Neden Başarısızım? | Hangi Bölümü Okumalıyım?!

Merhaba. Bugün yine düşünüyordum. YGS'ye bir ay var ve ben başaramayacağım. Neden? Sonrada buldum nedenini. Bir amacım yok ki benim. Bu bölüm bu meslek vesaire. Elimde bir motivasyon yok. Ne istediğimi bilmiyorum.
Her gün blog yazabiliyorum ama her gün ders çalışamıyorum. Blogda bir hedefim, bir amacım var fakat ders çalışırken yok. Kimse de tavsiye vermiyor. Ben de oturdum araştırdım.

İktisat ve işletme okuduğum bölüme uygun ama tavsiye etmiyorlar, okuyan çokmuş o bölümü. Ben de sıkılırdım zaten. Sonra da Sosyoloji diye bir bölüm keşfettim. Ekonomi, psikoloji ve siyaset dersleri de varmış, iş imkanları da baya fazla, galiba bu olur dedim. Diğer adı toplum bilimi, toplum psikolojisi. Gerçekten de hoşuma gitti bu bölüm. 

Fakat hala kapsamlı bir araştırma yapmadım, her an da fikrim değişebilir. Bu yıl sınavı tecrübe edeceğim ve önümde uzun bir yıl var. Hedefim için yaşam tarzımda değişiklikler yapıp hedefime odaklanacağım. Artık sıkıldım çünkü başarısız hissetmekten.

Yanlış bir seçimde yapmak istemiyorum, baskı beni 30 yaşımda gibi düşünmeye zorluyor bir küçük hatanın hayatımı mahfedeceği  bilincini kafama sokmaya çalışıyor. Bu da çok kötü. Şu an en azından bir hedefim var artık ve yönümü biliyorum. Navigasyonum var yanlış veya kafamı karıştıracak yollara girme riskim azaldı. Bu iyi.

Umarım başarırım. Sizin okuduğunuz veya tavsiye ettiğiniz bölümler var mı? veya hayatla ilgili tavsiyeleriniz düşünceleriniz nelerdir? yorum olarak yazabilir misiniz?

Yorumlar

 1. Sosyoloji,ülkemizde yeterince değer göremeyen bir bölüm :(( Çoğu arkadaş öğretmenlik için yada rehber öğretmenliğe geçebilmek için çok uğraşıyor.Sosyal hizmetler geleceği olan iyi bir bölüm.Bence ona da bakabilirsin :))

  YanıtlaSil
 2. Araştırdığın bölümlerden yola çıkarak fen ağırlıklı bir şey istemediğini ve lisedeki alanın olmadığını düşündüm. Ben geçen seneye kadar matematik öğretmenliği yaptım ve öğrencilerimde seçilen bölüme göre hazırlanma görmedim. Genelde sınava girip aldıkları puana göre tercih yapıyorlar. Sosyoloji ile ilgili üstteki yoruma katılıyorum. Kontenjanlı olarak açık öğretimdende okunabiliyor yani okuduğun bölüme ek olarak bile okunabilir. Benim eşit ağırlıkcı öğrencilerim adalet okuyup hukuka geçiş yapma hedefindeydiler. Geçişte çok kolay değil ama adalet yerleşmesi kolay bir bölüm. Uluslararası ilişkileri araştırabilirsin. Yazmayı sevdiğine göre bunu destekleyecek bölümlerde düşünülebilir. Biraz uzun oldu ama gene aklına takılan bir şey olursa bana yazabilirsin. Son olarak kafada gelecek yıla erteleme sınava. gir bakalım tabi ki bölüm araştıracaksın sevdiğin şeyi oku ama bu yılı kafada bitirmesen daha iyi olur bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel, uzun yorumunuz için teşekkür ederim, şimdi lisede muhasebe bolumundeyim ama hala gelecekte ne olmak istediğime kadar veremiyorum. Sevdiğim şeyi yapma tarafindayim ve bir ay var yapabilecek çok şeyim yok kafamda gelecek yıla hazırlanıyorum :)

   Sil
 3. Eskiden 4 yıllık üniversite okumak her şeye bedeldi. Hangi bölüm olduğundan ziyade 4 yıllık olması hava atmak için yeterdi. Şimdilerde herkes 4 yıllık bitiriyor ama işsiz. Günümüzde kısa yoldan meslek sahibi olmak için okumak şart oldu. 2 yıllık, 4 yıllık fark etmez önce kendini tanımalı ve gününün nerdeyse 3'te 1'ini geçireceği mesleği seçmeli. Ben pazarlama ve satış sonrada işletme okudum ama alakasız iş yapıyorum. Hayat fırsatları ve zorlukları ile yaşandığı için kusursuz gidişat bekleme. Yapmaktan hoşlandığın veya ortamını sevdiğin işi yapmalısın. Kendini keşfetmen ile yeni pişmanlıkların oluyor zaten. Son 3 senedir resim çizebildiğimi, şiir ve söz yazabildiğimi keşfettim. Yazmayı sevdiğimi, mükemmelliyetçi olduğumu anladım. Hedeflerimde ona göre değişti tabi. Amacın iş bulmak mı? Yoksa sevdiğin işi yapmak mı? Kendine sorular sorarak verdiğin cevaplara göre devam edebilirsin..Başarılar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız ne fırsat çıkacağı hiç belli olmaz, sevdiğim şeyi okumak sevdiğim işi yapmak istiyorum gerisi zaten gelir.

   Sil
 4. Anonim2/12/2017

  Bölüm veya meslek konusunda ne yöne ilerleyeceğinden henüz emin değilsen acele etme. Henüz çok gençsin ben de öyle. Eğer çok arzuladığın bir meslek yoksa illa bir meslek seçmek zorunda değilsin. Sadece nelerden hoşlandığını bir kağıda yaz. İktisat veya işletme ile ilgili şunu söyleyebilirim, ben iktisat okuyorum ve severek okuduğumu söyleyemem. Yazı yazıyorum, yaratıcı biriyim bu nedenle okuduğum bölümde reklam, medya veya pazarlamaya kayabilirim mezun olunca. Eğer severek yapmazsam o işten ayrılır başkasına geçerim. Sanıldığı kadar bir yerde çalışmak, işe girmek zor değil. Sosyoloji ile ilgilenmiyorsan bölümü okurken sıkılabilirsin. Hedefin yok diye başarısız değilsin ayrıca. Bu da bir tür yanılgı. Sadece motive olmaya ihtiyacın var. Yapabildiğinin en iyisini yapmaya çalış yeter. Meslek seçimi ise en son kaygın olsun. Sınav zamanında ben de senin gibi stresliydim bu konuda ve şuan ne kadar gereksiz olduğunu görüyorum. Doktor, avukat gibi belli bir konuda uzmanlaşarak ünvan almayacaksan ne okuduğunun bir önemi yok. Çünkü diğer bölümlerin hepsi istediğin zaman istediğin yaşta mesleğin olabilir. Tek önerim okurken hoşuna gidecek bir bölüm seç, eğlenceli yıllar geçireceğin kampüsü olan bir üniversiteye gir ve kendini her alanda özellikle sanat alanında geliştir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız, tavsiyeler için teşekkürler. Aslında gerçekten de çok erken ne zaman ne olacağını tahmin edemeyiz ne yapalım işte herkes bir hedef istiyor bizden ne okumayı düşünüyosun falan diyorlar, hedefi olmayan kaybolur diyorlar. Öyle doktor avukat falan çok sorumluluk ve uzun yıllar çalışma gerektiren şeyler o yüzden ben en iyisi sevdiğim keyif alacağım bir bölüm seçeyim =)

   Sil
 5. Yorumları okurken Doğuş Hakan Yılmaz'ın yorumuna katılmadan edemedim, çok doğru sözler yazmış.

  Bende ilk sene stresliydim, daha doğrusu gevşek davrandım ve kötü bir sonuç aldım. Bunun nedenlerinden biride hem hedefim yoktu hemde bundan dolayı motivasyonum yoktu. İlk sene hemsirelik bölümü yazacaktım, sonra düşündüm rejona ters :) Maalesef puanim onlara yetiyordu. Karar verdim diğer sene hazırlandım. Bu süreçte meslekleri araştırdım, kendimi tanıdım ve böylece hayatımı adayabileceğim meslekleri yavaş seçmeye başlamıştım. Mühendislik ağır basmıştı bende bu alana yöneldim.

