İÇE DÖNÜK OLMAK!


Ben hiçbir zaman karakterim hakkında tam olarak karar verememiş karışık kafalı bir insan olarak, bazı yerlerde, zamanlarda çekingen olup ben buyum derken, bazılarında ise yaratıcılık girişimcilik falan filan.

Bunu biraz da yaşadığımız, zamana bağlıyorum, popüler kültüre. Değişen yaşam biçimine ve herkesin aynı olmaya çalışma çabalarına...

Ben içe dönük bir insan olarak küçüklüğümden beri çevremde hep en sevilen yanım bu iken en eleştirilen yanımda bu oldu. ''Oğlum bak şuna nasılda şöyle şöyle yapıyor, sen neden yapmıyorsun.'' gibi ya da ''Kanka sen ne asosyal adamsın gel halısaha maçı yapalım, gel avmde gezelim.'' ben hep daha sakin yerleri daha çok severken kalabalık yerlerden hoşlanıyormuş gibi yapmaktan sıkıldım, ben az kişi olan ortamlarda daha iyi konuşurken, kalabalık ortamda bir şeyler anlatan güçlüdür algısından sıkıldım, yalnız daha yaratıcı ve daha güçlüyken başkalarına katlanmak zorunda olmaktan da sıkıldım. İçe dönük olmanın bir eksiklik değil karakter farklılığı olduğunu anlamayan insanlardan çok sıkıldım.

Ve daha çok şey, anlatmak istediklerimin hepsi şu videoda izleyip yorumunuzu yazmayı unutmayın 😏

Yorumlar

 1. Videoyu izlemedim ama dediklerinizi tamamen algilayip hak veriyorum. Hic bir zaman anlamayacaklar 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama izleyin videodakilerin yanında benim anlattıklarım hiçbir şey =D

   Sil
  2. Kadin ayrintili bir sekilde cok guzel anlatmis gercekten. Bizim gibiler icin toplumda hic yer yok, bunu söyleyince fark ettim. Hatta cok kez salak yerine bile konuluyoruz. Anlattiklari bana okulun son yillarini hatirlatti, herkes gruplar halinde oturup konusurken ben hep bir köşede kitap okurdum. Bir gün eşim neden topluma uyum saglamiyorsun, hep kenarda onlara karşı itici duruyorsun gibi birseyler demisti. Bende ne desem anlamayacagını bildigim için, pekala gidip onlarla biraz erkeklerden bahsedebilirim demistim 😄 gercekten konusacak hic bir konumuz olmuyor. Bilmedikleri bir konuda tartistiklarinda ise kesin bilgi verip yanlişlarini duzeltirsemde cok bilmiş gicigin teki oluyorum. Asla dogru oldugunu kabul etmek istemiyorlar. Halbuki araştırıp bana hak verebilir veya mantiksiz gelen tarafini sorgulayabilirler ben her zaman öyle yapiyorum. Asla anlasamiyoruz.. "Hiç bir zaman anlayamayacaklar"

   Sil
  3. Aslında bir yerden sonra kendini böyle kabul edip sevdikten sonra başkalarının ne dediği pek de umurunda olmamaya başlıyor ve yaşadığın şeylerden zevk almaya başlıyorsun =D

   Sil
  4. Sevmek degil de, insanları daha iyi tanimsk diyeyim. O zaman iyiki boyleymisim diyorum, cunku kimseye ihtiyacim olmuyor 😄

   Sil
 2. MEB WiFi ile izleyemedim videoyu ama akşam sanırım izlerim

  YanıtlaSil
 3. içe dönük olmak bence muazzam bir şey, bir dönem baya dışa dönük bir süre geçirdikten ve hata üstüne hata yaptıktan sonra, içe dönük zamanlarımın ne kadar eşsiz ve algımı açan bir süreç olduğunu hatırlayıp özlemiştim.
  Beynimde zaman zaman, bilge insanların sessizlikle, içe dönmekle alakalı sözleri yankılanırdı.
  Şimdi artık dengeyi tutturduğumu düşünüyorum nihayet :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen dengeyi iyi kurmak gerek, dış dünyaya odaklanırken iç dünyamızı da ihmal etmemek gerek =)

   Sil
 4. Mış gibi yapmamalısın bence. Nesin ne değilsin biliyor gibi gözüküyorsun kendini. İnsanlara direk söyle. 'Hoşlanmıyorum.' de. Giderlerse de zaten seni sen oldukları için sevmemişlerdir demektir. şahsen ben evde oturup bir şeyler yapmaktan keyif aldığım için (kitap okumak, blog yazmak, ajanda yapmak gibi) çok kişinin gittiği oldu hayatımdan. Açık ve net söylüyorum üzülmedim gidişlerine çünkü adamlar günlerini gün etmek için yaşayan insanlardı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim gibi insanların olduğunu bilmek rahatlatıyor beni teşekkürler güzel yorumunuz için. Aynı fikirdeyim bu yüzden de en fazla 5 arkadaşım var =D

   Sil
 5. O zaman sana ''Sakinler de Kazanır'' isimli kitabı tavsiye edeyim :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, araştırmaya gidiyorum ben =D

   Sil
 6. Çok keyif alarak izledim. Evet haklısınız ! Ben her ne kadar dışa dönük, etrafına koşan, topluluk içinde konuşma yapabilen vs vs biri isem de, büyük bir parçam dinginlik içinde yalnız kalma ve üretme taraftarı. Teşekkürler paylaşımınıza :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica edeerim, keyif aldıysanız ne mutlu bana =)

   Sil

Yorum Gönder