziyi birlikte izler olanları konuşur tartışırız...

-

Blogumu takibe almanız veya yazılarımı bir yerlerde paylaşmanız çok mutlu eder, yorumları teker teker cevaplıyor ve  yorum yapanların blogunu ziyaret etmeye çaba gösteriyorum, buraya kadar okuduysanız size teşekkür ederim sonraki yazıda görüşmek üzere ✋😆

Yorumlar

 1. Sıradan bir kimya öğretmeninin nasıl bir uyuşturucu lorduna dönüştüğünü izliyorsunuz bölüm bölüm. Elli küsur yıllık hayatı boyunca belki park cezası bile almamış bir adam en azılı suçluların yapacakları şeyleri yapıyor. Adam öldürüyor, onları asitte eritiyor ve bunları yaparken gözünü bile kırpmıyor. Tam bu sefer işi bitti derken zekası ve cüretiyle yine kurtuluyor. Gerçekten çok iyi bir dizi, oyunculuklar ise deyim yerindeyse harika

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de birinci sezondan öyle olduğunu hissettim, dizinin her şeyi altı dolu işlemesi çok başarılı. Yorumunuz için teşekkürler =)

   Sil
 2. Ben de kısa zamanda 4 sezon izledim ama araya bir takım olaylar girdi ve kaldı sonra son sezona dönemedim, bir ara bitirmeliyim diziyi :). Çok iyi bir yapım gerçekten. Bir de mimini yaptım, bak bakalım :).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baktım çok iyi olmuş mim, bundan sonra bana gelen mimleri direkt size yönlendireyim =Dd

   Sil
  2. Ayyy naptın :). Neyse gönder gelsin, elimden geldiğince yapmaya çalışırım. Senin koleksiyon mimini bekliyorum hala, merakın yok mu yoksa koleksiyonlara :).

   Sil
  3. Hiç aklıma gelmemişti gerçekten, yok herhalde baya düşündüm yok =D

   Sil
 3. Anonim6/20/2017

  Şu an bu diziye yeni başlamış olmayı o kadar isterdim ki! Seni kıskandımm gerçekten.
  Heisenberg kalbimizdesin!!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir ara bütün bölümleri yaklaşık iki saatte özetleyen bir hayran videosu yayınlanmıştı. Oldukça olumlu yorumlar vardı hakkında. İzlemeye fırsat olmadan yapımcı videoyu kaldırttı

   Sil
  2. Gerçekten de baya sevilen bir dizi, geç kalmışım izlemekte, öyle bir gaza geldim ki sanırım bu hafta diziyi bitirecem =D

   Sil
 4. Hiçbir bölümü mü sıkıcı olmaz? Dizinin tek durgun geçen kısmı olan, meşhur sinek bölümü bile bana süper eğlenceli geldi. Bitirdikten sonra harbi harbi düşüyorsun boşluğa. Hele o son bölüm öyle manyak etkiliyor ki, canlanıp gidiyor gözünün önünde her bölüm. :D (O bölüme geldiğinde bu yorumdaki vurguyu anlarsın. :D)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben şuan sadece ilk sezonu izledim, önümde baya bölüm var ve umarım bitmez yani herkes seviyormuş, ben de baya sevdim. Diziyi tam bitirince de yazı yazacağım.

   Sil
 5. Kısa bir sürede tüm sezonları izlemiştim. Çok güzel bir diziydi :)
  Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Ben de kısa sürede bitireceğim sezonları sanırım :)

   Sil

Yorum Gönder