Çok Okunan Blog Sırları!! Vay beee!


Merhaba, ben bir süredir blog yazan yada yazmaya çalışan ortalama düzeyde okunup, yorum alan, hırslı, hevesli, zeki, yakışıklı, sempatik, mutlu ve  aynı zamanda depresif, çalışkan vs. neyse işte bir bloggerım.

Başarılı ve çok okunan blog olma arasında evet fark vardır ama bu tür başlıklarla hep karşılaşırız. Başarılı blog olmanın şu kadar sırrı veya popüler blog olma taktikleri yada çok okunan blog nasıl yazılır vs. ben çok karşılaştım.

Genel olarak maddeler şunlar; samimi olun (yanlış), zaman harcayın (yanlış), çok okuyun (noo), sadece popüler olmak veya gelir elde etmek için yazmayın (tabi tabi)...

Bunları denediniz mi? Kesin denediniz ve sonuç sadece kendiniz yazdınız ve bir kaç kişiyle okudunuz.

''Benim için popüler olmak önemli planda değil,'' iyi o zaman sen yaz sen oku.

Peki Neden?

Zaten pek okumayı seven bir toplumda yaşamıyoruz. Daha çok TV izliyoruz, videoları seviyoruz. Daha çok görsel istiyor herkes, yazı istemiyor. Görseli halletmekle de yetmiyor...

Türkiye'nin en çok okunan sitelerini düşünün. Örneğin, Onedio veya haber siteleri. Çok fazla görsel kopyala yapıştır kısa bilgiler ve ilgi çekici çoğunlukla da cinsellik içeren görseller... Bu yazılar samimi değil, zaman harcanmamış, sadece popüler olmak ve kar etmek amaçlı yazılmış, yani bize sunulan maddelerin tam tersi. (İstisnalar olabilir)

Konuları deseniz, hep güncel sürekliliği yok ama seviliyor. Çok okunmak için tek yapmanız gereken özgün olmayıp, taklit etmek, kısa günlük hayatta işe yaramayacak bilgiler paylaşmak (Şu böceğin ömrü şu kadardır) banane!

Daha ne desem bilemiyorum. Nasıl çözülecek ki bu sorun. Sen istediğin kadar belki de insanların hayatını değiştirebilecek, hayatında olumlu etki yaratabilecek içerikler üret, cinsellik içeren bir görsel veya şöyle abartılmış konuyla pek alakası olmayan bir başlık atma OKUNMAZSINN!!

''Ehh bana okuyan şu küçücük kitle yeter'' diyorsun. İyi yapıyorsun da daha fazla insana ulaşmak gerek. Seni okuyan kitle zaten düşünen uyanmış insanlar. Peki ya diğerlerini uyandırmanın yolu nedir? Buna bir çözüm bulmak şart.

Not: Nasıl ama öfkeyle yazılmış bir yazı? Bence haklı sorular bunlar... Bende biliyorum okuyan sayısının değil kalitesinin önemli olduğunu ama şu ülkede şu kadar az mı kaliteli insan var??

Yorumlar

 1. Blogta yazdıklarınla ne işe yaradığın önemli. Yazdıkların hakikatten bir parça ise o tevarüs yoluyla da nesilden nesile geçiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kalıcı yazılar paylaşmak daha yararlı olacaktır fakat iyi reklamı yapılmazsa yazı hakettiği değeri de göremiyor.

   Sil
 2. Maalesef blog yazarları olarak oldukça benciliz.Benzer soruları ben de kendime zaman zaman soruyorum.Blog yazmayı seviyoruz,okunmasını istiyoruz ama başka blogları okumaya zamanımız yok!Ben okumayan bir Blogger düşünemiyorum.Paylaşıp başka okuyuculara ulaştırma kısmı da hep kırmızı ışıkta takılı :)) Kendi bloglarımıza yorum gelsin diye dört gözle bekleriz. Karşı tarafın yazısını beğensekte yorum olarak düşüncelerimizi yazmak zaman kaybı!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki ben de aynı fikirdeyim, birbirimize destek olmalıyız her zaman. Tesekkur ederim yorumunuz için.

   Sil
 3. Doğal olarak herkes emek harcayarak yazdıklarının daha çok okunmasını ister. Büyük bir okuyucu kitlesine hitap etmeyi ben de çok istiyorum ama acelem yok kalite ve özgünlükten taviz vermeyerek aşama kaydedersem bir gün amacıma ulaşırım gibi geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen zamanla ve emekle bir gün amacımıza ulaşabiliriz :) Teşekkürler yorumunuz için ..

   Sil
 4. Bence blog ile web site arasındaki farkı iyi anlamak gerek...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabiki hemen araştırayım :)

   Sil
  2. :) Ne kadar ciddiye alırsın bilemem ama yukarıda yanlış dediklerin doğru. Samimi olmak, çok okumak gerçekten işe yarıyor. Evet ben bunları denedim ve olumlu sonuçlar alıyorum.(bununla ilgili bir yazı yazdım, mutlaka okumanı tavsiye ederim.)

   Blog ile web sitesi dedim çünkü ikisi arasında dağlar kadar fark var. Biri tamamen tekil ağızdan yazardan olan paylaşımlar, diğeri ise tamamen ticari girişimlerdir. Tabi bu fark zamanla edinilen tecrübelerle daha iyi anlaşılır. Blog yazmaya yeni başlayanlar sürekli bu yanlışa kapılıp bir web sitesi yönettiklerini ve kısa sürede ticari gelir elde edebileceklerini sanırlar. Ama sadece bir kişinin içerik oluşturduğu sitenin o kadar kısa sürede popüler olmayacağını hüzünle anlarlar daha sonra.

   Blog ise bambaşkadır. Para temel amaç değildir(olmamalıdır). Samimiyet, yeni insanlarla tanışma, yeni yazarlar keşfetme söz konusudur. Örneğin Blog Hocam... Blog Hocam'ın başarısının sırrı yıllardır düzenli olarak içerik paylaşması ve diğer yazarlara karşı olan samimiyetidir. Kendisi de yanlış hatırlamıyorsam eğer bir çok röportajında iyi bir blogger olmak için çok okumak gerektiğini söylemişti. Hatta ilk yıllarında blogunda reklam olmayacağını bile söylemişti... Konuyla ilgili söylenebilecek daha çok şey vardır mutlaka. Ama tavsiyeler edinilen tecrübeler kadar etkili olmaz...

   Umarım sende bir gün Blog Hocam kadar başarılı ve çok okunan bir blogger olursun...

   Sil
 5. Anonim3/01/2017

  Ben kesinlikle samimi olunmasından yanayım açıkcası.Mesela bloğunuza yapılan bir 'çok güzel olmuş sevgiler' yorumuna ; sağ olun' diye mi yoksa;Çok teşekkür ederim o sizin güzelliğiniz. Diye mi cevap vermeniz karşınızdakini memnun edecektir.Bir bayan bakış açısıyla bakarsak😂😂
  Ama çok okumaya ben de katılmıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmm çok güzel bir bakış açısı. Haklısınız yorum yapanlara değer verilmeli =)

   Sil
 6. Merhaba Meczup,

  Seni anlıyorum ama böyle bir genelleme yapman yanlış bence. Bloggerlar da öz eleştiri yapmalı ve ne kadar planlı hareket ettiğini sorgulamalı. Sen cinselliğe ilgi duyan bir topluluk içerisinde siyasal bir sorundan bahsetmeye çalışırsan ve bunu o inanlar okumasını beklersen elbette hayal kırıklığı yaşarsın.


  Yazının sonunda belirttiğin fikre ise kesinlikle katılıyorum. Google'dan saçma sapan aramalarla bloguna giren 100 tesadüfi ziyaretçi yerine her yazını okuyan 3 sadık okurunun olması bence de daha değerlidir.

  Blogunu ilk ziyaretimdi ve yazını çok beğendim. Hemen diğer yazılarına da göz atacağım. Başarılar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim Serdar Bey,

   Ne diyeceğimi bilemedim gerçekten, blogu kurduğumda ilk takip ettiğim bloglardan biri olan Blog Hocam sayesinde blogumu geliştirebildim. Zaten çok da ciddi bilgisi olmayan acemi bir bloggerım ve burada olduğum kısa süre içerisindeki tespitlerimi yazdım. Yanlışlarim vardır elbette ama zamanla doğruları bulacağıma eminim :)

