Doctor Who | 1. SEZON | İNCELEME!


Merhaba, ben bir kaç gündür her şeyden uzak günün yorgunluğu sonrası çerezlik bir dizi bulup, kahveyle dizi keyfi yapıp Doctor Who birinci sezonunu üç günde bitiren bir Whovian.

Yabancı dizi izleyenlerin mutlaka karşılaştığını düşündüğüm bu diziye küçük bir ön yargım vardı, hatta birinci bölümünü önceden izleyip bu ne deyip devam etmediğimi hatırlarım (Birinci bölümdü dünyadaki vitrin mankenleri canlanıp dünyayı ele geçirmeye çalışıyordu) ki ilk bölümü atlasam veya izlemeye çalışsam asla bırakamayacağım bir dizi olduğunu ikinci bölümü izlediğimde fark ettim. (İkinci bölümde 5milyar yılına gidip dünyanın yok oluşunu izliyorlar) yani şu konuyu birinci bölümde işlesen diziye bakıp bırakanlar asla olmaz.


Dizinin konusundan şöyle biraz bahsedeyim, Doctor bir zaman lordu ve TARDİS adında bir zaman makinesi ile istediği zamana seyahat edebiliyor ve bunu yalnız yapmıyor yanına dünyadan birini alıyor, bunu yanında Doctor dokuzyüz yaşında, öldükten sonra rejenere olabilen Doctor her öldüğünde başka bir vücutta tekrar canlanıyor, bu yüzden de ölümlü olan yanına aldığı insanı bir zaman sonra bırakmak zorunda olup bir başkasını yanına alıyor...

Dediğim gibi çerezlik dizi olması, her bölümde farklı tema ve çok değişik konuların işlenmesi dizinin yazarlarının çok iyi olduğunu, yönetenlerin de hayal gücünün çok geniş olduğunu gösteriyor. 

Zamanda yolculuk olayını çok iyi kullanıp, güzel eleştiriler yapması ve baya hayal gücünü zorlayacak konulara yönelmesi bazen de felsefe yapması beni bu diziye bağlayan en önemli unsurlar. Doctor'un da komik ve eğlenceli bir adam oluşu diziyi çok renkli ve fantastik yapıyor. Tüm bunlar benim 1.sezon görüşümdür ki dizi sanırım 10 sezon ve bu sezon bütçenin düşük olması ve çok iyi montajların olmaması yüzünden diğer sezonlardan daha az beğenilse de ben çok beğendim. Daha önümde çok bölüm var ve ben bu diziyi uzuuun zaman izleyeceğim.

Dizi gerçekten efsane. Abartmıyorum 51 yıllık dizi sanırım ve her şey yerine oturmuş ve tutarlı artık. Benim şimdiden favori dizilerim arasına girdi ki çok dizi izledim.

Birinci sezon hakkında diyeceklerim bunlardır, her sezon sonu için bir yazı yazacağım ve sanırım ikinci sezon yazısının gelmesi çok uzun sürmez çünkü günde en az iki bölüm izliyorum.

Bu yazı bu kadardı, hadi ben gidiyorum. Görüşünceye dek kendinize iyi bakın, bol su falan için, abur cubur yemeğin, bırak o elindeki ketçaplı makarnayı, kolaya falan hiç bulaşma, biraz gez, siyasete bulaşma, olumlu düşünmeye çalış, dua et, konuşmadan önce iki saniye düşün, merhaba de nasılsın de arkadaşlarına, bana yorum yap falan filan işte hadi bay...

Yorumlar

 1. Her doctor değişiminde daha da izlemek istemeyip daha da bağlanacaksın inan. Ama TARDISciğimin hakkını sıradan bir zaman makinasıymış gibi yedirmem :) Her izlediğinde yaz ki ben de buraya yorum yaparak hasretimi biraz olsun dindirebileyim :)) Haftaya yeni sezon başlıyor, en kısa zamanda yetişmeni diliyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yetişmek tabi zor ama aslında yetişmek de istemiyorum önümde 100 bölümden fazla var ve tadını çıkararak herhalde diğer sezona size yetişeceğim =D Bir de youtube'de Geekyapar diye bir kanal var ve her bölümden sonra oradaki bölüm incelemesini izlemeyi baya seviyorum, tavsiye ederim =)

   Sil
  2. Oo tamamdır not ediyorum bunu hemen inceleyeceğim, teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Anonim4/10/2017

  İlk sezonları izlemek benim için işkence olmuştu. Teknik olarak birçok eksiğinin olması, o korkunç efektleri beni baya zorladı. Fakat kurgusunu beğendiğim için izlemeye devam ettim. Daha sonra diziyi bırakınca karışık bir şekilde izlemeye başladım hikayeyi umursamadan. Güzel bir dizi ama sanırım bana göre değildi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmm herkes de çilekli dondurmayı sevmez =D bazılarına çikolata falan daha güzel gelir =D

   Sil
 3. Bilim kurgu severim, bu diziye neden hiç başlamadım acaba...
  Dün bir yerde, en uzun soluklu dizi olarak guinness rekorlar kitabına girdiğini görünce nihayet dikkatimi çekti :)

  yotutubedaki o kanala da bakayım izledikten sonra.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiye ederim her bölüm farklı konuları işlediği için karıştıkta izlenebilecek bir dizi, sıkıldığını bölüm olursa anlarsınız önünüzde yüzden fazla bölüm var :)

   Sil
  2. heey kanalın adı neydi diye bakmaya geldim ama yazmıyor editledin sanırım, nedir ismi aceba? :D

   Sil
  3. 'Geekyapar' kesin begeneceksiniz aceba =D

   Sil
  4. inşallah beğenicizz daha izlemedim diziyi ama bu kanalı unutmiyim. tişikkirlir :D

   Sil
 4. Yabancı diziler çok hoşuma gider orta okulda cnbc-e'de başlayan Dawsons Creek ile başladım How i met your mother, House ile devam etti fakat ben Doctor who u pek sevemedim zevkler ve renkler meselesi :) Ama yazıların çok içten ve samimi :)

  Takipteyim seni de bloglarıma beklerim...

  makyajbox.blogspot.com ve berilcimcime.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. How i mert your mother çok eğlenceli bir diziyi bende izlemiştim :D

   Sil
 5. Merhaba :) Doctor, candır. Bakalım yeni sezon neler yapacak :D Geçen sene klasik seriyi izlemiştim ve bana göre klasik, moderne 1000 basar. Bir gün ben de DW hakkında yazılar yazmak istiyorum ama zaman hala meçhul :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben şu modern seriyi bitireyim klasigide izleyeceğim hatta modern seriyi bir kere daha izlerim belki sıkılmadan :D Yazarsanız ben okurum :) hatta bölüm bölüm inceleme yapmak benim Dr içimden geçiyor :D

   Sil

Yorum Gönder