KARMA FELSEFESİ NEDİR? BUDİZM!


NE EKERSEN ONU BİÇERSİN.

Geçenlerde My Name is Earl diye bir dizi gördüm ve bir kaç bölüm izledim. Dizinin konusu hayatında kötü şeyler yapan bir adamın hayatının kötü bir hal alması ve karma felsefesini benimseyip yaptığı kötülükleri iyiliğe çevirerek hayatında iyi şeyler olmasını ümit etmesini anlatıyor...

Karma Felsefesi

Daha çok budizm gibi doğu dinlerinde bulunan bu inanış, iyi şeyler yapanın hayatında iyi, kötü şeyler yapanın ise hayatında kötü şeylerle karşılaşacağı inancıdır. Bu inanış reankaarnasyon ile bağdaştırılmıştır da. 

Bu inanış bizde de mevcut. Yaptığımız her şeyin bir gün karşılığını alacağımıza inanıyoruz. Fakat reankaarnasyon yok. Bu hayatta veya öldükten sonra hiç bir şeyin karşılıksız kalmayacağına inanıyoruz.

Enerjilere inanan biriyim ve ben bu felsefeyi mantıklı buldum. Olumlu düşüncenin ve olumlu şeyler yapmanın hayata olumlu etkisi olacağı kesindir...

Bu felsefeden kısaca bahsetmek istedim. Eğer daha çok bilgi edinmek istiyorsanız internette çok kapsamlı bilgiler mevcut. Okuduğunuz için teşekkür eder, yorumlarınızı beklerim.

Yorumlar

 1. Kısa ve öz bilgi. Sevdim bunu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle ben uzun bilgi sevmiyorum özeti severim eğer araştırmak istersem uzunu okurum :)

   Sil
 2. my name is khan diye bir film izlemiştim o sandım, konusu bu muydu yaa dedim bi an :)) gerçi zaten seninki diziymiş.

  Ben de enerjiye inanırım, bu diziyi çok merak ettim. Fırsat bulursam izleyebilirim inşallah listede bir kaç film daha bekliyor.

  paylaştığın için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim söylediğiniz My name is Khan da süper bir film :)

   Sil
 3. evet bu konuda çok çeşitli bilgiler var, senin ki kısa ve öz oluş, teşekkürler....

  YanıtlaSil
 4. Ben buna inanıyorum. 2 sene falan önce üstünde geniş çaplı bir araştırma yapmıştım. İnsanlar 'Karma' nın ne olduğunu bilmiyorlar fakat ne ekersen onu biçersin denilince anlayabiliyorlar.Bizim kültürümüze dinimize ters bir şey değil aksine içinde olan bir durum. Güzel bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, güzel bir felsefe insanları iyiye yönelten bir şey nasıl kötü olabilir ki =)

   Sil

Yorum Gönder