   Sizi blogumda görmek gerçekten çok Onur verici. Baya hava atabilirim arkadaşlarıma artık =)

   Sil
 7. Bu aralar ben blogumu ihmal ettim instagram hesabı ile uğraşıyorum sürekli. Diyeceğim o ki Mechup -sende farkına varmışsındır ki- yazarlık bu ülkede fame olmanın yeni bir yolu haline geldi. Hayatım boyunca hayalim bir kitap yazmak geniş kitlelere hitap edip insanların düşüncelerini etkilemekti. Fakat bu blog camiası wattpad camiası o kadar çöp insanlarla dolu ki. Herkes 'Beni okusun ben okumayayım' kafasında. Böyle bir düşünce tarzı ne kadar mantıklı olabilir ki?
  Boşver onu bunu sen. Ben biz bize yeteriz diyorum. Ergen,sabit fikirli bin tane takipçim olacağına açık görüşlü,olgun 100 tane takipçim olmasını tercih ederim. (75 takipçisi olan blogger beyanı ehehehhehe)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herşey de bir kalitesizlik hissediyorum sanırım bu 'kapitalizmin oyunları' para hırsı TV programlarından tutalım da gazete kitaplar baya -oku beni, izle beni- diye saçma sapan şeylere girişiyor... Şarkılar desek mahfoldu (17 yaşında, bir şeyler bildiğini sanan ama çoğu zaman sacmalayan blogger beyanı =) )

   Sil
 8. Güzel bir yere değinmişsin ama sanırim öyle.insanlarin coğu bir noktadan sonra kendini gelistirmek,yormak,öğrenmek istemiyorlar.bunun yerine kendini yormamak,vakit öldürmek,eglenmek istiyorlar.bu yüzden icerigin dolu olmamasını tercih ediyorlar sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyle düşünüyorum bende de oluyor bazen sırf bugün de yazmak olmakm için yazdığım yazılar var sonra da beğenmeyip sildiğim.

   Sil
 9. Anonim3/02/2017

  Ben sorduğun soruların cevabını gelişen teknolojiye bağlıyorum aslında. Özellikle blogların bu dönemde az okunuyor olmasının sebebi görsel mecraların daha çok ön plana çıkmasından kaynaklanıyor. Çok yoğun ve hızlı bir hayat yaşadığımız için okumakla uğraşmıyoruz. Dinliyoruz veya görsellere yöneltiyoruz ilgimizi. Yine beynimizin işle dolu olmasından dolayı eğlenceli ve samimi içeriklere yöneliyoruz. Okuması kolay bizi çok yormayacak yazılara yöneliyoruz. Daha detay ve düşünceye iten içerikler ilgi alanımız ise okuyoruz. Bu nedenle yazdığımız içeriklerin az veya çok okunması başarımızı göstermez. Okuyan kitlenin yöneliminin ne olduğunu gösterir. Eğer başarılı bir blogger olmak istiyorsak bizi okuyacak kitlenin bizden ne istediğini bilmeli ve ona göre içerik üretmeliyiz. Ha yok ben istediğim şeyleri yazarım diyorsak çok okunma gibi bir gayemiz olmamalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şuan youtube uçuyor neredeyse ben ise blogun konuşulmasını istiyorum, geröekten burada yazan güzel yazıların saçma sapan milyonlarca youtube videosunundan daha yararlı olduğunu düşünüyorum, farkedilmesini istiyorum...

   Sil
 10. kim istemiyor ki :)

  YanıtlaSil
 11. Anonim5/28/2017

  Benim de çok başaramadığım bir şey bu. Mesela çok uzun değil, kısa ve öz yazmak lazım - ben yapamıyorum. İnsanların ilgisini çekecek konularda - Beyonce'nin son saç rengi, Gigi Hadid'in sevgilisi- yazmak lazım, bense az ilgi çeken konularda yazıyorum.
  Sırf okunacak diye ilgimi çekmeyen konularda yazamam çünkü keyif almadan yazarsam blog açmanın faydası ne ki bana? Ben keyif almak ve benim gibi insanlarla tanışmak için açtım bloğumu. Çok da tatlı bloggerlarla tanıştım, tanışıyorum. Biz de kendi yağımızla kavrulan bloglar olalım ne yapalım :)

  Sevgiler

  YanıtlaSil

Yorum Gönder