Süper İnsan Olmanın 10 Altın Kuralı!!
10 ALTIN KURAL!

Dr. Keçe’ye göre psikolojik açıdan sağlık bir insan olmak mümkün.
İşte '10 numara' insan olmanın 10 altın kuralı:

1- Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin, sevin ve kimseyle mukayese etmeyin. (Tabi yarışlarla dolu bu hızlı hayatımızda bu çok zor hiç kimseyle karşılaştırmasak da kendimizi annemizin bizi karsılastırdığı bir komşunun çocuğu mutlaka vardır.)

2- Değerliliği karşı tarafın bakışlarında ve sözlerinde değil kendi içinizde arayın.

3- Buğdaylar gibi büyüdükçe başınızı yere eğin ve alçak gönüllü olun. (Mütevazi olun diyor yani. Kusura bakmasın ben olamam Ukalayım Ben adlı yazımda anlatmıştım nedenini.)

4- Eleştiriye karşı hoşgörülü olun. (Tabi tabi bir de çiçek verelim, yapıcı eleştiriye saygım sonsuzdur fakat yıkıcı eleştiriye cevap vermem veya sert konuşurum.)

5- Her olayda suçlamak yerine sorumluluk alın. (Hatayı kendimiz de aramak önemli fakat olaylarda empati kuruyorum, e yine ben haklıyım.)

6- Değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu aklınızdan çıkarmayın.( Değişiklik çoğu zaman arkasında güzellik getiriyor fikirler de her zaman değişir, değişmesi gerekir bunu da Fikirlerimin Sahibiyim, Kölesi Değil! adlı yazımda anlattım.)

7- Karşınızdakini değil önce kendinizi değiştirmeye çalışın.

8- Anlamanın ve dinlemenin konuşup üste çıkmaktan daha önemli olduğunu unutmayın. (Sevgili Ben... (Kendime Mektup) )

9- Haklı olmak yerine mutlu olmaya çalışın.

10- Alabileceğin en büyük intikam; affetmektir ve bazen karşınızdakine verilebileceğiniz en güzel cevap; gülüp geçmektir...

Yorumlar

 1. Senin hizina da yetisemiyoruz.
  Deneyelim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Taslaklar dolu vakit buldukça paylaşıyorum ☺ Boş vaktim çok bunu da en iyi en zevkli bu şekilde değerlendirmeyi tercih ediyorum. Blog yazmayı seviyorum 😏

   Sil
 2. Valla çok iyi bir yazı bu :) Çok çalışkansın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz yorum atınca nedense heyecanlanıyorum çünkü blogu ilk kurduğumda sizin blogunuzla karşılaştım o gün bu gündür takip ediyorum, şimdi bana yorum atiyorsunuz 😏 çok mutluyum 😊

   Sil
  2. Canım benim yolun açık olsun.Her zaman emek verenlere elimden gelen desteği yapmayı planlıyorum.Bu insanlardan bir de sensin :)

   Sil
 3. Çok güzel ve önemli tavsiyeler..10 altın kuralı beğendim.

  YanıtlaSil
 4. paylaşım için teşekkürler..
  10. kuralı pek yapamasam da.............

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkürler , bu arada ben nerdeyse hiç birini yapmıyorum, süper olmak bana göre değil 😏😉

   Sil

Yorum Gönder