KAPİTALİZM'E BAKIŞIM!!


Merhaba, ben sorgulayan, düşünen, araştıran ve bildiklerini paylaşmadan duramayan ben. Son zamanlarda sistemlere çok taktım çünkü içinde bulunduğumuz sistemin tadını aldım ve pek beğenemedim. 

Ben de diyorum kendi kendime, 17 yaşında kapitalizmden ne anlayacaksın sen? diye. Anlıyorum, anlamaya başladım. Çalışırken sıkıldığımda işten çıkamadığımda, mesainin bitmesini beklemek zorunda olduğumda, çalışan personellerin hedeflerini tutturmak için üzerime baskı kurduğunda, daha iyi bir telefon için ailemle tartıştığımda, öğle arası yemek yemek zorunda olduğumda, fakir görünmekten utandığımda, bir kıyafeti iki günden daha uzun bir süre giyemediğimde, evden çıkarken param olması gerektiğini düşündüğümde, internet olmadan kendimi yanlız hissettiğimde, rahatsız edici alarm sesine artık öfkelenmediğimde, karnını doyurabilmek için yaşça büyük bir adamın kendinden 30 yaş küçük bir adamın ayakkabısını boyamak zorunda olduğuna şahit olduğumda anladım ben kapitalizmi!Çalış, kazan, harca sisteminin içinde, ihtiyacından fazlasını almak için gereğinden fazla çalışmak zorunda olmak mantıklı. Fakat ihtiyacından fazlasını almak mantıksız. Bunu mantıklı olarak görmeye başlamak daha da mantıksız...

Bu sistemin getirdiği bir düzen var elbet, belki bu sistemden başka çare yok. Ama kravatın tasma olduğu bir düzen ne kadar mutluluk ve huzur verebilir? Tek tanrı para oldu. Böbreğini satıp İphone alan insanlar oldu. Mutluluğun bu olduğuna inandırıldık. Çok yazık, miras kavgası yüzünden birbirini öldüren kardeşler. Para için bedenini satan insanlar. Para için zamanını satan insanlar! Bu sisteme hepimiz hizmet ediyoruz. Sonra dersin ki neden antidepresan içerisin, içeriz işte.

Yorumlar

 1. Sıkı bir sosyolog adayı geliyor :) Tam da bu yazının üzerine Modern Zamanlar filmini öneriyorum, teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim, içimden gelenleri yazdım, sosyolog olmak büyük bir hayalimmmm... =D

   Sil
 2. Bu konu üzerine ben de çok düşünüyorum. Para olmadan dışarı çıkamaz konuma geldik. İnsanlar kılık kıyafet yüzünden birbirine potansiyel hırsız muamelesi yapıyor. Maalesef isyan etmek işe yaramıyor, sadece hayattan dışlanmaya yarıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi bir zaman sonra kendini hiçbir şeye ait hissedemeyip soyutluyor insan kendini sonrada emekli olunca Ege'de bir köyde yaşama hayali kurup devam ediyor çalışmaya.

   Sil
 3. 17 yaşında bunları keşfedebildiysen hem çok şanslı hemde çok şanssızsın delikanlı. Şanslısın çünkü: Erken görmüşsün ki kendine yol çizme şansını yakalamışsın. Şanssızsın çünkü: Kendinle ve başkalarıyla çok savaşacak ve çok yorulacaksın, öyle ki çok geceler uyuyamayacaksın. Keşke hiç bir şey düşünemez olsaydım diyeceksin zaman zaman. 50 yıl sonranı inan çok merak ediyorum şimdiden. Sana kolaylıklar ve başarılar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok teşekkür ederim Halil bey, gerçekten ben şanslı olduğumu düşünüyorum hayatı uyuyarak gecirmeyecegim en azından, hiçbir zaman Survivor'ın şampiyonu kim olacak merak etmeyeceğim mesela.

   Sil
 4. Çok haklısın sen bu şekilde düşünmeye ve sorgulamaya devam et, belki bir gün kurtuluruz sizler gibi düşünen gençler sayesinde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kurtulmak istemeyen kişiler oldukça zor kurtulmamiz ve alternatif bir sistemde yok henüz, bulmaya çaba da harcanmiyor :/

   Sil
 5. Sorguladığın, eleştirdiğin ve kölesi olmadığın için teşekkürler..Herkes kendinin farkına varır ve ne yaptığını bilirse çevresine de katkısı olur. Akıl yaşta değil, baştadır. Tecrübe edindikçe çevrene faydalı olacağını düşünüyorum, başarılar dilerim sana

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ederim Doğuş bey, sorgulamayi hayat felsefesi yaptıktan sonra gerisi geliyor zaten bu şekilde haksızlıkları da farkına varmak kolaylaşıyor.

   Sil
 6. Anonim3/30/2017

  Bu sistem karşı gelenler için daha da yorucu ve ezici bir güce dönüşüyor. Bu nedenle kimi insan bu konular üzerine düşünmekten bile kaçıp kendini kurallara teslim ediyor. Bence zengin insanlar hariç herkes bu düzenden şikayetçi. Fakat bu düzenin sınırları öyle bir sarmalamış ki bizi kaçış yok. Bu nedenle hayatımızı bu sistemin kurallarına göre şekillendirmeyip esneterek yeni bir alan yaratmak lazım kendimize.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız çoğu kişi teslim olmuş durumda, yazıyı yazdıktan sonra okuyan tanıdıklarım bile senin kafan çok karışmış falan dedi. Bunu esnetmek geçici fayda sağlar herhalde bunun için yeni bir sistem gerek ki, bu da çok zor.

   Sil
 7. Kapitalismin sonu gelmez bu gidişle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım gelir, zaman ilerliyor. Ne zaman ne olacağı belli olmuyor, umut hala var bizim gibi düşünen insanlar oldukça.

   Sil
 8. I really love your blog! I like your posts and photos! I follow you through the GFC, maybe you'll follow me too?

  I shall be very glad to friendship! Have a nice week!

  xoxo, Nastya

  MY BLOG NASTYA DEUTSCH

  YanıtlaSil
 9. Antidepresan da kapitalizmin ürünü, Kapitalizm önce hasta ediyor sonra tedavi ediyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Para kazanıyorlar, pasif gelir gibi, ev alıp kiraya vermekten farksız =)

   Sil
 10. Kravatın tasma olması. Çok iyi ifade. Olayı çok iyi özetliyor.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder