Milletvekili Olsanız Neyi Değiştirirdiniz? | SORUYORUM!


Merhaba, dün yazdığım soruyorum yazısını bir seri haline getirmenin eğlenceli olabileceğini düşündüm ve bu da ikinci yazı.

Stajyer olduğum iş yerinde yeni gelecek veya gelmeyecek sistem ile 18 yaşındakilerin bile artık milletvekilliğine adaylığını koyabileceği konuşuluyordu ki ben de 18 olacağımdan bana dönüp düşünsenize Ömer başkan falan dediler. Ben de ben olsam yine iyi aklım az çok başımda ne de olsa dedim ve o soru geldi.

Milletvekili olsan neyi değiştirirdin? İlk olarak tevazi olmaya çalışarak öncelikle bunun eğitimi almak gerek dedikten sonra başladım saymaya:

İlk olarak eğitim sistemi dedim. Neden dediler. Mesela dedim, ressam olmak istiyorsam üst düzey matematik görüp içinde alakam olmayan derslerin olduğu bir sınava 12 yıl boyunca hazırlanmayayım.

İlk okuldan sonra öğrenciler yeteneklerine göre sınıflandırılıp ona göre eğitilse. Bu bana hep çok mantıklı gelir, böyle olması gerektiğini düşünüyorum ve bu saçma sapan sistem içerisinde, her şeyin boktan olduğu şu dönemde bunlar konuşulup düzeltilmesi gerekirken. Bizim milletvekilleri başka ülkelere kapak atma derdinde. 

Neyse, siz millet vekili olsanız neyi değiştirirdiniz? Sonuçta çok da ciddi siyasetin konuşulduğu bir blog sayfası değilim. O yüzden eğlenmek için soruyorum çok ciddiye alıp yormayın kendinizi sonuçta bir milletvekili gelip burayı okumayacak internette kapak sözler arayıp twitırda falan paylaşacak...

Yorumlar

 1. İlk olarak milletvekili maaşın asgari ücret yapardım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. “Paşam vekil maaşlarını düzenleyeceğiz ne kadar verelim?” Mustafa Kemal Atatürk: “Öğretmen maaşlarını geçmesin.”

   Sil
 2. Hımmm bi düşüneyim.Ülkeyi tek bir millet vekili yönetsin.Cumhurbaskani falan onun yardimcisi olsun.Bu millet vekili dr ben olduğum için ben yönet icem yani ülkeyi haha 😃 bence harika bi fikir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence bunu düşünmeyen millet vekili yok hepsinin hayali padişah olmak herhalde =D İdam da geliyor galiba yakında ilk çağa döneriz.

   Sil
 3. Gaddar degilim kesinlikle ama bende idamdan yanayim kardesim 😀 ama.nadir kisilere uygulanmaliki millet elini ceksin artık insanlardan. 😃 Bendemi taş devrindenim simdi ?

  YanıtlaSil
 4. Yazındaki fikre katılıyorum. İş işten geçmeden kişi hayatını düzgün bir eğitimle şekillendirebilmelidir. Doğruluk payını bilmiyorum, ama Rusya'da çocuklar daha doğar doğmaz gen analizinden hangi sporlara yatkınsa ona yönlendirildiği ve böylelikle de olimpiyatlarda daha çok başarı alındığı tespit edilmiş. Ülke olarak sanat gereksiz görülüyor zaten, eğitim düzelse de sanat kültürü ve eğitimi geç oturur. Avrupa aldı başını gitti bu konularda.

  Mustafa Kemal Atatürk: "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir."
  Şucu bucu değilim, ama doğru bir söz :)

  Milletvekili olsaydım eğer, meclisteki boks müsakabalarına son vermeye çalışırdım. Hoş görüntüler değil o seviyedeki insanlar için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boks müsabakaları her hafta yayınlanıyor diye duydum reytingte alıyor herhalde =D Ne desek bilemiyorum çok yanlış gidiyor herşey olması gereken bunlar değil. Umut da bırakmıyorlar insanda.

   Sil

Yorum Gönder