DANGAL | AAMİR KHAN NAPTIN SEN | BOLLYWOOD!


Filmin Konusu: Hindistan'ın bir köyünde yaşayan, gençliğinde güreşçi olan fakat uluslararası alanda ailesinin maddi durumu yüzünden madalya alamayan bir adamın, içinde ukde kalan şampiyonluk hayalini çocuğunun gerçekleştirmesi için erkek çocuk beklemesi ve doğan üç çocuğunun da kız olmasıyla bunun üzerine gelişen muhteşem bir hikaye.

Filmin fragmanı burada.


Bir şeyleri başarmak için erkek olmak veya elinde yüksek imkanların olmasına gerek olmadığını anlatıp, başardıktan sonra hırs ve egona yenilmeyip nereden geldiğini unutmamanı hatırlatan ve bir şeyleri temsil etmen gerektiği, bir anlam için mücadele etmen gerektiğini öğreten bu film beni çok etkiledi.

Hani bir filmi izledikten sonra içinde, kafanda bir şeylerin değiştiğini, artık hayatında her şeyin aynı devam etmeyeceğini hissedersin ya. Onu hissettim ben. Bu filmi izleyen herkesin bu duyguyu yaşayacağına eminim. Gerçekten bitmesini istemedim bu filmin. Aslında bitmedi de filmin temsil ettiği düşünceyi hayatına uygulayarak bu filmi sen devam ettirebilirsin, en önemlisi de bu düşünceye saygı göstererek.


Filmin yanında, filmde 19, 29 ve 55 yaşlarında görünen büyük, yetenekli oyuncu Aamir Khan'a da çok büyük saygı duyuyorum. Şimdiye kadar oynadığı tüm filmlerde önemli mesajlar veren, kendini taklit etmeyen, işini çok iyi yapan önemli bir oyuncudur kendisi.

Yani bu filmde Bollywood ve Aamir Khan yine yapmış yapacağını. Filmin hikayesinden kısaca bahsedeceğim ama spoiler vermeyeceğim rahatça okuyabilirsiniz ama bu yazıyı okuyan herkesin filmi izlemesini de rica ediyorum.


Bir köy düşünün ki; kız çocuklar sadece mutfak ve ev işleri için büyütülüyor ve 14 yaşına geldiklerinde bir erkek tarafından alınmayı bekliyorlar. Evlendiriliyorlar yani. Bunun için erkek çocuk istiyor bizim karakter, çocuğunu güreşçi yapmak için. Köydeki herkes dualar yazıyor nasihatlar veriyor fakat üçüncü çocukta kız olunca pes ediyor. Bir gün kızlarının iki çocuğu dövdüğünü öğrenen baba şaşırıyor ve kızdan neden güreşçi olmasın diyor. Tabi baskılarda geliyor her yerden, herkes dalga geçiyor, ama pes etmiyor baba ve elinden geleni kızları ve kızlarının temsil ettikleri anlam ve mesaj için çabalıyor. Kızları kazanırsa tüm kızlar kazanacak çünkü anlayış değişecek. Değişmesi gerek.

Filmi anlatmaya ne kelimeler yeter ne de cümleler, bu filmden sonra kızlara, kadınlara bakış açımda büyük farklılıklar oldu. Benim de düşüncelerim bunlardı izleyenler yorum yapabilir mi? İzlemenizi ve yorum yapmanızı çok isterim.

Yorumlar

 1. Aamir Khan'ın bütün filmlerini izlediğimi zannediyordum ama bunu izlememişim. Mutlaka izleyeceğim. Teşekkür ederiiimm bu güzel tanıtım için..🖒

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Bu son filmi ben de internete yüklendiğini yeni fark ettim. Keşke sinemada yayınlasalar da orada izlesek nasıl bu filmleri değil de saçma sapan filmleri sinemaya sokuyorlar anlamıyorum zaten =)

   Sil
 2. Anonim2/16/2017

  Tanıdık geliyor sanki :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder