İnsanı Ne Güçlü Yapar? | SORUYORUM!


Merhaba dostlarım, bugün bir soruyu cevaplamak yerine sormak istiyorum. Zaten nasıl cevaplayayım ki, felsefede denir ya hani cevaplardan çok sorular önemlidir diye, benim de sorum birikti hadi soralım.

İnsanı ne güçlü yapar? İnsanı güçlü yapan şey nedir? İdealleri mi? Hayalleri mi? Hedefleri? Umudu? Sevdikleri? Sevenleri? Kol Kasları?

Bence düşündükleri insanı güçlü yapar. Korkularıyla yüzleşebilme cesareti, kalıpları aşmış düşünce yapısı. Kendine güveni insanı güçlü yapar, kendi mutluluğunu başkalarının mutluluğundan daha üstün görme cesareti, sevildiğini bilmek, değer verenlerin olması insanı güçlü yapar. Yalnızlıktan korkmamak, kalabalıktan da kaçmamak insanı güçlü yapar. Sahip olduklarının fiyatı değil değerinin yüksek olması insanı güçlü yapar.Konuşmaktan çok okumak, dinlemek insanı güçlü yapar, çok konuşsa da boş konuşmamak insanı güçlü yapar. Ne kadar acı yaşadıysa o kadar güçlü olur insan, acıya ağlayabilen güçlüdür aslında...

Sizce insanı güçlü yapan şey nedir? Güçlü olduğunuzu düşünüyor musunuz? Güçlü olmak için ne yapmalı? Yazın...

Yorumlar

 1. Hepsine katılmakla birlikte bence insanı sahip olduklarının farkında olmak ve kendisine verilmiş aklını, beynini kullanabilme kazanımını edinmek güçlü kılar. Yani kısacası insan olabilmek.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki aynen de öyle akıl varken kullanmazsak olmayandan ne farkımız kalır =D

   Sil
 2. Çok şey söylenebilir ama başta güçlü olduğuna inanmak daha sonrasında ise kendi olmak ve kendisini etrafındakiler gibi davranmaya çalışmadan ifade etmek bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanmak en önemli etken bence de ama bu devirde kendin gibi olmak gerçekten de zor. Hep bir insanların seni değiştirme derdi var herkeslestirme derdi.

   Sil
 3. Anonim4/04/2017

  Verilen yaşamı yaşamak insanı güçlü yapar. Yaşadıkça tecrübeleriyle güçlenir. O yaşamdan kaçmak ya da yaşamak eyleminden uzaklaşıp belli sınırlara takılmak insanı zayıflatır. Bu nedenle keşfetmeli keşfettikçe düşüncelerimizin parangalarını yok etmeliyiz. Böylece güçlü olmak bizim için mümkün bir hale gelir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşfetmek , tecrübe etmek hep önemli şeyler tabi. Herhalde bendeki sorun sadece kendini bazen hayattan ve çevreden soyutlamak, ki bunu aşarsam güçlü olacağım ;)

   Sil
 4. Gördüğünü söylemek, haksızlığa boyun eğmemek, bildiğini savunmak, yardım etmeyi sevmek, herkes gibi olmamak güçlü yapar. Güzel yazıydı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes gibi olmamak en önemlisi bence ve kendini herkes gibi olma zorunda hissetmemek.

   Sil
 5. Bu listeye daha bir çok madde eklenebilir. Sen en önemlilerini yazmışsın zaten. Bu tür yazıların güzel oluyor. Devam 😉

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Cem abi, yazmaya her zaman devam =D

   Sil

Yorum Gönder