  Netice olarak yıllarca severek yapabileceğin bir mesleğe karar ver. Karar verirken Türkiye'de ki bu alanla ilgili iş olanaklarını da araştır. 4-5 yıl okuyup açıkta kalma yani.

  Bir abi tavsiyesi olarak, asla ikinci sene sınava girmekten korkma, gerekirse üçüncü sene de gir. Dediğim gibi, ilk sene hemşirelik mesleğini seçmeyi düşünürken, şimdi severek bilgisayar mühendisliği okuyorum. Şunu da belirtiyim, başta bu bölümde oyun falan yapacağımızı sanıyordum, fakat biraz farklıymış içerikler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahah :D En iyisi kendimi tanımaya biraz zaman ayırayım ben, yoksa yanlış bölümler seçebilirim =)

   Sil
 6. Mustafa Türkoz'a katılıyorum, ikinci sene sınava girmekten korkma. Üzerindeki baskıyla, biran önce bir yere yerleşeyim bitsin bu stres diye düşünebilirsin ama içine yönelip kendini dinle hazır olup olmadığına bak. Karar veremediysen kendine zaman tanı. Seçeceğin meslek senin kimliğin olacak belki, riske atma.

  Ve kim ne gözle bakıyor diye düşünme, neye yatkınsan o bölümü oku ki özgüvenin de doğru orantıda yükselsin.

  Ben insan ilişkilerini seven biriyim, sosyoloji, psikoloji, öğretmenlik ya da benzeri bir meslek isterdim. İnsanlarla ilişki halinde olup analiz edebileceğim bir meslek isterdim yani. Ama yine de o kadar kararsızdım ki ben bunu istiyorum deyip arkasında duramadım, kimse de yardımcı olmayınca büyüklerin zoruyla hiç alakam olmayan bilgisayar bölümüne yönelip yazılımcı oldum. Hiç bana göre olmadığı için hırslı olamadım, sıkıldım bıraktım vs. Ücretli öğretmenlik yaptım, satış danışmanlığı yaptım, yazılım da yaptım ama devam edemedim şu an yazılım yapmıyorum alakam olmayan başka bir iş yapıyorum. Kod yazmayı özlüyorum ama biraz çalıştıktan sonra hafakanlar basıyor :)
  şimdilerde sistem uzmanlığına merak saldım. Zamanı geri alma imkanım olsa kimseyi dinlemezdim iç sesime kulak verirdim, canım hangi bölümü okumak istiyorsa basitmiş-geleceği yokmuş vs diyenlere bakmadan onu okurdum ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel anlatmışsınız, hikaye gibi okudum. Sizin yazılarınızla gerçekten her şey kafama oturdu sayılır, tecrübelerinizi benimle paylaştığınız için çok çok teşekkür ederim =)

   Sil
  2. Faydam olursa ne mutlu bana. Rica eder, hayatında başarılar dilerim :)

   Sil
 7. Mim davetimi buraya bırakıyorum sevgili Mezcupcum :)
  http://masalzehra.blogspot.com.tr/2017/02/mim-blogumun-ismi-nereden-geliyor.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler en kısa zamanda yazıp, haber veririm =)

   Sil
 8. 12. sınıf benim içinde kararsızlığımdan dolayı zor olmuştu, sonunda doğru ya da yanlış bir yola girdim. Umarım sen de yolunu seçebilirsin :))

  YanıtlaSil
 9. 2014 yılında bende aynı senin gibiydim, hedef, ileriye dair hiç bir düşüncem yoktu. Meslek lisesi okuduğum için sınavsız 2 yıllık ilgili bölüme geçiş oluyordu. Eğer düz anadolu lisesinde okumuş olsaydım hiç bir şekilde üniversiteye yerleşemezdim. Yine ygs'ye girdim ama baraja yakın puan bile alamamıştım yani o derece ilgim alakam yoktu. 2 yıl üniversite okudum dgs ile 4 yıllığa tamamlayabilirim diyerek girdim, barajı geçtim ama yeterli puan alamadığım için öylece kaldı.

  2 kere kpss'ye girdim ama malum yine güzel bir puan alamadım. Sonuç 7-8 aydır işsizim. O yüzden dişini tırnağına takıp okumalısın. Umarım anlatabilmişimdir.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder