KAÇ KİŞİ OKUMUŞ? | BLOGGER OLMAK #5


Yeniden merhaba. Blogu kurduk, yazdık, okunma aldık, yorum aldık falan filan da kaç okunduk kaç? Senin sıralaman kaç bakayım? Haftalık, aylık hitin kaç? Peki ya sayfanda kalma oranı? Ne önemi varr!


Öncelikle anlattıklarım benim fikrim olup kişisel blog tarzı bloglar hakkındadır. Mesela bir sinema blogun var ve okunma alman önemlidir bence. Benim kişisel bir blogum var ve şuan sevdiğim şeyler hakkında yazılar yazıyorum öneriler falan yazıyorum.

Tabi ki okunmak istiyorum ama anlanmayı, fikirlerimin önemsenmesini, değer görmesini veya eleştirmesini daha çok istiyorum. Atıyorum 200 kişi okumuş 3 yorum yerine 3 kişi okumuş 3 yorum almış bir paylaşım çok daha değerlidir benim için. Önceden her bir okunma, takipçi aldıkça daha mutlu olurken şuan yorumlara bakıyorum ve okunma benim için sadece bir sayı gibi geliyor...

Saçma sapan anahtar kelimelerle yazının gidişatını bozmak istemiyorum veya sadece okunması için popüler konularda yazıp hedeflediğim kitleyi kendimden uzaklaştırmak istemiyorum. Blog blog gezip ''blogumu oku! takip et.'' tarzı yorum yapmak en hoşuma gitmeyen şey. Müzikle ilgilenen bir adamın gelip benim sinema hakkındaki yazımı okuması ne onun ne de benim yararıma olur, beni takip etmesini rica etmem de çok anlamsız olur. Vakit kaybı!

Bu yüzden sayıların önemi olmamalı, anlatılanların ve anlatılanlara gelen tepkilerin önemi olmalı. Sıralama neye göre veriliyor, arama motorlarının seni tanımasına göre. Kaliteli veya senin kafada kitlenin seni tanımasına göre değil. Siz yazın, bırakın 3 yorum gelsin 200 okumadan daha mutlu etsin. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere...

Yorumlar

 1. blogunun daha popüler olması daha çok indekslenmesi için daha çok tıklanması lazım.hiçkimse okunmayan bir blog yazarı olmak istemez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki haklısınız ama bunlar benim fikrim olup kişisel bloglar içindir. Herkes popüler olmak ister fakat popüler olmak için yapılan şeyler bazen kaliteden ödün vermemize neden oluyor ben bunu sevmiyorum.

   Sil
 2. Anonim4/04/2017

  Evet ziyaretçi sayısı önemli. Daha kolay bulunabilir olmanı sağlıyor her şeyden önce. Google amcanın böcekleri sürekli gezinip duruyor bu yüzden. Ama yazdıklarınla gerçekten ilgilenen, yorumlarıyla paylaşımda bulunan ziyaretçiler çok daha önemli bence. Bu nedenle sayıdan çok doğru izleyici kitlesi daha önemli diye düşünüyorum.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende aynı fikirdeyim, yorumunuz için teşekkür =)

   Sil
 3. eveet doğru işteee :)

  YanıtlaSil
 4. Sayılar bir süre sonra kanıksanıyor. Reklam alıp para da kazanmadığımıza göre... Etkileşime girmek daha anlamlı. Daha gerçek. :)

  YanıtlaSil
 5. Kesinlikle katılıyorum.. Sayılar insanların gerçekten okuyup okumadıklarını bile yansıtmıyor ki .. O yüzden etkilendiysen yorum yaparsın ve karşılıklı paylaşım olur.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder